ТАТУИРОВКАТА КАТО ИЗКУСТВО
Момичета, облечени в рисунки - между ангели и дяволи
Етимологията на думата "тату" на един от полинезийските езици, означава буквално "нанасяне на рани"
Редактор : / 5316 Прочита 0 Коментара
Рисуването по тялото отдавна е признато за изкуство, част от световната култура. Особено, когато с татуировки се занимават големи майстори.
Хората се татуират от древни времена по всякакви причини. В миналото по религиозни, културни и социални причини, в днешно време - поради мода или като знак за групова идентичност.
Етимологията на думата е на един от полинезийските езици и означава буквално "нанасяне на рани" или "да нанасяш рани".
Според св. Епифаний Кипърски монтанистите, които са православни разколници в Мала Азия през II век, бодяли малки деца с игли, за да източат кръвта им.
Ако бебето умре след такава операция, то се обявява за мъченик. Ако оживее, смята се, че ще стане велик свещеник.
Този странен обред най-вероятно е белязване или татуиране на Божието име след кръщение, което отдавна не се практикува в Църквата.
В келтското езичество също се среща свещено татуиране, което е описано от Юлий Цезар в кн. V на Галските войни. Този обичай е запазен и преосмислен в раннохристиянската епоха. След романизирането на Келтската църква в Ирландия той е забранен и обявен за дяволски.
Коптите в Египет и хърватите католици в Босна и Херцеговина при кръщение татуират кръст върху ръцете и гърдите на децата си, за да се разпознават помежду си.
И да демонстрират религиозната си идентичност в преобладаващо ислямска среда.
Предлагаме ви да видите момичета, почти "облечени" в татуси, които ги правят едновременно благословени и мистични, придават им и дяволско, и ангелско излъчване.
Валерия КАЛЧЕВА