Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Прекрасната резиденция на поколения австрийски благородници

КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО

Прекрасната резиденция на поколения австрийски благородници

Разходете се из великолепието на двореца Шьонбрун

"Дворецът е невероятен, мебелите прилягат на кралицата перфектно и са избрани с безупречен вкус. Градините са всичко, което изкуството някога е създавало", описва Йохан Едлер фон Курцбок през 1779 двореца Шьонбрун във Виена, Австрия.

Стаята, в която се е обличала императрица Елизабет

Още Чудните градини на Шьонбрун

Чудните градини на Шьонбрун

След смъртта на император Максимилиан II (крал на Чехия, крал на Унгария и император на Свещената Римска империя (1564 - 1576), като почитатели на лова, император Фердинанд II и съпругата му - Елеонора Гонзага избират Шьонбрун за сборно място за своите ловни партита. Не дълго след това наследникът почива и вдовицата, патрон на изкуството, наследява резиденцията. През 1642 г. тя решава да промени архитектирата на мястото, за да влезе в унисон с заетия й артистичен социален живот. Тогава за пръв път се документира името Шьонбрун.

"Ореховата стая" - името й идва от материала, с който е обзаведена. Използвана е от Йозеф II, когато управлявал заедно с майка си - Мария Терезия

Спалнята на австрийския император Франц Йосиф

Спалнята на император Франц Йосиф и императрица Елизабет

Още  Вижте най-красивите дворци и замъци на Испания

Вижте най-красивите дворци и замъци на Испания

Нападенията на Османската империя почти разрушават до основи красотата на мястото. Поради тази причина император Леополд I решил да построи невероятен нов дворец за сина си и да възроди предишното величие. Той поканил австрийския архитект Йохан Бернард Фишер фон Ерлах да направи план. Римската школовка на архитекта впечатлява императора. Уменията на Йохан фон Ерлах го издигат в обществото като благородник и главен изпълнител на преобразяването на разрушения Шьонбрун.

"Източните азиатски кабинети" - обзаведени с красиви китайски мотиви и фин порцелан от Япония и Китай

Порцелановата стая, използвана от императрица Мария Терезия през 18 век

Сният китайски салон

Още 10 пъти приказен разкош: 10 приказни места в Европа

10 пъти приказен разкош: 10 приказни места в Европа

През 1728 г. император Чарлс прави подарък на дъщеря си Мария Терезия, в чиито ръце Шьонбрун разцъфтява. Ловното ложе на предците й е преобразено и разширено в дворцова лятна резиденция, а дворецът - превърнат от барокова в по-обширна конструкция в стил рококо под ръководството на италиано-австрийския архитект Николаус Пакаси.

"Große Galerie" - голямата зала в Шьонбрун, използвана за банкети, балове и всякакви дворцови събития

"Kleine Galerie" - зала, използвана за по-малки семейни събития на императорското семейство по времето на Мария Терезия

Резиденцията е прекрасен пример за начина на живот на европейските кралски особи и благородници от 17,18 и 19 век. Днес ние можем да се разходим из двореца и градините на този малък рай и да се насладим на вековната история. 

Савина Чергарова 

Снимки: https://www.schoenbrunn.at/en/

"Жълтият салон" - първата обзаведена стая с изглед към градините

Залата за церемонии - била използвана както за дворцови събития така и за важни семейни събития като рождени дни и сватби

"Stallions Room" - трапезарията

"Millions Room" - името на стаята идва от декора от висококачественото палисандрово дърво

Стенопис от капелата в двореца

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

"Духът на стара София" е темата на деветия фестивал "КвАРТал"

Фокус ще бъде периодът на създаване на квартала - в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица "Търговска"

"Нотр Дам" в Париж се спря на модерен интериор за повторното си откриване през декември

С ентусиазъм архиепископът на Париж - Лоран Улрих, представи "вътрешното обновяване" на 860-годишната катедрала, опустошена при огромен пожар на 15 април 2019 г.

Скулптурата "Облачната врата" в Чикаго е отворена за туристи след близо година ремонтни дейности

Строителството започва през август миналата година, а оградата около емблематичната скулптура ограничава достъпа на посетители отблизо

Стъклописи от "Нотр Дам", смятани за противоречиви, са представени пред публика

Витражите са били скрити от погледа след премахването им през 1939 г. Част от тях са били открити в кутии след пожара, опустошил "Нотр Дам" преди пет години

Експерти: Не бива да се бърза с реставрацията на изгорялата сграда на борсата в Копенхаген

Кметът на Копенхаген Софи Хесторп Андерсен ще посети Париж този уикенд, за да проучи как е била възстановена катедралата "Нотр Дам"