ГОЛЕМИТЕ БЪЛГАРСКИ ХУДОЖНИЦИ
Дечко Узунов и образите на български моми и невести
Експозицията може да с разгледа от 21 февруари до 15 юни 2025 г. Откриването е на 21 февруари (петък), 18:00 ч.
Редактор : / 748 Прочита 0 Коментара

Изложбата "Дечко Узунов. Образни мотиви на български моми и невести" има за цел да популяризира творческото наследство на големия български художник и е част от програма "Наследство" на Художествена галерия "Дечко Узунов", филиал на Софийска градска художествена галерия.
Настоящата експозиция е от 21 февруари до 15 юни 2025 г. Откриването е на 21 февруари от 18 ч. Февруари е месецът, в който Дечко Узунов е роден и изложбата представя възможност да бъдат видени маслени платна и акварели, свързани с темата за българските моми и невести, от фонда на институцията.
Мома, 70-те г. ХХ в.
Източник: Художествена галерия „Дечко Узунов“
Куратор на изложбата тази година по покана на галерията е проф. Чавдар Попов. В своя текст към изложбата той пише "През втората половина на 60-те години, както и през 70-те години Дечко Узунов не е единственият български художник, който разработва образните мотиви на жената, момата, невестата, българката.
Композиция, 70-те г. ХХ в.
Източник: Художествена галерия „Дечко Узунов“
Композиция (Моми), кр. 70-те г. ХХ в.
Източник: Художествена галерия „Дечко Узунов“
В различни идейни и тематични аспекти (етнопсихологически тип, майчинство, плодородие, устойчивост на националните традиции и т.н.) подобни мотиви, освободени от фабулно-повествователно начало и изведени до степен на определени пластически формули, се срещат в творчеството и на други наши живописци.
При все това обаче, в своите маслени картини, акварели и пастели Дечко Узунов изявява индивидуално най-добрите качества на своето живописно майсторство и в пълна степен демонстрира особеностите на своя талант.
Той насочва вниманието си към определени архетипи, характерни за "вечната" антиномия между "родно" и "чуждо", белязала значителна част от тенденциите и насоките в нашето изкуство след Освобождението.
"Момите" дават на автора изключително богати възможности да разгърне в пълна степен цялата красота на своето рисунъчно великолепие и на своята колористика, освободени от едностранчив тематизъм или от илюстративна сюжетност."
Изложбата е придружена от двуезична дипляна.

"Разпилените" спомени на Дечко Узунов от края на живота му, вече са собственост на Художествената галерия в Казанлък