Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

"Истина беше..." - Лили Чаушева и Михаил Чаушев

ЕСТЕТИЧЕСКСИ ОБРАЗ НА ВРЕМЕТО

"Истина беше..." - Лили Чаушева и Михаил Чаушев

Изложба от 26 март до 12 април 2024 в СБХ - Шипка 6, зала 1А

Лили Чаушева, "Тежък сън" (Източник: Галерия "Шипка"6)

Още

Художникът Данаил Атанасов с изложба живопис в Галерията на "Шипка" 6

Художникът Данаил Атанасов с изложба живопис в Галерията на "Шипка" 6

Съюз на българските художници - "Истина беше..." - изложба на Лили Чаушева и Михаил Чаушев от 26 март до 12 април 2024 СБХ - Шипка 6, зала 1А
откриване: 26 март, вторник, 18:00 Куратори: Деля Чаушева и Стефан Чурчулиев

"Признавам, че не познавах добре творчеството на Михаил Чаушев и Лили Чаушева, и когато започнах да помагам на Деля за организацията на изложбата им, бавно, стъпка по стъпка, се запознах с техните работи. Първо с монументалните, а после с творбите им от ателието.

Галерия "Шипка"6

Постепенно се потапях в атмосферата на 80-те години на миналия век и осъзнавах силното присъствие на художниците от това поколение, колко творческа и физическа енергия са вложили в усилията си да устоят на изкушенията, на конюнктурата и да създадат изкуство, актуално и днес. Михаил и Лили са едни от тези автори.

Семейство в живота и на моменти творчески тандем, в изкуството двамата следват свой собствен път. Докато монументалните работи на Михаил Чаушев допълват и същевременно търсят естетическия образ на времето, в което живее, живописта му е шепот, чието ехо ни достига като тътен и кара кристалите в нас днес да звънят. Във време, когато творческите компромиси са въпрос на оцеляване, живописта на Михаил Чаушев е честна и искрена и с нея той избира да се съхрани като автор. В нея създава свой оригинален свят, в който спасението е в постоянното търсене, а творческият комфорт - в постоянното съмнение.

Михаил Чаушев, "Очакване" (Източник: Галерия "Шипка"6)

Пастелите му - дълбоки и тихи, мистични и топли, създават чувство на меланхолия и уединение. Една измислена реалност, в която можеш да се разходиш и да намериш покой. Живописта му е приглушена и изискана, добре премислена и въпреки това много емоционална. Тя е светлина от едно отминало време.

Работите му ни връщат към търсенията на авторите от 70-те и 80-те години и логичната връзка на изкуството им с това на XXI век. Ако днес не видим тази връзка, ще продължим да живеем със "сладката" заблуда, че всичко започва от нас.

Още

"В началото е Натура II" - скулптура на "Шипка" 6

"В началото е Натура II" - скулптура на "Шипка" 6

Живописта и на Лили Чаушева е смела, "мъжка", такава каквато само жена може да създаде. Крехка като натура, работите ѝ са категорични, а текстилните ѝ пана са силни и лишени от шаблонност. Стъпила върху фундамента на българската традиция, тя постига върхове в своите търсения както в абстрактната живопис, така и в монументалните работи. В основите на своите пана тя вплита най-доброто от българската традиция, така както легендите разказват, че старите майстори са вграждали сенките на красиви девойки.

Лили Чаушева, "Пътят е на финала" (Източник: Галерия "Шипка"6)

Вплита духа на предаваното от поколение на поколение мистично познание за света, кодирано в българския текстил. Изкуството ѝ е лишено от мимолетни и излишни амбиции. Незасегнато от настоящето, то създава връзка между миналото и бъдещето.

Текстилните ѝ пана са монументални не само с размерите си, а и с вложената в тях идея за вечност. Докосването до тях е като път във времето.

Сенките оформят светлината.

Сенките на времето оформят авторите и тяхното творчество.

Открийте светлината в работите на Михаил и Лили Чаушеви!"

