Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Гърция предлага да "заема" артефакти на Великобритания в замяна на мраморните фризове от Партенона

СВЕТОВНИ КАЗУСИ

Гърция предлага да "заема" артефакти на Великобритания в замяна на мраморните фризове от Партенона

Дали 2024 г. най-накрая ще сложи край на дългогодишния спор остава неясно

Мраморите Елгин, взети от Партенона, днес се намират в Британския музей в Лондон (Снимка: Getty Images)

Гърция предлага да заеме някои от своите "най-важни" артефакти на Британския музей, за да "запълни празното пространство", което ще остане, ако лондонската институция върне мраморните фризове от Партенона на Атина. 

Това съобщава сайтът Artnews. 

В интервю за Guardian гръцкият министър на културата Лина Мендони обеща търговско споразумение, което ще гарантира, че ценностите от гръцки антични произведения винаги ще бъдат излагани в лондонската институция.

"Нашата позиция е ясна", казва още тя.

"Ако скулптурите бъдат събрани отново в Атина, Гърция е готова да организира ротационни изложби на важни антики, които да запълнят празните пространства."

Още Скандал между Гърция и Великобритания заради скулптури от Партенона

Скандал между Гърция и Великобритания заради скулптури от Партенона

Помолен да уточни кои съкровища ще бъдат разменени, Мендони каза, че текущите дискусии не са стигнали до такива подробности.

"[Творбите] ще запълнят тези места, ще поддържат и постоянно ще подновяват интереса на международните посетители към гръцките галерии на Британския музей", добави Мендони.

Тя обаче поясни, че "всяко споразумение и всички негови подробности трябва да бъдат в съответствие с гръцкия закон за културното наследство".

Изявленията на Мендони предполагат благоприятен обрат в отношенията между Гърция и Британския музей, слагайки край на една година на провалени преговори и публични укори.

Вековният спор за това дали мраморите от Партенона принадлежат на Англия, където се намират в момента, или на Гърция, от която произхождат, продължи през 2023 г., като и двете страни говореха за "партньорство", което може да донесе "печеливши за всички" решения.

Дали 2024 г. най-накрая ще сложи край на дългогодишния спор остава неясно.

Още Политическо напрежение в Гърция заради връщането на скулптурите от Партенона

Политическо напрежение в Гърция заради връщането на скулптурите от Партенона

Миналия януари Британският музей, който държи скулптурите от 1832 г., потвърди, че има възможност за потенциално решение с Гърция за вземане на артефакти назаем, но Медони обяви дни по-късно, че няма възможност за сделка.

"Повтаряме още веднъж твърдата позиция на нашата страна, че не признава юрисдикцията, притежанието и собствеността на Британския музей върху скулптурите, тъй като те са продукт на кражба", се казва в нейното изявление.

А през ноември напрежението отново се повиши, след като британският министър-председател Риши Сунак публично отмени срещата между двамата. 

Мицотакис, от своя страна, каза пред Асошиейтед прес, че "имаше положителен ефект от отмяната на тази среща, защото тя придоби още по-голяма публичност ... [за] справедливото искане на Гърция за повторното обединение на мраморните фризове на Партенона."

Още Лиз Тръс не подкрепя връщането на фризовете на Партенона от Британския музей в Гърция

Лиз Тръс не подкрепя връщането на фризовете на Партенона от Британския музей в Гърция

Още Британският музей съобщи, че провежда "конструктивни дискусии" с Гърция за скулптурите от Партенона

Британският музей съобщи, че провежда "конструктивни дискусии" с Гърция за скулптурите от Партенона

Още Знаете ли кой е най-известният храм в Гърция?

Знаете ли кой е най-известният храм в Гърция?

Още Генералният директор на музея на Акропола: Връщането на скулптурите от Партенона е международно изискване

Генералният директор на музея на Акропола: Връщането на скулптурите от Партенона е международно изискване

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Катедралата "Нотр Дам" в Париж отваря врати от началото на декември

Ще е възможно в храма да се влезе и без предварително запазен час, но посетителите ще трябва "да се въоръжат с търпение", защото се очаква до 40 000 души дневно да искат да влязат в катедралата

Археолози разкриват антична сграда от първи век при разкопки в Лом

Въпросната сграда се проучва от 2019 година, като разкриването й е трудно заради голямата дълбочина. Предполага се, че тя е построена през втората половина на първи век, ползвана за казарма за войници на римската империя и за конюшня

Укрепена църква в Румъния държи рекорда на Гинес за най-сложна ключалка в света

В църквата в румънското село Биертан в Трансилвания се намира и най-големият рисуван олтар в Трансилвания, създаден през 1483 г., а в двора й е така нареченият "брачен затвор"

Осем камбани се завръщат в "Нотр Дам" три месеца преди откриването на възстановената катедрала

След петгодишния мащабен ремонт, ангажирал 250 компании и стотици занаятчии, катедралата трябва да отвори официално вратите си на 7 декември

Проектът "Слушалката" дебютира на "Седмица на съвременното изкуство" 

В рамките на изложението интерактивната инсталация "Между два свята" кани посетителите да се свържат с личните истории на непознати хора, да чуят техните най-интимни мисли и да открият отражение на собствените си чувства и преживявания

"Духът на стара София" е темата на деветия фестивал "КвАРТал"

Фокус ще бъде периодът на създаване на квартала - в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица "Търговска"