МАЩАБНИ ПРОЕКТИ С КАУЗА
Къдроглавите пеликани вече си имат над 30-метрова стена в Бургас
Мащабният проект е реализиран от екипа на художниците на улично изкуство Николай Димитров и Даниел Дубаров от SuperGTeam
Редактор : / 1827 Прочита 0 Коментара
Мащабният проект е по идея на фондация "Биоразнообразие" и е реализиран от Даниел (вляво) и Николай (вдясно) от Super G Team. Те имат над 250 подобни проекта, не само в Бургас, но и в най-отдалечени точки по света (Снимка: БТА)Минувачите в Бургас вече могат да видят къдроглави пеликани не само в небето над Бургас, но и изрисувани по протежението на стена с приблизителна дължина от 36,5 метра край тротоара от западната страна на бул. "Демокрация", непосредствено до Трета поликлиника.
Мащабният проект е реализиран от екипа на художниците на улично изкуство Николай Димитров и Даниел Дубаров от SuperGTeam, съобщава БТА.
Художничка привлича вниманието, пресъздавайки живописни творби на родения във Видин художник Жул Паскин
Той бе официално представен днес на събитие с музика и танци, което привлече вниманието на много минувачи. Сред тях имаше деца и младежи.
Проектът се осъществява по инициатива на Българска фондация "Биоразнообразие" и е подкрепен от община Бургас, а целта му е да популяризира преминаващите през Бургас къдроглави пеликани, както и да информира младите хора за дарителска кампания за тяхното опазване.
В откриващото събитие се включиха млади членове на брейкденс формацията "Блек стайл скуад" (Black Style Squad), които показаха уменията си на специално поставена настилка за танци на земята, както и две ученички от Национално музикално училище "Проф. Панчо Владигеров" в Бургас.
Завършването на стената е отнело на художниците Николай Димитров и Даниел Дубаров общо седем дни. В това влиза не само изрисуването, но и нейното почистване, укрепване и предварителна подготовка. Художественият проект за изображението е тяхно съвместно дело, а изпълнението е направено със специални външни бои, които гарантират, че образите ще се запазят свежи в близките поне няколко години, заяви за БТА Николай Димитров и апелира гражданите също да го пазят.
На стената има поставена и информационна табела за проекта, в която има няколко QR кода. "Те водят към повече информация за пеликаните и към възможностите за дарение.
Направили сме и една интересна опция с раздвижване на един от пеликаните. Ако изтеглите приложението, може да видите пеликана да полети", поясни за БТА Радостина Ценова от фондация "Биоразнообразие".
Тя допълни още, че автор на анимираното изображение в приложението е графичната дизайнерка от Бургас Диана Костадинова.
"Пеликаните са един от емблематичните видове за Бургас. Ние от години се опитваме да наложим техния образ в града, и то не за друго, а защото те наистина са много свързани с Бургас. Няма друг такъв град като нашия, над който да преминават тези гигантски същества, а срещата отблизо с пеликаните наистина е много впечатляваща.
През годините те намират в нашите езера сигурен и стабилен дом. Все още не успяваме да ги привлечем да гнездят при нас, въпреки усилията ни, но пък езерата са много подходящо място за почивка, за хранене, за спирка по време на миграцията", разказа за БТА Радостина Ценова от Българска фондация "Биоразнообразие" в Бургас.
Тя допълни още, че пеликани минават през Бургас целогодишно.
"Розовите основно мигрират, като оттук минава цялата популация на розовия пеликан, която мигрира. Така през август и септември бургаското езеро Вая е пълно с пеликани, които спират тук по време на миграцията. Тогава има над 20 хиляди птици. През зимните месеци пък идват къдроглавите пеликани.
Те избират Атанасовско езеро, в което почиват и нощуват, но тъй като те ядат риба и там за тях няма подходяща храна, всеки ден прелитат до Вая. Тази хранителна миграция, която извършват буквално над главите на бургазлии, е много впечатляваща. Всички ги виждат. Носят се като крепости."
Радостина Ценова поясни още за БТА, че идеята на стенописа с къдроглавия пеликан е дошла покрай стартирането на мащабна дарителска кампания.
"Основно сме насочени към младите хора. Не е лесно да ги провокираме да даряват за кауза. Започнахме с набиране на средства. Първо искахме да съберем такива за поставяне на скулптура на пеликана в града, но се оказа, че изкуството има своята висока цена и с мащабите на нашата кампания не е възможно да го направим.
Затова избрахме вариант, който е по-лесно достъпен за хората, с тази полуразрушена стена, която художниците ремонтираха и изрисуваха. Вярваме, че ще достигнем до много повече хора и ефектът може би ще бъде много по-голяма, защото всеки, който минава през тази ярка стена и види тези впечатляващи птици, няма начин да не се впечатли и да не се замисли."
"В началото на дарителската кампания набирахме средства за скулптура, като сега част от тях са използвани за стенописа. Сега е важно да продължим с даренията за чисто консервационните дейности, които са необходими за пеликаните. Искаме през пролетта да направим консервационна бригада и да подготвим един голям остров, който беше построен в южната част на Атанасовското езеро с тръстика, така че да е подходящ за пеликаните", каза още Радостина Ценова. Тя поясни, че е истинско предизвикателно да убедиш младите хора.
"Ние тестваме буквално различни акции. Правихме благотворителен концерт лятото на "Симбиотично". После правихме спортно събитие. Направихме и базар "Дрешка за птичка" за размяна на дрехи втора употреба и аксесоари. Предизвикателство е, но се надяваме наистина да има ефект."