Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Площад "Толерантност" в Бургас, именуван като апел за морал

ХУМАНИЗЪМ

Площад "Толерантност" в Бургас, именуван като апел за морал

Инициатори на идеята са Център "Алеф", видни общественици и хора на изкуството от Бургас

Бургас е единственият град в България, който вече си има площад с името "Толерантност". Предложението за пространство с това име-апел за морал и съпричастие между хората, е по идея на Център за еврейско-българско сътрудничество "Алеф".

Идеята е подкрепена от видни хора на изкуството, литературата и музиката, общественици. Сред тях са проф. арх. Тодор Кръстев - почетен председател на "Международния съвет за паметниците на културата и забележителните места" ICOMOS България, поетът и писател Недялко Йорданов, композиторът Стефан Диомов, режисьорът Камен Калев, адвокат Иво Баев, художникът-реставратор Климент Атанасов, поетът Борис Бухчев, журналистът Асен Йорданов и др.

"Толерантността е изконен принцип на държавността ни, на българската писменост и култура още от Средновековието. На принципите на толерантността към всички жители на българската земя са и национално-освободителните борби на българския народ в новата българска история", казват инициаторите на идеята.

"Желанието ни е този площад да се превърне в своеобразна визитна картичка на модерния, мултикултурен и традиционно космополитен град Бургас, да излъчва своето глобално послание за човечност, разбирателство и мир", каза Алберта Алкалай, председател на Център "Алеф" .

Именуването на площад "Толерантност" идва в навечерието на 10 март -Ден на спасението на българските евреи и почитане паметта на жертвите от Холокоста. Ден, който ни дава повод за гордост, от нашия принос за спасяването на евреите - един общонароден подвиг пред лицето на света.

Остава и само ден до крайния срок за участие в литературния конкурс "Да обичаш въпреки..." на Център "Алеф". Задачата на участниците е да разкажат истории за любов, приятелство и разбирателство между българи и евреи. Конкурсът се провежда в две категории - за ученици и за студенти.

Желаещите да участват в конкурса трябва да изпратят своите творби - до 5 машинописни страници, до 1 март 2019 г. на електронна поща [email protected] или на адрес Бургас 8000, пл. "Баба Ганка" 4, ет. 4, Център за еврейско- българско сътрудничество "Алеф".

Творбите ще бъдат оценени от жури в състав: Румен Леонидов - поет и издател на сайта Факел.бг и Асен Йорданов - журналист и директор на сайта Бивол.бг и Алберта Алкалай - председател на ЦЕБС "Алеф".

За да подпомогнe творческата фантазия на разказвачите, във виртуалната библиотека на сайта си http://alef-bg.org Център "Алеф" предлага библиография и филмография по темата.

Еми МАРИЯНСКА

Коментирай 4

Календар

Препоръчваме ви

Монументално пано на входа на Театър "199" оживява с 3D мапинг

На 26 април между 21 и 24 часа ще оживее монументалната стенопис "Булгарплод" с автор Стоян Илиев

Испанската полиция разкри престъпна група, която продава фалшификати на Банкси

Разследващите са иззели девет творби и са установили поне 25 продажби на подобни творби на измамени клиенти в Испания, Германия, Швейцария, САЩ и Шотландия

Мобилен музей – камион, на центъра "Помпиду", се посещава от 20 000 души годишно

Идеята на камиона не е да осъществява продажби, а да позволи на публиката, живееща в населени места с жители под 2 хил. души или в отдалечени квартали, да се докосне до съвременното изкуство

Художникът Инвейдър, звезда на уличното изкуство, показва архивни и нови творби в центъра на Париж

Това е вълшебно място и най-голямата изложба, която някога е правена в Париж, описа събитието кураторката на изложбата Фабрис Бусто. Творбите на Инвейдър са изложени в девететажна сграда

Арт инсталация на улица в Барселона призовава за мир в Газа

Творбата включва фигурите на две деца - едното с еврейска кипа, а другото е с палестинска кефия, хванати за ръце и оцветени изцяло в ярко червено, което е "запазена марка" за Коломина

В Рим беше открита колосална репродукция на статуята на император Константин

13-метровата репродукция е на статуята, която Константин сам поръчва за себе си след 312 г. след Христа