Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

59 филма от 28 държави са в селекцията на Международния кинофестивал "Карантината 2017" във Варна

КИНОФЕСТИВАЛИ

59 филма от 28 държави са в селекцията на Международния кинофестивал "Карантината 2017" във Варна

И тази година организаторите ще спазят традицията и ще поставят началото на фестивалните вечери с филм на екологична и рибарска тематика

Третото издание на фестивала ще се проведе от 4 до 8 юли на плажа пред едноименното рибарско селище в квартал "Аспарухово" във Варна.

В пет фестивални вечери зрителите ще видят късометражни филми от 28 държави в жанровете игрален, документален, анимация и експериментално кино.

Селекцията за фестивала е направена сред повече от 3500 филма от 118 страни. За поредна година проявата дава път на млади кинотворци от цял свят и много от авторите ще направят своя дебют на фестивалната сцена във Варна. През тази година ще бъдат показани филми от Сенегал, Филипините, Австрия, Швейцария, Иран, Ирак, Панама, както и кинопродукции от традиционно силно представените държави Испания, Франция, Германия и Италия.

Международният кинофестивал "Карантината" вече е част от интернационалната фестивална общност Europe for Festivals, Festivals for Europe (EFFE) и е носител на EFFE Label 2017-2018, който се присъжда на фестивали, придържащи се към високо художествено качество и имат значително влияние на местно, национално и международно ниво.

Коментарът на международното жури при присъждането на EFFE Label бе:

"Изключителна кандидатура и представяне на Международен кинофестивал "Карантината" - идеален пример за интегриране на социална кауза, много професионално артистично събитие."

Откриването на фестивала е на 4 юли (вторник) от 21 часа с документалния филм "Living the Sea" от Филипините. И тази година организаторите от Школа Дедал ще спазят традицията и ще поставят началото на фестивалните вечери с филм на екологична и рибарска тематика.

Георги Кръстев, директор на фестивала:

"Преди 3 години международният кинофестивал "Карантината" беше създаден с мисията да опази рибарското селище в Аспарухово такова, каквото е и да го превърне в сцена за култура и изкуство.

За трета поредна година фестивалната програма започва с филм, който разказва за сходно място със сходни проблеми - рибарско селище във Филипините е на път да бъде застроено, а местните рибари продължават да се борят за техните права. Авторите на филма са четирима студенти и това е техният първи досег със света на киното. Един от създателите му лично ще представи филма във Варна".

България ще бъде представена с два филма.

Първият - "Отключи сцената" е документална копродукция на България, Германия и САЩ, реж. Дейвид Ростън (David Roston), сценарий Дейвид Ростън, Наско Атанасов. Представянето на "Карантината" ще бъде световната премиера на филма.

Той е за историята на Наско, който оставя родината си, за да учи в театрален университет в САЩ. Точно преди дипломирането си, навръщане в България, младият актьор се натъква на зашеметяващо откритие в селото на баба си и дядо си - най-красивата сцена, която Наско някога е виждал, се намира в развалини зад заключена врата в местния читалищен център. Наско организира международен екип от доброволци и набира средства, за да вдъхне живот в изоставеното пространство и сред застаряващата общност на селото.

Второто българско заглавие е игралният "СМС до мама" на режисьора Калоян Патерков. В главните роли ще видим Марин Янев и Меглена Караламбова като Никола и Иванка - двама стари и самотни съседи, които живеят в малко, тихо и почти изоставено село. Тяхната ежедневие се променя, след като Иванка получава текстово съобщение от дъщеря си, което ги предизвиква да направят нещо, което не са правили отдавна.

Марин Янев в "SMS до мама" на режисьора Калоян Патерков

Сред интригуващите заглавия са също австралийският "Whoever Was Using This Bed", реж. Andrew Kotatko, в главните роли са Жан Марк Бар Jean-Marc Barr (играе главната роля в "Безкрайна синева" на Люк Бесон, както и участва в няколко филма на датския режисьор Ларс фон Триер "Догвил", "Мандерлей", "Таньорка в мрака" и др.) и Рада Митчел (Radha Mitchell), снимала се в "Мъж по прицел" на Тони Скот. Филмът е по разказ на американския писател Реймънд Карвър.

С голям интерес се очакват също документалният "Born of Stone" (Италия) за забележителния италиански артист и скулптур Pinuccio Sciola - неговите произведения се явяват като основна атракция в областта Сардиния, както и американската игрална продукция "Swimming in the desert", с участието на Тони Плана (Tony Plana).

В съпътстващата програма ще има 2 дневни блока от 16 и 17.30 часа на 8 юли (събота) в Школа Дедал, като на вниманието на зрителите ще бъдат предложени късометражни филми с по-експериментален характер.

По традиция ще има осигурен безплатен транспорт до сцената на фестивала в Аспарухово и обратно Варна след края на прожекциите.

Всички филми са с български субтитри, а входът е свободен.

Награждаването на отличените филми във фестивала ще бъде на 8 юли. Сред отличията за участниците и лауреатите на Карантината 2017 е и безплатен абонамент за iPitch.tv - една от най-новите онлайн платформи във филмовата и телевизионната индустрия, която дава директна връзка между създателите и купувачине на оригинални проекти за кино, телевизия и уеб медии.

Платформата работи с някои от най-големите компании в света на киното като Discovery Studios, Sony Pictures Entertainment Television, New Line Cinema, Warner Brothers и младите творци ще имат възможност да представят своите нови проекти директно пред тях.

Още за фестивала можете да намерите ТУК

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Амалия Минчева показва "Възможно-невъзможно" в София

Експозицията ще бъде открита на 16 април и ще продължи до 26 април в столичната галерия "Графично"

Митрополит Киприан дирижира традиционния Великденски концерт в Старозагорската опера на 16 април

Държавна опера-Стара Загора ще поднесе на своите почитатели рядко изпълняваната Меса в Ре мажор от Антонин Дворжак

Филмаутор съживява в 25 кадъра българската история на голям екран

Фестивалът "25 през 2025" представя исторически филми с вход свободен