Стефан Чурчулиев, куратор на изложбата

За авторите

Лиляна Чаушева е родена през 1939 в София. През 1965 завършва Националната художествена академия в София, специалност "Живопис", при проф. Ненко Балкански. Участвала е във всички Общи художествени изложби от 1966 до 2003. През периода 1970-1989 работи в областта на декоративно-монументалните изкуства и декоративно-монументалния текстил.

Още

"7 х 5 х 3" - Съвременна българска живопис на "Шипка" 6

"7 х 5 х 3" - Съвременна българска живопис на "Шипка" 6

Нейни текстилни пана се намират в правителствени резиденции, домове на културата, международни курорти, хотели, частни колекции у нас и в чужбина, като някои от тях се намират в Световната организация за защита на интелектуалната собственост в Женева, в Полша и Германия. Има множество участия в общи художествени изложби с текстил. След 90-те години на ХХ век Лили Чаушева проектира и изпълнява модернизирани интерпретации на чипровски килими. От 1980 до 2023 е представила изкуството си в 15 самостоятелни изложби. Член е на СБХ.

Михаил Чаушев, "Композиция" (Източник: Галерия "Шипка"6)

Михаил Чаушев (1933-1990) е роден в село Бисер, област Хасково. През 1965 завършва Националната художествена академия в София, специалност "Живопис", при проф. Ненко Балкански. От 1969 до 1973 е преподавател в Художествената гимназия "Илия Петров" в София.

Автор е на значимо декоративно-монументално изкуство - проектирал е и изработил десетки пана от камък, метал, техника сграфито, както и скулптура на открито. Носител е на орден "Св. св. Кирил и Методий", II степен. Участва в множество национални и общи художествени изложби с живопис и графика.

През 1981 представя съвместно с Лили Чаушева изложба живопис в СБХ - Шипка 6. През 1993 и 2007 са представени негова изложби живопис и графика. Негови графики и живописни творби са притежание на Националната галерия, градските галерии в София, Пловдив, Велико Търново, Добрич, Димитровград, Смолян, Хасково и Харманли; на на галерии и частни колекции в САЩ, Швейцария и Япония. 

Изложбата в сайта на СБХ

Още

Homo Sapiens - Павел Койчев в СБХ - зала "Райко Алексиев"

Homo Sapiens - Павел Койчев в СБХ - зала "Райко Алексиев"

Още

СБХ и Галерия-книжарница "София-Прес" представят юбилейна изложба на проф. Емил Николов

СБХ и Галерия-книжарница "София-Прес" представят юбилейна изложба на проф. Емил Николов

Още

"Ахимса: Ненасилието" в СБХ - зала "Райко Алексиев"

"Ахимса: Ненасилието" в СБХ - зала "Райко Алексиев"

Още

Станислав Памукчиев представя "Преминаване - траектории във времето" в СБХ

Станислав Памукчиев представя "Преминаване - траектории във времето" в СБХ

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Изложбата “SOFIA URBAN ART” представя историята на графитите и уличното изкуство в София

Събитието е от 29 април до 31 май 2024 г., пл. "Св. Неделя" 7, Откриване: 29 април 2024 (понеделник) от 18 до 20 ч.

Френска журналистка постави "Съседите" сред петте най-забележителни павилиона на Венецианското биенале

"В сграда близо до моста "Академия", кураторът Васил Владимиров е създал набор от домашни интериори - като български дом, където истинските спомени се предават чрез високоговорители за преживените ужаси" казва френската журналистка Каролин Ру

"Ре/-Еволюция на жените. Смяна на ролите"

Изложбата е от 30 април до 20 юни 2024 г. Откриване: 30 април, вторник от 18:00 ч. в галерия "Васка Емануилова".

"Портрет на госпожица Лизер" на Густав Климт беше продадена за 30 млн. евро на търг във Виена

Специалистите очакваха, че цената на незавършената творба ще надхвърли сумата от 70 млн. евро

"Времето да диша в картините ми": Петър Дочев - 90 години от рождението му

Изложбата е от 29 април до 6 юни 2024 в СБХ - зала "Райко Алексиев"

Монументално пано на входа на Театър "199" оживява с 3D мапинг

На 26 април между 21 и 24 часа ще оживее монументалната стенопис "Булгарплод" с автор Стоян Илиев