РОДОПСКА ТЕСНОЛИНЕЙКА
Гара Цепина ще конкурира сръбската станция Голубич от Шарганската осмица
Музеят на теснолинейката ще бъде открит на 3 септември по повод 101-та годишнина на линията Септември-Добринище
Редактор : / 3006 Прочита 0 Коментара
гара ЦепинаНа 3 септември, от 14:30 часа, на гара Цепина, Гражданско сдружение "За теснолинейката" ще открие Дом - музей на теснолинейката Септември - Добринище.
Панорамна снимка на гара Цепина
Гарата се намира в дефилето на Чепинска река, на 8 км от Варвара - в посока Велинград, на 116 км от София и на 62 км от Пловдив. Сградата е ремонтирана и възстановена изцяло с доброволен труд на над 20 души в продължение на две години.
Музеят има за цел да популяризира стогодишната история на теснопътната жп линия и по този начин да привлича последователи към каузата за опазване на последната теснопътна жп линия у нас.
През 2017-та се навършват 101 години от идеята за построяване на Малкото влакче и 91 години откакто то е факт. Събитието продължава традицията, която ГС "За теснолинейката" постави през 2016-а - всяка първа неделя на месец септември да бъде празник на теснолинейката. Вековният юбилей миналата година бе посетен от над 500 души от различни държави и краища на България.
Всички ентусиасти и любители на Родопската теснолинейка, биха могли да се присъединят за откриването на Дома-музей до гара Цепина, до която може да се стигне с влакове от: Септември - 13:10ч.; София - 10:55ч .; Пловдив - 11:00ч. ; Пазарджик -11:28ч.; Стара Загора - 09:07ч.; Бургас -06:50ч.; Добринище - 10:10ч.; Банско -10:23ч.; Разлог - 10:35ч.; Велинград - 13:26ч.
Родопска теснолинейка, гара Цепина
Влакчето със 760 мм междурелсие от Септември до Добринище, свързва Горнотракийската низина, Родопите, Рила и Пирин по 125-километров тесен железен път.
Красивата природа и възможността за среща с трите планини напомня за прочутата ретро теснолинейка "Чира"(Шарганската осмица), чието трасе е с дължина около 15 км., с преодоляване на разлика във височина от 300 метра по вертикала и няколко малки гари. Наречена е така, защото трасето се извива под формата на осмица. От 2003 г. функционира като музейно-туристическа атракция.
ЖП гара "Голубич"- Мокра гора, Шарганска осмица, Сърбия/Сн. Марин Каравелов
Impressio пожелава успех на най-новия български музей, който става част от историята на Българските държавни железници!