Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Старата баня в Ловеч стана единствения атракцион на водата в Европа

ОПАЗВАНЕ НА АРХИТЕКТУРНОТО БОГАТСТВО

Старата баня в Ловеч стана единствения атракцион на водата в Европа

Общината е номинирана за Петото издание на Балканските туристически Оскари

Снимка: Община Ловеч

Ловеч вече може да се похвали с единствения в Европа виртуален атракцион на водата. Община Ловеч бе номинирана за Петото издание на Балканските туристически Оскари. Церемонията ще се проведе на 5 декември в х."Маринела" в София.

Още

Кралско усещане в баня от няколко кв. метра

Кралско усещане в баня от няколко кв. метра

В старата градска баня на Ловеч, под специално стъкло, може да се види как е действала древната отоплителна система "хипокауст", а благодарение на интерактивните програми и мултимедийни ефекти, посетителите научават много за интересни "водни" събития и факти.

В атракциона ще бъдат представяни интерактивни програми и филми за историята на банята, за водата като живителна течност и фундаментален фактор за съществуването на живот на планетата, за историята на Ловеч от най-дълбока древност до наши дни. Във виртуалния воден атракцион, посетителите му ще открият много и най-различни "водни" изненади.

Снимка: Община Ловеч

Още

Дизайнери превърнаха стара японска баня в магическа атракция

Дизайнери превърнаха стара японска баня в магическа атракция

Старата градска баня на Ловеч е строена през XVII-XVIII век. Тя е архитектурно-строителен паметник с национално значение. Разпределението й е сходно с плановите схеми на повечето тогавашни сгради с подобно предназначение. Смята се, че това е последният турски хамам, използван като хигиенна баня в страната.

Банята е с уникална система за затопляне на водата отдолу (хипокауст), позната и прилагана при изграждане на подобни съоръжения още в античността. Водата за банята е идвала по тръбопровод от глинени тръби от Липака и от още два извора. Водните пари се поемали от каналите-отдушници. В топлите помещения имало специално устройство на подовете и стените.

Снимка: Община Ловеч

Интересна е подовата настилка на банята. Тя се състои от големи и дебели мраморни и каменни плочи, и тухли. Под пода на топлите зали имало пространство високо около 1 метър, в което се е пускал топъл въздух. Именно тази отоплителна инсталация се нарича "хипокауст" - "отопление отдолу". По същия начин имало монтирано отопление и на стените. Специални фурни вън от сградата загряват нужния за отопление въздух и го пускат нагоре към пода и стените. Други пещи топлят водата за топлите басейни.

Снимка: Община Ловеч

Сградата е с каменна зидария, с дебелина на външните зидове 100-120 см и вътрешни, с дебелина 80-90 см. Отворите за вратите и прозорците са с малки размери от 60 до 120 см. Непосредствено до банята е долепена пещ с принадлежащите й помещения и склад за въглища. Голяма съблекалня завършва с полусферичен масивен купол на 10 метра височина от пода.

Снимка: Община Ловеч

Някога в помещението е имало шадраван, а в средата на всяка от четирите стени - ниша със свод и островръха арка. Централната къпалня е разделена на три части. В средата се издига висок полусферичен купол. С куполи са и двете странични крила. В куполите има звездовидни отвори за вентилация.

Старата баня в Ловеч беше изцяло реставрирана през 2014 г. по проект, финансиран от ОПРР.

Още

Любопитни факти за култовия филм "Ирония на съдбата, или Честита баня!

Любопитни факти за култовия филм "Ирония на съдбата, или Честита баня!

Още

За първи път в НИМ - гравирани медни съдове от колекцията на Дикран Балабанян

За първи път в НИМ - гравирани медни съдове от колекцията на Дикран Балабанян

 

Коментирай 5

Календар

Препоръчваме ви

Започна строителство на нов берлински музей за модерно изкуство

Новият музей ще бъде седмото място, където ще се помещава Националната галерия на Германия

Галерия Топлоцентрала-Куб посреща българския павилион от архитектурното биенале във Венеция

Изложбата бе избрана да представи страната ни на международния форум, поставяйки фокус на образованието като единствен възможен път за развитие на обществото и парадоксалната му липса в отдалечени райони на България

Приключи възстановяването на "гората" на катедралата "Нотр Дам" в Париж

"Това е нещо дребно, но със силна символика", каза Филип Жост, президент на обществената организация, отговорна за проекта за реконструкция

Изложба, представяща цивилизацията на инките, беше открита в китайския град Чънду

Експозицията показва 168 експоната от 14 музея в Перу - сечива от кости, камък, дърво, метал, текстил, изображения, мумии

Шпилът на "Нотр Дам" ще бъде "ясно видим" в небето по време на Олимпийските игри в Париж

Прочутият шпил е проектиран през 19-и век от архитекта Йожен Виоле-льо-Дюк, но той рухна на 15 април 2019 г.