ОПАЗВАНЕ НА АРХИТЕКТУРНОТО БОГАТСТВО
Старата баня в Ловеч стана единствения атракцион на водата в Европа
Общината е номинирана за Петото издание на Балканските туристически Оскари
Редактор : / 4402 Прочита 5 Коментара
Снимка: Община ЛовечЛовеч вече може да се похвали с единствения в Европа виртуален атракцион на водата. Община Ловеч бе номинирана за Петото издание на Балканските туристически Оскари. Церемонията ще се проведе на 5 декември в х."Маринела" в София.
В старата градска баня на Ловеч, под специално стъкло, може да се види как е действала древната отоплителна система "хипокауст", а благодарение на интерактивните програми и мултимедийни ефекти, посетителите научават много за интересни "водни" събития и факти.
В атракциона ще бъдат представяни интерактивни програми и филми за историята на банята, за водата като живителна течност и фундаментален фактор за съществуването на живот на планетата, за историята на Ловеч от най-дълбока древност до наши дни. Във виртуалния воден атракцион, посетителите му ще открият много и най-различни "водни" изненади.
Старата градска баня на Ловеч е строена през XVII-XVIII век. Тя е архитектурно-строителен паметник с национално значение. Разпределението й е сходно с плановите схеми на повечето тогавашни сгради с подобно предназначение. Смята се, че това е последният турски хамам, използван като хигиенна баня в страната.
Банята е с уникална система за затопляне на водата отдолу (хипокауст), позната и прилагана при изграждане на подобни съоръжения още в античността. Водата за банята е идвала по тръбопровод от глинени тръби от Липака и от още два извора. Водните пари се поемали от каналите-отдушници. В топлите помещения имало специално устройство на подовете и стените.
Интересна е подовата настилка на банята. Тя се състои от големи и дебели мраморни и каменни плочи, и тухли. Под пода на топлите зали имало пространство високо около 1 метър, в което се е пускал топъл въздух. Именно тази отоплителна инсталация се нарича "хипокауст" - "отопление отдолу". По същия начин имало монтирано отопление и на стените. Специални фурни вън от сградата загряват нужния за отопление въздух и го пускат нагоре към пода и стените. Други пещи топлят водата за топлите басейни.
Сградата е с каменна зидария, с дебелина на външните зидове 100-120 см и вътрешни, с дебелина 80-90 см. Отворите за вратите и прозорците са с малки размери от 60 до 120 см. Непосредствено до банята е долепена пещ с принадлежащите й помещения и склад за въглища. Голяма съблекалня завършва с полусферичен масивен купол на 10 метра височина от пода.
Някога в помещението е имало шадраван, а в средата на всяка от четирите стени - ниша със свод и островръха арка. Централната къпалня е разделена на три части. В средата се издига висок полусферичен купол. С куполи са и двете странични крила. В куполите има звездовидни отвори за вентилация.
Старата баня в Ловеч беше изцяло реставрирана през 2014 г. по проект, финансиран от ОПРР.