ГЕНИАЛНИ В СТРАДАНИЕТО
Художник аутист погледнал Манхатън от хеликоптер и го нарисувал в детайли
Уилтшър започнал работа на 11 октомври и пет дена рисувал почти без прекъсване
Редактор : / 8573 Прочита 0 Коментара
Британският художник Стивън Уилтшър (Stephen Wiltshire) е известен с дарбата си да възпроизвежда по памет градски пейзажи, които е видял само веднъж. 45 минути той летял над Ню Йорк с хеликоптер и след това му трябвали пет дни, за да нарисува точна панорама на Манхатън.
Уилтшър започнал работа на 11 октомври и пет дена рисувал почти без прекъсване. Експериментът завършил на 16 октомври вечерта с церемония в Емпайър стейт билдинг.
Готовата рисунка е с такава степен на детайлизация и широта на панорамата, че зрителят има усещането, че гледа града от херикоптер.
"Стивън Уилтшър притежава огромен талант. Да го поканим да поживее в Емпайър стейт билдинг, - за нас е чест. Възможността да го наблюдаваме как работи, е уникална, такова нещо се случва едни път в живота", казва Антъни Малкин, генерален директор на компанията Empire State Realty Trust, чието притежание е култовият небостъргач.
Когато Уилтшър бил на три години, го диагностицирали със Синдром на саванта - изключително състояние, при което хора със сериозни умствени увреждания, включително и аутизъм, имат свое "островче на гениалност", в силен контраст на цялото им увреждане. Като станал на 5 години, го записали в училище за деца в неравностойно положение, където учителите открили неговия талант.
Момчето не говорело, било затворено в себе си и често изпадало в истерични състояния. Първата дума, която изрекло била "хартия", и се случило, когато Стивън бил на 9 години. Учителите му взели принадлежностите за рисуване и се наложило да помоли да му ги върнат.
На 8 години Стивън продал първата си рисунка. Британският премиер Едуард Хийт пожелал той да нарисува катедралата в Солсбъри. А през 1987 година излиза документалният филм на BBC за Синдрома на Саванта, и в него е включен епизодът за 12-годишния Уилтшър, който поразително точно възпроизводел на хартия лондонската архитектура.
Бившият президент на Кралската Академия на изкуствата го нарекал най-талантливото дете - художник във Великобритания.
По-късно Уилтшър е рисувал панорами на градове по целия свят: Токио, Мадрид, Дубай, Йерусалим, Сидней, Шанхай, Истанбул, Мексико и Рим. Уилтшир рисува с молив и писалка.
Но любимият му град след родния Лондон, е Ню Йорк.
"След много години пътешествия и ескизи в градовете по целия свят, винаги се връщам в Манхатън, за да се заредя с вдъхновение.
Емпайър стейт билдинг отдавна е моята любима сграда в света. През 2015 година имах възможност да го нарисувам, и това беше уникална награда за мен, много се вълнувах."
През 2006 година кралица Елизабет II прави Уилтшър кавалер на ордена на Британската империя за неговите заслуги в изкуството.
През същата година, той основава галерия в Лондон, в Royal Opera Arcade.
Валерия КАЛЧЕВА