КУЛТУРНО НАСЛЕДСТВО
Чудните градини на Шьонбрун
Виенското културно място за разходка, отдих и спорт
Редактор : / 6196 Прочита 0 Коментара
Градините на красивия дворец Шьонбрун преди имали абсолютно различно предназначение от днешното - наслада за очите. Години наред те били използвани от фамилията на Хабсбургите като ловно място, докато Франц I Стефан Лотарингски (съпругът на Мария Терезия) не ги превръща в невероятния бароков комплекс, на който можем да се насладим и днес.
Главната градина "Great Parterre" (Снимка: Shutterstock)
През 1569 г. император Максимилиан II (крал на Чехия, крал на Унгария и император на Свещената Римска империя (1564 - 1576) наследил градините и решил, че ще ги превърне в място за отдих и развлечение. Поради любовта на брат си и на цялото си семейство към лова, той ги превърнал именно в такова място. Като допълнение към сложните ловни маршрути били предоставени и условия за живот на екзотични птици: пауни, фазани и др.
Фонтанът на Нептун, сегмент от главната градина "Great Parterre" (Снимка: Shutterstock)
За съжаление, унгарските сили разрушават този малък рай, но през 1605 г. той е възобновен. По това време единственият, който му се наслаждава и го използва за лов е наследникът на Максимилиан II - император Матиас. Легендата разказва, че по време на една от ловните си екскурзии той открил "красивия извор" (schöner Brunnen), откъдето всъщност по-късно произлиза и името на самия дворец.
"Красивия извор" (schöner Brunnen)
Комплексът е опустошен повторно от нашествието на Османската империя и на австрийския архитект Йохан Бернард Фишер фон Ерлах била възложена задачата да проектира новия изглед на парка. Четири години по-късно към 1700 г. той придобива завършен вид.
Главната градина "Great Parterre" (Снимка: Shutterstock)
През годините изгледът му е променян многократно, но до нас достига следната барокова картина: дълги, широки алеи; зелени площи, украсени с детайли взаимствани от прочутата австрийска бродерия, перфектна симетрия и на най-малките детайли и задължителната част от една градина по това време - така характерният "Лабиринт".
Лабиринтът в Шьонбрун (Снимка: Shutterstock)
Показваме ви няколко от най-красивие места в обширните градини:
Фонтанът на Нептун, сегмент от главната градина "Great Parterre" (Снимка: Shutterstock)
Римски руини в градините на Шьонбрун (Снимка: Shutterstock)
Римски руини в градините на Шьонбрун (Снимка: Shutterstock)
Римски руини в градините на Шьонбрун (Снимка: Shutterstock)
Пингвини от известната зоогическа градина (Снимка: Shutterstock)
Лъвове от зоогическата градина (Снимка: Shutterstock)
Гламинго от зоогическата градина (Снимка: Shutterstock)
Постройката "Columbary" в градините на Шьонбрун (Снимка: Shutterstock)
Постройката Глориет на върха на хълма зад двореца (Снимка: Shutterstock)
Градината "Privy", странична на главната и на двореца (Снимка: Shutterstock)
Бароковите градини на Шьонбрун винаги са били символ на имперската мощ на Австрия и са като че ли естествено продължение на невероятния интериор на двореца.
Савина Чергарова
Ботаническата градина в Шьонбрун (Снимка: Shutterstock)