В ЦАРСТВОТО НА КНИГИТЕ
Фестивалът "Наука, изкуство и култура" се провежда за първи път на Софийския международен панаир на книгата
На 14 и 15 декември посетителите на НДК ще имат възможността да се запознаят с интересната програма от презентации, дискусии и представяния на книги от пет тематични категории - история, изкуствознание, културен туризъм, себепознание и етнология
Редактор : / 75 Прочита 1 Коментара
Снимка: Драгомир Атанасов/BulFotoФестивалът за нехудожествена литература "Наука, изкуство и култура" за първи път ще се проведе в рамките на 51-вия Софийски международен панаир на книгата, традиционно организиран от Асоциация "Българска книга".
На 14 и 15 декември посетителите на НДК ще имат възможността да се запознаят с интересната програма от презентации, дискусии и представяния на книги от пет тематични категории - история, изкуствознание, културен туризъм, себепознание и етнология.
Източник: Асоциация "Българска книга"
Програмата на фестивала предлага разнообразие от теми. На 14 декември, събота, събитието започва в 15:00 часа с панел, посветен на себепознанието.
Сред акцентите са книгите "Пробитите граници" на Петър Кралев и издателство "Потайниче", както и "В света на гладните духове: Близки срещи със зависимостта", "Разпилян ум", "Когато тялото казва НЕ" и "Митът за нормалното" - дело на Габор Матè и издателство "Кибеа", като модератор на дискусията ще бъде Савина Дилова.
От 17:00 часа фокусът се измества към историята, където ще бъдат представени заглавия като "Произходът на прабългарите" от Тодор Чобанов (изд. "Българска история"), "Стопанска България 1879-2008" на Пенчо Пенчев (изд. "Ерго") и "Армия, обществен ред и вътрешна сигурност. Септември 1923 година. Провалът на едно поръчано въстание" на Веселин Янчев (Университетско издателство "Св. Климент Охридски"). Тази сесия ще бъде водена от доц. Петър Стоянович.
Дни на литература и култура: 51-вият Софийски международен панаир на книгата в София започва на 10 декември
На следващия ден, 15 декември, фестивалът продължава в 10:00 часа с панел, посветен на изкуствознанието. Сред ключовите издания са "Светът като воля за песен или модернизмът на Петко Ю. Тодоров" на Ромео Попилиев и издателство "Знаци", "Весталка на операта" от Ангел Антонов на издателство "Гея-Либрис" и "Употреба и функция на пространството в театралния спектакъл (от 1968 година до наши дни)" на Петър Денчев и "Жанет 45", с модератор Мария Василева.
От 12:00 часа вниманието преминава към етнологията, където ще бъдат обсъдени книги като "Самодивата в българския фолклор" на Стефана Йорова, "Антични следи в магическите обреди от българските земи" на Георги Мишев (изд. "Шамбала") и "Лечители и лечителски практики в началото на XII век" на Виолета Коцева (Университетско издателство "Св. Климент Охридски").
Гостите на фестивала ще имат възможността да чуят повече и за "Пътища към устойчивостта" от Атанаска Станчева на издателство "Ерове" и "За християнския празник Богоявление и неговото отразяване в Калофер: история и съвременност" от Живко Лефтеров с издателство "Нов български университет". Този панел ще бъде модериран от Иглика Мишкова.
Заключителната сесия, посветена на културния туризъм, започва в 14:00 часа с участието на автори като Румен Стоичков ("Броеница от гласове" на изд. "Изток-Запад"), Димитър Тонин ("Брезник и Брезнишко. Природни, културни и исторически забележителности" на изд. "Шамбала") и Виктор Топалов ("Кварталът на писателите. Пътеводител на "Бохемска София" на "Orange Books"), с модератор Ивелина Кючукова.
Фестивалът "Наука, изкуство и култура" поставя финалния акцент в богатата програма на 51-вия Софийски международен панаир на книгата. Входът за фестивала и панаира е свободен.