СЪВРЕМЕННИ ИЗПЪЛНИТЕЛСКИ ИЗКУСТВА
"АСТ Фестивал за свободен театър" гостува в град Варна
Първото гостуващо издание на ACT Фестивала е в партньорство с фестивалите Moving Body и "Танцови маршрути" - от 21 до 26 октомври 2024 г.
Редактор : / 77 Прочита 0 Коментара
Между 21 и 26 октомври свободните сцени на градовете Варна и София се обединяват и предлагат истински празник на съвременните изпълнителски изкуства.
ПЪРВОТО ИЗДАНИЕ НА ACT ФЕСТИВАЛ ЗА СВОБОДЕН ТЕАТЪР в град Варна се организира съвместно с фестивалите "Moving Body" и "Танцови маршрути", където ще бъдат представени български и международни танцови спектакли, прожекции, уъркшопи и професионални дискусии.
Монодрамата "Виктория" ще бъде показана в рамките на 14-то издание на ACT фестивал за свободен театър
Фестивалът започва с тридневния уъркшоп на Диего Агульо "Опасни танци", между 21 и 24 октомври в "Юнашки салон".
Филипинският артист, базиран в Германия Диего Агульо работи на границата между танцовите и философски изследвания и представя своите изследвания и спектакли по цял свят. Освен работата си като хореограф, той е съосновател на издателство Circadian, където публикува различни изследвания.
В рамките на уъркшопа ще бъде създаден пърформансът "Да танцуваш проблема", който ще бъде представен на 24 октомври от 19.00 часа на сцената на "Юнашки салон".
На 25 октомври ще бъдат представени два уъркшопа насочени към културните професионалисти и заинтересованите от културните процеси в града.
В 14:30 часа в пространствата на ReBonkers ще се проведе дискусията "Свободното изкуство и градът". В рамките на събитието ще бъдат представени инициативи, които свързват и развиват маргиналните градски пространства със средствата на независимата култура, но същевременно и доказват нуждата от повече културна инфраструктура.
Участници ще бъдат Неда Соколовска (екстериорен театър VOX POPULI), Ралица Герасимова (Фестивал "БУНА"), Андрей Паунов (POP-UP CINEPLEX), Александър Хаджиев ("Hauptsache Frei" и "180 градуса - Лаборатория за иновативно изкуство") и арх. Венцислава Недялкова (сдружение VarnaSpaces), автор на "Каталог с градски пространства за култура". Модератор на събитието ще бъде Калина Жечева (сдружение "Таляна").
От 16:30 часа Калина Вагенщайн и Стефан Прохоров (АСТ Асоциация за свободен театър) ще представят уъркшопа "Професионален артист - да или не?". Те ще говорят по една много важна за културния сектор тема. Според приетите наскоро промени в Закона за защита и развитие на културата, предстои създаване на регистър на свободно практикуващите артисти.
По същество това е първа крачка към формулирането на статут на професионалния артист, каквато е практиката в повечето европейски държави. Как обаче да дефинираме професионалните артисти и културни професионалисти?
Като продължение на уъркшопа "Defining a professional artist - measure for measure", проведен в рамките на пленарната среща на световната мрежа IETM през юни, уъркшопът "Професионален артист - да или не?" ще предложи конкретни стъпки за определяне на признаците на професионализация в културната сфера.
В рамките на същия ден официално ще бъдат открити фестивалите "Танцови маршрути" и "Moving Body". На 26.10 фестивалът продължава с програмата на партньорите от "Moving Body" и "Танцови маршрути", a партньорството между трите фестивала ще предложи поредица от интересни събития до края на месец ноември.
"Разнообразието и богатството на свободната изпълнителска сцена във Варна имат нужда от обща платформа. Нашите публики заслужават да достигат по-лесно до изключително интересните събития и богатата програма на свободната сцена. За целта фестивалите "Moving Body" и "Танцови маршрути" обединяват усилия в рамките на мрежата "3XPER1ENCE", заедно с "АСТ Фестивал за свободен театър".
В рамките на няколко седмици Варна ще бъде ключова точка за представяне на съвременната танцова и пърформанс сцена в България." - споделят организаторите.
"Обединени сме, защото споделяме общи ценности - културата е компас за обществата в криза; солидарността между артистите е по-ценна от конкуренцията; всеки заслужава достъп до най-интересното в съвременните изкуства. Докато България е шампион по демокрация, ние отстояваме своя избор - да показваме изкуство, което ни касае като хора и граждани." - допълват организаторите
АСТ Фестивал във Варна се осъществява с подкрепата на Министерството на културата, фонд "Култура" на Община Варна, Гьоте-институт България и много други приятели и партньори.