Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Лондонският Биг Бен замлъква за 4 години

АРХИТЕКТУРНИ ШЕДЬОВРИ

Лондонският Биг Бен замлъква за 4 години

От днес знаменитият часовник на кулата „Елизабет“ на Британския парламент ще запази мълчание до 2021 г. за ремонт и реставрация

Снимка: Shutterstock

На 21 август, точно на обяд камбаните на прочутия часовник на кулата "Елизабет" на Уестмистърския дворец, където заседават двете камари на Британския парламент ще бият за последен път, преди началото на ремонта, който ще продължи до 2021 г.

Снимка: Булфото

В официалното съобщение на Британския парламент се пояснява, че 13.7 тонният Биг Бен, който звучи като нотата "ми" на всеки час вече 157 години, а така също и отбелязващите всеки четвърт час четири по-малки камбани ще бъдат безмълвни по време на предстоящата реставрация и ремонт, с изключение на големи празници.

Уестмистърски дворец, Лондон/Снимка: Булфото

До момента камбаните на кулата "Елизабет" са замлъквали по време на ремонти през  1983-1985 г. и 2007 г.

За да могат лондончани, които са свикнали да си сверяват часовниците с уестмистърските, циферблатите им ще се ремонтират поред и поне един от тях ще работи. Тъй като часовниковият механизъм също ще бъде в ремонт, временно ще бъде заменен със съвременен електронен механизъм.

Снимка: Shutterstock

Реставрацията на Биг Бен е част от мащабните работи по ремонта на Британския парламент, който е разчетен да продължи 32 години и се оценява като минимум на 5.7 млрд. лири стерлинги, съобщава BBC.

Снимка: Shutterstock

Твоите любими заглавия в /market.dir.bg

slide 1 to 3 of 50

През 2012 г. 96-метровата източна кула на Уестмистърския дворец, известна в целия свят като Биг Бен, беше преименувана на "Кула Елизабет" - в чест на диамантения юбилей от издигането на престола на британската кралица Елизабет II.

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Снимка: Getty Images/Guliver Photos

Още Прекрасната резиденция на поколения австрийски благородници

Прекрасната резиденция на поколения австрийски благородници

Източната кула на Уестмистърския дворец е била открита през май 1859 г. Името Биг Бен носи най-голямата камбана, както в ежедневието е наричан и самият часовник.

Знаменитият Уестминстърски часовник - Биг Бен е  създаден от Едуард Джон Денторуен, по чертежи на часовникаря-любител Едмънд Бекет Денисън през 1859 г.

Часовникът се намира на 55 м над земята. При диаметър на циферблата 7 м и дължина на стрелките 2,74 и 4,3 м, той дълго време е смятан за най-големия в света.

В основата на всеки от 4-те циферблата има надпис на латински "Domine salvam fac Reginam nostram Victoriam Primam", който ще рече "Боже, пази нашата кралица Виктория I!".

Любопитно е да се знае, че мелодията на камбаните на кулата на всеки кръгъл час, е озвучавала началото на предаванията на Радио Лондон (Би Би Си) за чужбина в течение на повече от осем десетилетия, от 1940 до края на 2005 г.

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Проектът "Псевдоприрода" спечели конкурса за българския павилион на Венецианското биенале по архитектура

Проектът по изключително ефектен и запомнящ се начин представя и поставя във фокуса на обществото дискусията за едно все по-реално климатично бъдеще

2025 година - 150 години опера "Гарние" в Париж

Началото на честванията ще бъде поставено на 24 януари със специална галавечер

Регионалният исторически музей - София представя дигиталната рубрика "Сградите разказват"

В част от видеата може да чуете и видите наследниците на собствениците на къщите или на техните архитекти. Всяко е посветено на различна сграда, придружена от лична история и факти, които екипът на музея е открил през последните години

Изложба събира най-значимите проекти на архитекта Пеньо Столаров в скици

По време на откриването на изложбата ще бъде представен и каталог с творчеството на проф. д-р инж. арх. Столаров

Нова част от огромната подземна Златна къща на император Нерон в Рим отново отвори врати

Впечатляващата резиденция е построена през 64 г. и преоткрита през 15-и век, а художници от Ренесанса, сред които Рафаело и Микеланджело, изучават тайните й, като се спускат с въжета през дупки в тавана, които се виждат и днес