ТРАДИЦИИ И БИТ
"Нашият хляб насъщен" - визуализиран разказ за българските селяни от началото на 20-и век
Национален дарителски фонд "13 века България" представя изложбата "Хлябът" на Атанас Качамаков
Редактор : / 2302 Прочита 0 Коментара
Из цикъла: "Нашият хляб насъщен" на Атанас КачамаковИзложбата "Хлябът" представя 30 рисунки от цикъла "Нашият хляб насъщен" на Атанас Качамаков, придружен от авторския текст "Български фестивал на майката земя".
Откриването е на 9 януари в галерия "Средец", съобщиха от Националния дарителски фонд "13 века България".
Из цикъла: "Нашият хляб насъщен" на Атанас Качамаков
Творбите са визуализиран разказ за бита и труда на българските селяни от началото на 20-и век. Показват ритуалните етапи в процеса на създаването на хляба през различните годишни времена. Те са своеобразно продължение на романа "Добри", издаден за първи път през 1934 г. в САЩ, написан по разкази на Атанас Качамаков за детството в родната му България.
През 1935 г. романът печели златен медал "Джон Нюбери" на Американската библиотечна асоциация за детско-юношеска литература.
Из цикъла: "Нашият хляб насъщен" на Атанас Качамаков
Атанас Качамаков (1889-1984) е роден в Лясковец. Завършва скулптура в Художествената академия в София през 1923 г. при проф. Иван Лазаров. През 1924 г. напуска България и заминава за Париж, а през 1925 - за Ню Йорк.
През 1931 г. печели първа награда в голямата изложба в Ню Йорк за своята работа "Индианка с дете" (мрамор). От 1930 г. в Лос Анджелис е артистичен директор на киностудио. Мести ателието си в Палм Спрингс, където остава да живее до края на живота си.
Из цикъла: "Нашият хляб насъщен" на Атанас Качамаков
Има самостоятелни изложби в Бостън, Ню Йорк, Филаделфия, Чикаго, Сан Франциско. През 1979 г. прави изложба в Националната художествена галерия в София, както и в родния Лясковец. Негови произведения се намират в музеи и частни колекции в САЩ.
Из цикъла: "Нашият хляб насъщен" на Атанас Качамаков
Чрез "13 века България" той дарява свои творби на Националната галерия в София и в Лясковец.