Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Дни на визуалната наука - разказва за света, в който живеем с 360-градусови прожекции

НАШИЯТ МИКРОКОСМОС

Дни на визуалната наука - разказва за света, в който живеем с 360-градусови прожекции

З дни столицата е наука и изкуство. Инициативата се провежда в зала "Арена София"

Дните на визуалната наука започнаха в зала "Арена София" с 360-градусови прожекции, разказващи за света. Източник: ESG Lab и на Центъра за визуална наука "Калейдоскоп"

Филмите "Светът в риск" и "Надежда за бъдеще" бяха прожектирани премиерно в специално изграден купол, който три дни ще посреща посетители, вълнуващи се от състоянието на планетата и стъпките, които трябва да предприемем, за да постигнем по-сигурно и устойчиво бъдеще.

На събитието присъстваха Юлиан Попов - министър на околната среда и водите, Иван Гойчев - заместник-кмет на Столичната община в направление "Дигитализация, иновации и икономическо развитие", проф. д-р Стоян Шишков - заместник-ректор на СУ "Св. Климент Охридски", Георги Илиев - кмет на район "Слатина", представители на компаниите-съучредители на проекта и гости, приятели на проекта.

Цветелина Крумова, държавен експерт в дирекция "Младежки политики" на Министерството на младежта и спорта, прочете поздравителен адрес от заместник-министъра на младежта и спорта Иво Кацаров.

Министерството е институционален партньор на първото издание на инициативата.

Дните на визуалната наука започнаха в зала "Арена София" с 360-градусови прожекции, разказващи за света. Източник: ESG Lab и на Центъра за визуална наука "Калейдоскоп"

"Да можем да покажем и да видим нещата в оживени образи и по нестандартен начин, за нас е много важно", каза в своето обръщение министър Юлиан Попов. "Ние сме министерство, което много иска да развива все повече и повече научно базирана политика. Надявам се, че това правим и ще го правим все по-добре, и се надявам на вашето сътрудничество", заяви пред участниците министърът на околната среда и водите.

"Изненадан съм колко далеч сме стигнали - от двуизмерност на науката до визуални начини на представянето ѝ", заяви в своето приветствие Иван Гойчев - заместник-кмет на Столичната община в направлението "Дигитализация, иновации и икономическо развитие". "Приветствам това и искам да продължваме да ви подкрепяме, за да правим достъпни знанията за младите хора", каза Иван Гойчев.

Още  Калейдоскоп представя Дни на визуалната наука от 29 февруари до 2 март

Калейдоскоп представя Дни на визуалната наука от 29 февруари до 2 март

Проф. д-р Стоян Шишков - заместник-ректор на СУ "Св. Климент Охридски", заяви подкрепа от страна на Университета към инициативата, приветства учените и студентите от Стопански факултет за идеята и реализацията на проекта.

По думите на Георги Илиев, кмет на район "Слатина", тази инициатива показва, че кръгозорът на България се отваря към бъдещето, към иновациите и към мисълта за екологията като част от начина ни на живот.

Проектът беше представен от доц. д-р Марина Стефанова - заместник-декан на Стопанския факултет и идеен двигател на инициативата. "Нужно е знанието за света, такъв какъвто е той днес, да достигне до хората възможно най-скоро. Защото действията по опазването на планетата ни трябва да бъдат предприети тук и сега. В следващите дни очакваме много хора, които да посетят прожекциите, искаме да ги вдъхновим и провокираме да правят малки стъпки всеки ден, чрез които да постигнем заедно промяната".

Дните на визуалната наука започнаха в зала "Арена София" посреща посетители, вълнуващи се от състоянието на планетата и стъпките, които трябва да предприемем, за да постигнем по-сигурно и устойчиво бъдеще. Източник: ESG Lab и на Центъра за визуална наука "Калейдоскоп"

"Винаги сме вярвали, че изкуството и технологиите имат силата да променят света.

Когато ги използваме, за да дадем по-голяма гласност на толкова значима тема като предизвикателствата, пред които е изправено човечеството и какви са техните решения, всичко което правим придобива още по-голям смисъл.", казаха Марин Димитров, оперативен директор на MP-STUDIO и Страхил Йорданов, творчески директор на студиото, което създаде аудио-визуалното 360-градусово преживяване.

Още Плакатите в Международното биенале във Варшава: Визуална диагноза на времето

Плакатите в Международното биенале във Варшава: Визуална диагноза на времето

На събитието присъстваха и представители на компаниите-съучредители: Роб Добинс - General Manager OMV Petrom - Bulgaria Branch; Ана Финджикова - ръководител на отдел "Комуникации", Асарел-Медет" АД; Полина Видас - маркетинг директорът на Mastercard за България, Албания, Косово и Северна Македония; Георги Костадинов - Regional People & Workplace Manager, Melexis; Емил Ангелов - главен изпълнителен директор и заместник-председател на УС на "Главболгарстрой Холдинг" АД; Диляна Якова - мениджър регулации и устойчиво развитие, Philip Morris International; Маргита Колчева - старши съветник "Устойчиво развитие", Yettel; Екатерина Анчева - директор "Връзки с обществеността и комуникации", UniCredit Bulbank и Виктория Харизанова, мениджър Здраве и Безопасност, Булмаркет.

След премиерното излъчване на "Светът в риск" и "Надежда за бъдеще" беше дадена думата на компаниите-съучредители, благодарение на които провеждането на инициативата става възможна.

