ПРЕМИЕРИ
"Задочни репортажи за България" на Георги Марков за първи път на българска сцена
Казанлъшкия театър "Любомир Кабакчиев" започна новия си творчески сезон с три силни премиери
Редактор : / 3127 Прочита 0 Коментара
Ивайло Драганов в "Задочни репортажи за България - Одисеята" от Георги Марков (Снимка: Театър "Любомир Кабакчиев" - Казанлък)На 26 ноември от 19:30 часа в Сити Марк Арт Център (бивше кино "Левски") можете да гледате "Задочни репортажи за България - Одисеята", премиерен спектакъл на казанлъшкия театър "Любомир Кабакчиев".
Един разказ за това, колко бързо забравяме миналото си, колко то прилича на днес и колко е важно да опазим същността си като хора.
Драматизацията и режисурата са на младия режисьор Благой Бойчев.
"Благой Бойчев колкото и да е труден като автор, толкова е интересен за публиката, защото неговите пиеси са голяма смесица от реалност и фантазия, която си е негова запазена марка.
Той има своя поглед върху онези години, които ние сме ги живяли. Неговата драматизация страшно много ме впечатли, когато ми я предложи. Мисля, че това ще бъде много интересно за всички - както за нас, които имаме опит в онова време, така и за младите, които нищо не знаят и за които, в зависимост от политическата украска слушат крайни мнения за това време. Нямат реална представа.
Надявам се, че този наш спектакъл освен чисто естетическото удоволствие, което ще достави, ще бръкне в едни спомени, пластове, понятия за онова време, които не си признаваме особено лесно", коментира директорът на театъра Димитър Кабаков.
Сценографията и костюмите са на Мирела Василева. Участват: Ивайло Драганов, Беатрис Благоева, Стоян Руменин, Георги Атанасов, Ирена Дунавска, Стефан Маркофф, Мара Бонева, Милен Вангелов и Петър Петров.
Странно е, че към "Задочни репортажи" все още никой в театъра или в киното не е "посегнал". Те са изключително важен исторически документ, който трябва да се изследва. Репортажите показват широк спектър от живота на хората от онова време. Те са и коментар към всичко онова, което описват. Точно този коментар ни кара да смятаме, че обществените болести на съвременното българско общество са се зародили именно в отминалата втора половина на двайсети век.
Това чувство за непоносимост кара младите българи да напускат страната и днес. Тръшвайки вратата, без да се обръщат.
Последният от репортажите на Георги Марков се казва "Чувство за непоносимост". Той признава, че причината да напусне България е чувството за непоносимост, че се превръща в онова, което ненавижда. Той вижда себе си като причина и част от абсурда, управлявал България по негово време.
1968 година. Пенчо Данчев е старши дърводелец в трамвайно депо. Той и жена му се опитват да имат дете. Неуспешно! Може да помогне само лечение зад граница. За това трябват паспорти и той търси всевъзможни начини, за да ги получи. Единственият начин е като наруши своите принципи.
КАЗАРМА /родина/
отвсякъде затворени стени
единствено Небето е свободно
единствено отгоре то виси
необозримо синьо и огромно...
Димитър Кабаков, 1982 година
В началото на октомври театърът представи приказния спектакъл "Самодива" - един проект на актрисата и режисьор Мара Бонева по творчеството на Ран Босилек.
"Самодива" по Ран Босилек (Снимка: Театър "Любомир Кабакчиев" - Казанлък)
"Всеки от нас дълбоко в душата си има своята Самодива, иска я, копнее я, търси я вдън горите Тилилейски, но колцина се осмеляват и могат да я хванат здраво, да я задържат - не насила, а с любовта си, да я накарат да се влюби до полуда, за да изостави всичко друго и да тръгне с него.
Разказ за сбъднатата... Истинската Любов!"
"Самодива" по Ран Босилек (Снимка: Театър "Любомир Кабакчиев" - Казанлък)
Хореограф на спектакъла е Светлин Димитров, който преди години постави в казанлъшкия театър "Дихание от Долината". Музикалната адаптация е на Милен Ямаков и е написана специално за представлението. Сценографията е на Иван Бояджиев.
"Самодива" по Ран Босилек се получи такъв спектакъл, от който театърът определено имаше нужда. С много приказно присъствие на сцената, с всички елементи на театъра - текст, танц, музика, декори. Както казва проф. Азарян, актьорът може само и с електрическата крушка. Естествено, че може. Може и без нея. Но магията на театъра, когато е възможно, включва и много други компоненти, които не можем да предложим на площада - там предлагаме страхотен текст и актьорска игра", каза Димитър Кабаков.
"Самодива" по Ран Босилек (Снимка: Театър "Любомир Кабакчиев" - Казанлък)
В постановка ще видите актьорите: Сава Драгнев, Беатрис Благоева, Ивелина Павлова, Мара Бонева, Петър Петров и Светлана Бургазова.
"Питаш ме дали те обичам? Не зная девойко, ако Любовта е оная магия, дето ти краде съня, дето ти спира дъха и реже душата ти с нож, дето от нея боли, дето с нея летиш, дето убива... Да! Орисан съм тая Магия на теб да я дам!"
Амбицията на ръководството на театъра е "Самодива" да участва в различни детски фестивали, нещо, което от години не се е случвало на театралната трупа в Казанлък.
"Самодива" по Ран Босилек (Снимка: Театър "Любомир Кабакчиев" - Казанлък)
На 4 и 5 декември се очаква и третата премиера в афиша на Театър "Любомир Кабакчиев" - спектакълът "Аферата с мъртвите души" по Гогол.
Драматизацията и режисурата са на Мартин Киселов, който предлага нов импровизационен подход върху романа.
Димитър Кабаков - директор на общински театър "Любомир Кабакчиев" в Казанлък
"Този спектакъл го мислим от близо 4-5 години. Той е с много актьори и много особен поглед върху самия роман. Главните действащи лица са Гогол и Чичиков. Сблъсъкът на двете философии, на двете виждания за живота, на двата начина на живот - на интелектуалеца, философа, на мислителя, който има послания към хората и на практика - другият, който е готов да вземе всичко веднага, без значение каква цена ще плати и без значение какво ще причини на хората около себе си, при което се получават жестоки паралели с нашето време", коментира директорът на театъра в Казанлък.
В спектакъла ще участват двама гостуващи актьори - Димитър Живков, който играе Гогол и Явор Борисов от Сатиричния театър, който ще бъде Чичиков. 11 актьори от казанлъшкия състав пресъздават средата, в която двамата герои живеят.
Премиерата и предпремиерата ще бъдат на 4 и 5 декември от 19 часа на сцената на театър "Любомир Кабакчиев" - Казанлък, като пиесата ще бъде представена и в София.