Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Гара Цепина ще конкурира сръбската станция Голубич от Шарганската осмица

РОДОПСКА ТЕСНОЛИНЕЙКА

Гара Цепина ще конкурира сръбската станция Голубич от Шарганската осмица

Музеят на теснолинейката ще бъде открит на 3 септември по повод 101-та годишнина на линията Септември-Добринище

гара Цепина

На 3 септември, от 14:30 часа, на гара Цепина, Гражданско сдружение "За теснолинейката" ще открие Дом - музей на теснолинейката Септември - Добринище.

Панорамна снимка на гара Цепина

Гарата се намира в дефилето на Чепинска река, на 8 км от Варвара - в посока  Велинград, на 116 км от София и на 62 км от Пловдив. Сградата е ремонтирана и възстановена изцяло с доброволен труд на над 20 души в продължение на две години.

Музеят има за цел да популяризира стогодишната история на теснопътната жп линия и по този начин да привлича последователи към каузата за опазване на последната теснопътна жп линия у нас.

Гара Цепина

През 2017-та се навършват 101 години от идеята за построяване на Малкото влакче и 91 години откакто то е факт. Събитието продължава традицията, която ГС "За теснолинейката" постави през 2016-а - всяка първа неделя на месец септември да бъде празник на теснолинейката. Вековният юбилей миналата година бе посетен от над 500  души от различни държави и краища на България.

Всички ентусиасти и любители на Родопската теснолинейка, биха могли да се присъединят за откриването на Дома-музей до гара Цепина, до която може да се стигне с влакове от: Септември - 13:10ч.; София - 10:55ч .; Пловдив - 11:00ч. ; Пазарджик -11:28ч.; Стара Загора - 09:07ч.; Бургас -06:50ч.; Добринище - 10:10ч.; Банско -10:23ч.; Разлог - 10:35ч.; Велинград - 13:26ч.

Родопска теснолинейка, гара Цепина

Още Златибор през обектива на Марин Каравелов

Златибор през обектива на Марин Каравелов

Влакчето със 760 мм междурелсие от Септември до Добринище, свързва Горнотракийската низина, Родопите, Рила и Пирин по 125-километров тесен железен път.

Красивата природа и възможността за среща с трите планини напомня за прочутата ретро теснолинейка "Чира"(Шарганската осмица), чието трасе е с дължина около 15 км., с преодоляване на разлика във височина от 300 метра по вертикала и няколко малки гари.  Наречена е така, защото трасето се извива под формата на осмица. От 2003 г. функционира като музейно-туристическа атракция.

ЖП гара "Голубич"- Мокра гора, Шарганска осмица, Сърбия/Сн. Марин Каравелов

Impressio пожелава успех на най-новия български музей, който става част от историята на Българските държавни железници!

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Катедралата "Нотр Дам" в Париж отваря врати от началото на декември

Ще е възможно в храма да се влезе и без предварително запазен час, но посетителите ще трябва "да се въоръжат с търпение", защото се очаква до 40 000 души дневно да искат да влязат в катедралата

Археолози разкриват антична сграда от първи век при разкопки в Лом

Въпросната сграда се проучва от 2019 година, като разкриването й е трудно заради голямата дълбочина. Предполага се, че тя е построена през втората половина на първи век, ползвана за казарма за войници на римската империя и за конюшня

Укрепена църква в Румъния държи рекорда на Гинес за най-сложна ключалка в света

В църквата в румънското село Биертан в Трансилвания се намира и най-големият рисуван олтар в Трансилвания, създаден през 1483 г., а в двора й е така нареченият "брачен затвор"

Осем камбани се завръщат в "Нотр Дам" три месеца преди откриването на възстановената катедрала

След петгодишния мащабен ремонт, ангажирал 250 компании и стотици занаятчии, катедралата трябва да отвори официално вратите си на 7 декември

Проектът "Слушалката" дебютира на "Седмица на съвременното изкуство" 

В рамките на изложението интерактивната инсталация "Между два свята" кани посетителите да се свържат с личните истории на непознати хора, да чуят техните най-интимни мисли и да открият отражение на собствените си чувства и преживявания

"Духът на стара София" е темата на деветия фестивал "КвАРТал"

Фокус ще бъде периодът на създаване на квартала - в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица "Търговска"