"Най важното послание към хората е, че промяната зависи от всеки от нас" - по думите на Полина Видас, маркетинг директорът на Mastercard.

Според Емил Ангелов, главен изпълнителен директор и заместник-председател на УС на "Главболгарстрой Холдинг", устойчивостта на бизнеса е пряко следствие не само от действията на компаниите, но и от продължителността на нейния "живот". "Главболгарстрой е компания с 55-годишна история, така че когато говорим за устойчивост, тя идва от само себе си", каза той и допълни, че потребителите днес имат по-голяма роля дори от регулациите и в този смисъл младото поколение има възможността и отговорността да изисква и търси компании и услуги, които са устойчиви.

Още София се превърна в огромна галерия с творби от светлина

София се превърна в огромна галерия с творби от светлина

Георги Костадинов от Melexis сподели, че зелената трансформация е в ДНК-то на компанията. И отправи послание към младежите, които ще гледат прожекциите: "бъдете любопитни, бъдете смели и изисквайте". Маргита Колчева, старши съветник "Устойчиво развитие" в Yettel каза: "Голямата промяна започва с малки стъпки - чрез постоянство дори малките ежедневни усилия могат да доведат до значими резултати. Първата крачка е да осъзнаем отговорността си и силата на нашите действия".

Диляна Якова, мениджър регулации и устойчиво развитие, Philip Morris International, сподели убеждението, че аудиовизуалното изкуство прави фактите достъпни, но емоциите от преживяването на филмите ще накарат хората да направят стъпките за промяна. Екатерина Анчева от UniCredit Bulbank сподели в дискусията, че проектът покрива три основни изисквания на компанията за подкрепа - устойчиво развитие, насоченост към образованието и иновация.

По думите ѝ емоционалният отговор на въпроса "Защо подкрепихте Дни на визуалната наука?" гласи:

"това е една много смела мечта, която сме щастливи, че помогнахме да се случи". Виктория Харизанова от Булмаркет отправи послание към публиката: "Всяка крачка има смисъл, просто трябва да сме уверени, че можем да станем герои в нашия микрокосмос".

Повече за проекта:

Още София засиява с изкуството на Фестивала на светлините LUNAR за трети път

София засиява с изкуството на Фестивала на светлините LUNAR за трети път

Дни на визуалната наука е инициатива на ESG Lab и на Центъра за визуална наука "Калейдоскоп" към Стопански факултет на Софийския университет. Организаторите целят чрез визуалното и сетивно въздействие да обърнат внимание на темите, свързани с опазването на околната среда, с енергията, водата, храната, отпадъците, биоразнообразието и обезлесяването, с бедността и с мира, със сигурността и други. През 2024 г. "Калейдоскоп" ще гостува в различни градове в страната, а потапящото преживяване, изградено върху научни факти, ще докосне възможно най-много хора.

Автор на въздействащите произведения е един от пионерите в областта на 3D мапинга в Европа MP-STUDIO. В 16-годишната си история студиото е преобразявало едни от най-известните фасади в света, а в България е известно с организирането на първия Фестивал на светлините LUNAR, който от 2022 г. насам превръща в произведения на изкуството емблематични сгради и градски пространства в столицата. Предстоящото 360-градусово имерсивно преживяване, създадено от артистите, цели да ангажира и възпита младите хора като активни граждани и устойчиви потребители.

Още „В дебрите на прехода - визуалните изкуства в търсене на изход“

„В дебрите на прехода - визуалните изкуства в търсене на изход“

Още Хипнотични скулптури на ръце визуализират връзките помежду ни

Хипнотични скулптури на ръце визуализират връзките помежду ни

Още RADAR Фестивал: 10 години аудио-визуално творческо вълнение

RADAR Фестивал: 10 години аудио-визуално творческо вълнение

Още Интердисциплинарни проекти на визуални артисти  и учени в изложбата "#artscience: Научно-творческа резиденция в музея" в НПМ при БАН

Интердисциплинарни проекти на визуални артисти и учени в изложбата "#artscience: Научно-творческа резиденция в музея" в НПМ при БАН

Още Non-human - визуален арт проект синхронизира звука с изображението

Non-human - визуален арт проект синхронизира звука с изображението

Още Галерия "Академия" представя "Визуалният език на Румен Скорчев"

Галерия "Академия" представя "Визуалният език на Румен Скорчев"

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Отбелязваме 50 години от премиерата на филма "Последно лято" с безплатна прожекция в "Одеон"

Прожекцията е на 6 декември от 18.00 ч. като част от фестивала за българско класическо кино "24 през 2024" по идея на Филмаутор

Книга с пиеси на Тенеси Уилямс от Издателство "Лист"

Събитието е на 6 декември в книжния център "Гринуич"

Ретроспективната изложба на Мария Вутова-Каракашева ще бъде представена от днес в зала "Райко Алексиев" на СБХ

Изложбата посвещавам на моя съпруг Григор Каракашев и на сина ми Николай Каракашев, най-важните хора в моя живот, казва Мария Вутова-Каракашева

Предстои официалното откриване на изложбата "Следващите 25"

Събитието е на 13-ти декември /петък/ от 16:00 ч. в галерия "Видима", гр. Севлиево, ул. Васил Левски 3

Световна премиера на "Мрак на края на града" в Народния театър

Пиесата на Дарио Беванда се поставя на сцена за пръв път

Галерия "Икар" отбелязва 25-годишнината си с обща коледна изложба

Експозицията ще бъде открита на 3 декември