КУЛТУРА И ВОЙНА
Михаил Баришников: Не наказвайте руските артисти и спортисти заради войната
Световноизвестният балетист казва, че културата не трябва да бъде санкционирана заради инвазията на Путин в Украйна
Редактор: 6675 Прочита 65 Коментара
/ Снимка: Getty ImagesРуските изпълнители и артисти не трябва да бъдат принуждавани да плащат цената за войната в Украйна, това споделя един от най-знаменитите балетисти Михаил Баришников, роден в съветска Рига и живеещ днес в Харлем, Манхатън, Ню Йорк.
В статия на британския "Guardian", една от водещите фугури на мъжкия балет от 70-те и 80-те, признава, че се противоставя на налагането на тежки санкции на колеги артисти или спортисти.
Този месец диригентът Валерий Гергиев и оперното сопрано Анна Нетребко бяха сред онези руснаци в света на културата, които загубиха престижните си работни места в Западна Европа заради обвиненията към тях за връзките им с Владимир Путин.
"Откритият обмен в изкуствата винаги е нещо добро", казва Баришников.
"Не мисля, че е правилно да се прехвърля тежестта на политическите решения на дадена страна върху гърба на артисти и спортисти, които имат семейства в родната си страна. За хората на тези публични позиции неутралността също е силно изявление. И ако искате да бъда конкретен - Даниил Медведев трябва да играе на Уимбълдън.
Миналата седмица британският министър на спорта Найджъл Хъдълстън каза, че правителството ще има нужд от гаранции, че всички спортисти, които влизат в Обединеното кралство, "не са привърженици на Владимир Путин".
Баришников каза още, че се опасява, че Русия позитивното бъдеще за младите хора в Русия скоро ще бъде невъзможно.
"В момента има Рубикон, който Русия трябва да премине. Или ще намери начин да сложи край на настоящия конфликт и да живее в отворено глобално общество, или ще бъде тласнато назад без надежда за възстановяване", каза той.
Михаил Баришников и прима балерината Меръл Парк пред кралската опера в Лондон (Снимка: Getty Images)
74-годишният Баришников, който е роден в Рига, Латвия през 1948 г. и е избягал от СССР в Канада през 1974 г., иска да промени отношението на хората към Русия. Той се присъедини към колеги и изтъкнати артисти, които са критични към Кремъл, но искат нормално отношение към Русия - става дума за платформата True Russia, кампания на GoFundMe за разпространение на по-доброто възприемане на руската култура и за събиране на пари за подпомагане на бежанците.
В кампанията участват също руският писател Борис Акунин и един от водещите руски икономисти Сергей Гуриев. Заедно те отправиха призив към свои сънародници в изгнание с аргумента, че "нямат право на бездействие".
"Стотици хиляди украинци, които са загубили домовете си, препитанието си, близките си и дори живота си, понасят най-големия удар. Но всички ние, които говорим руски и принадлежим към руския културен свят, също усещаме удара. Самата дума руски стана токсична", се казва в изявлението на уеб страницата на кампанията.
Михаил Баришников във Великобритания през 1976 г. (Снимка: Getty Images)
Говорейки от дома си в Ню Йорк, Баришников казва още, че всеки известен руснак трябва да направи избор.
"Индивидуално решение на всеки артист е дали да избере да говори или не. От своя страна ще цитирам негово светейшество, папа Франциск.
"Войната е лудост! Спрете я моля! Вижте каква жестокост!"
Ясно ми е към кого са насочени тези думи. Казано по-просто, Русия вече се е върнала във времето на Сталин. Изкуствата търпят странични щети и е невъзможно да се спекулира в каква посока ще се развие това" казва той.
Балетистът, който е имал обещаваща кариера в балет "Киров" в Ленинград, днешният Мариински балет в Санкт Петербург, напуска Русия през 70-те и днес се обръща към образите на класическа руска пиеса, за да опише тежкото положение на по-младото поколение в Русия.
"В пиесата на Чехов "Чайка" Тригорин говори за чувството, което стои зад времето по отношение на науката и съвременния свят", казва той.
"Той се чувства като беден стар селянин, който пристига на гарата само за да види как влакът му тръгва. Той тича да го хване, но знае, че каквото и да направи, влакът ще отива все по-далече. Русия е опасно близо до сценария на този беден селянин и съм сигурен, че има милиони руснаци, особено млади хора, които биха предпочели да бъдат в този влак.
Дарина Такова: Артистите, които бранят Путин, са посланици не на руската култура, а на неговия режим