Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Богът на деконструктивизма в архитектурата - Франк Гери

НОВАТОРИ

Богът на деконструктивизма в архитектурата - Франк Гери

Неговите сгради "танцуват" и "летят" в пространството

Франк Гери пред сградата на медицинския център The Lou Ruvo Center for Brain Health в Лас Вегас (Снимка: AP Photo/Isaac Brekken)

Всъщност, истинското му име е Ефраим Голдбърг и е от еврейски произход. Ражда се на днешния ден - 28 февруари 1929 г. в Торонто, Канада.

От 1949 г. живее и твори в Лос Анджелис. Завършва архитектура в Южнокалифорнийския университет, а по-късно учи дизайн и в Харвардския университет, но не го завършва заради развода с първата си жена - Анита, от която има две дъщери. По-късно се жени за втори път и му се раждат още две дъщери. Франк Гери се отличава с непоколебим характер както в личния си живот, така и в професионалния.

През 6о-те години на миналия век смелите му идеи буквално преобръщат представите за конвенционална архитектура и слагат началото на непознат дотогава нов стил - деконструктивизма. След кратък престой в Париж, Гери се връща в Калифорния и през 1962 г. основава собствена фирма. През 1989 г. получава наградата "Прицкер" за архитектура. Името му става изключително популярно. Особено след като светът буквално ахва при вида на проектираната от него сграда на музея "Гугенхайм" в Билбао през 1997 г.

Музеят "Гугенхайм" в Билбао

Фил Джонсън я нарича "най-великата сграда на нашето време". Франк Гери е изключително продуктивен, а всяка негова сграда е забелязана и отличена. Негова е получилата международно признание сграда на Walt Disney Concert Hall в Лос Анджелис /2003 г./

Walt Disney Concert Hall – Лос Анджелис

Проектите на Гери са уникални творения на архитектурата, които носят почерка на автора си и няма как да бъдат "сбъркани" с нечии други. Самият Гери е откровен отрицател на конвенционализма и прави скандални изказания.

"Конвенционализмът не струва! Той обижда човечеството!"

В този свят, в който живеем, 98% от всичко, което е изградено и проектирано днес, е чист боклук, казва той. Няма чувство за дизайн, никакво уважение към човечеството, или към нещо друго. Това са скапани сгради, и това е всичко.

Още Вижте зашеметяващите нови жилища на Бордо

Вижте зашеметяващите нови жилища на Бордо

Екстравагантните форми на неговите сгради разчупват по неповторим начин геометрията. Всяка от тях има собствено лице и характер. Това е архитектура, раздвижена по такъв начин в пространството, че заявява себе си самочувствено, категорично и смело. Всяка от сградите на Гери е забележителна и уникална. Всъщност, убедете се сами:

DZ Bank building – Берлин

Weisman Art Museum – Минеаполис

Медицинският център The Lou Ruvo Center for Brain Health в Лас Вегас

Stata Center – Кеймбридж, Масачузетс

"Тнацуващата къща" в Прага

Школа по мениджмънт Peter B. Lewis Building в Кливланд

Музей на екологията в Панама

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай1

Календар

Препоръчваме ви

Укрепена църква в Румъния държи рекорда на Гинес за най-сложна ключалка в света

В църквата в румънското село Биертан в Трансилвания се намира и най-големият рисуван олтар в Трансилвания, създаден през 1483 г., а в двора й е така нареченият "брачен затвор"

Осем камбани се завръщат в "Нотр Дам" три месеца преди откриването на възстановената катедрала

След петгодишния мащабен ремонт, ангажирал 250 компании и стотици занаятчии, катедралата трябва да отвори официално вратите си на 7 декември

Проектът "Слушалката" дебютира на "Седмица на съвременното изкуство" 

В рамките на изложението интерактивната инсталация "Между два свята" кани посетителите да се свържат с личните истории на непознати хора, да чуят техните най-интимни мисли и да открият отражение на собствените си чувства и преживявания

"Духът на стара София" е темата на деветия фестивал "КвАРТал"

Фокус ще бъде периодът на създаване на квартала - в началото на ХХ век, известен като търговския и бохемски квартал, докъдето е стигала емблематичната улица "Търговска"

"Нотр Дам" в Париж се спря на модерен интериор за повторното си откриване през декември

С ентусиазъм архиепископът на Париж - Лоран Улрих, представи "вътрешното обновяване" на 860-годишната катедрала, опустошена при огромен пожар на 15 април 2019 г.

Скулптурата "Облачната врата" в Чикаго е отворена за туристи след близо година ремонтни дейности

Строителството започва през август миналата година, а оградата около емблематичната скулптура ограничава достъпа на посетители отблизо