ПОСВЕЩЕНИЕ
Ретроспективната изложба на Мария Вутова-Каракашева ще бъде представена от днес в зала "Райко Алексиев" на СБХ
Изложбата посвещавам на моя съпруг Григор Каракашев и на сина ми Николай Каракашев, най-важните хора в моя живот, казва Мария Вутова-Каракашева
Редактор : / 176 Прочита 0 Коментара
Творба на Мария Вутова-Каракашева (Снимка: СБХ)Ретроспективната изложба на Мария Вутова-Каракашева ще бъде подредена от днес, 6 декември, до 30 декември в зала "Райко Алексиев" на Съюза на българските художници (СБХ), съобщават организаторите.
Изложбата посвещавам на моя съпруг Григор Каракашев и на сина ми Николай Каракашев, най-важните хора в моя живот, казва Мария Вутова-Каракашева.
От екипа отбелязват, че в юбилейната ретроспективна изложба на именитата скулпторка Мария Вутова-Каракашева публиката ще види по-ранни творби, както и специфичните пластични композиции, които прави в последно време.
Плакатът на изложбата на Мария Вутова-Каракашева. (Снимка: СБХ)
"Виждаме широка гама от възможни образни и пластически решения, която свидетелства за това, че истинският, автентичният талант, независимо от препятствията и трудностите, винаги рано или късно намира средства и възможности да се изяви," казва за предстоящата изложба проф. Чавдар Попов.
Мария Вутова-Каракашева е родена в град Червен бряг през 1949. Завършва Художествената гимназия в София през 1969. През 1976 завършва Художествената академия, специалност "Скулптура", при проф. Величко Минеков и продължава шеста година, тогава това е било форма на магистратура за студенти с отличен успех). От 1979 е член СБХ.
Когато се дипломира, все още е валидно разпределението на завършилите специалности в изкуствата и младата скулпторка заминава за Шумен.
Започва работата си като професионален скулптор. Участва във всички ОХИ. Започва работа във Творческия фонд на СБХ, отдел "Керамика", където изготвя модели за репродуциране. От 1997 е преподавател в СУ "Св. Кл. Охридски" във факултет "Предучилищна и начална училищна педагогика".
Лични премеждия я откъсват за десетилетие от художествения живот, но след това намира сили именно в работата и продължава да твори.