Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Изявени творци и именити учени от най-интересните сфери на науката се включат в "Театър на чудесата"

МЕЖДУНАРОДЕН ФЕСТИВАЛ ЗА НАУКА И ИЗКУСТВО

Изявени творци и именити учени от най-интересните сфери на науката се включат в "Театър на чудесата"

От 10 до 12 септември в Терминал 1 и Сцена Дерида в София ще се докоснем до изкуство, съчетано с астрофизика, квантова механика, био и компютърни технологии, палеозоология и археология. Билетите за дебютния в България "Театър на чудесата" вече са в продажба

Д-р Надежда Карастоянова (Източник: © THEATER OF WONDER)

Още

"Театър на чудесата" идва с черни дупки, безсмъртни хора и праисторически зверове

"Театър на чудесата" идва с черни дупки, безсмъртни хора и праисторически зверове

Именити международни гости и български творци и учени с атрактивни биографии ще станат част от задаващия се научно-театрален фестивал "Театър на чудесата", който ще се състои премиерно в София от 10 до 12 септември 2021 в клуб Терминал 1 и Сцена Дерида.

Специално за събитието от Италия ще пристигне утвърденият изследовател, драматург, режисьор и актьор Андреа Брунело. Брунело е основател и художествен директор на Teatro Portland в Тренто, Италия, както и на театралната компания Arditodesìo Company. Основател е и на The Jet Propulsion Theatre - постоянна лаборатория за създаване на театър, свързан с наука.

Андреа Брунело (Източник: © MoniQue foto_LR)

В София Андреа Брунело ще представи моноспектакъла "Принципът на неопределеността (на английски език, 11.09 от 20:30, Сцена Дерида), която ще потопи публиката в някои от най-загадъчните концепции на квантовата механика - експериментът с двата процепа, котката на Шрьодингер, интерпретацията за многото светове на Хю Евърит III и др.

Отново специално от Италия в София ще пристигнат още двама атрактивни участници в програмата - професорът по компютърни науки в Университета в Тренто Алберто Монтрезор и Карло Ла Манна - музикант, композитор и учител, работил с някои от най-изявените музикални имена в Италия и САЩ.

Алберто Монтрезор (Източник: © THEATER OF WONDER)

Монтрезор нашумява със своите изследвания, съсредоточени в областта на разпределителните изчислителни системи, вдъхновени от природата. Автор на научни статии, изследващи поведението на епидемии и мравки.

Той винаги търси нови начини да представи компютърните науки не просто като техническа дисциплина, а заради нейните културни и научни характеристики.

Алберто Монтрезор и Карло Ла Манна (Източник: © THEATER OF WONDER)

В рамките на "Театър на чудесата" в София Алберто Монтрезор и Карло Ла Манна ще представят театралната лекция "Изчислителната красота на природата" (на английски език, 12.09 от 20:30 часа, Сцена Дерида) , която ще ни разкрие взаимодействието и поведението на множеството живи същества, през погледа на информационните технологии и в съпровод на живо на контрабас.

Софийската публика ще има възможността да се наслади и на премиерното лекционно представление "Как да се превърнеш в Айнщайн за един час?" (10.09, сцена Дерида, 20:30 ч) на режисьора и сценарист Димитър Узунов.

Продукцията ще отведе зрителите на приключение в търсене на тайните на креативността на най-популярния учен на света, а Узунов и екипът на спектакъла имат амбициозната задача за един час да превърнат всеки един от публиката в експерт по креативност.

Димитър Узунов има магистърска степен по геология от СУ и магистърска по приложни театрални науки от университета Париж 8. Учил е актьорско майсторство и режисура в Бруклин Колидж в Ню Йорк.

Създател и артистичен директор на театралната компания Famille Mundi в Париж. Съосновател на Арте Урбана Колектив - София, които са съорганизатори на "Театър на чудесата" у нас.

В рамките на международния "Театър на чудесата" в София, ще се изявят още няколко изключително интересни български учени и творци. Сред тях са добре познатия у нас астрофизик д-р Владимир Божилов, чиито основни интереси са към изучаването на активните галактични ядра, космологията и търсенето на живот извън земята.

Д-р Божилов е активен популяризатор на науката - чест гост е в радио и телевизионни предавания и на различни събития за комуникация на науката, където разказва на достъпен език за най-новите открития от областта на Космоса.

С него ще се срещнем в Терминал 1 на 10.09 от 18:30, когато ще разкрие какъв е "Ритъмът в сърцето на галактиката" заедно с музикантката Анна Бочева и импро-режисьорът Живко Джуранов.

За "Синтетичният човек - мечта, кошмар, реалност?" (реж. Димитър Узунов, 11.09 от 18:30, Терминал 1) пък ще ни разкаже биологът д-р Спас Керимов - създател и изпълнителен директор на "Принтиво", биотехнологична компания, занимаваща се с 3D биопринтиране на човешки тъкани, основател на Асоциацията на студентите изследователи, A R T E R I A - неправителствена организация за изследване на границата между наука и изкуство, TEDx лектор, част от The Changemakers of Bulgaria в MOVE.BG и лектор на популярна наука в Ratio.

В рамките на "Театър на чудесата" 2021 ще се върнем и 13 хиляди години назад в историята, заедно с палеозоологът и археолог д-р Надежда Карастоянова, която, заедно с режисьора Стефан Прохоров и актрисата Деница Зафирова ще ни срещат със "Звярът" (12.09 от 18:30, Терминал 1).

Д-р Надежда Карастоянова (Източник: © THEATER OF WONDER)

С научни интереси свързани с ранното опитомяване на животни на Балканите и Европа, отглеждането и лова през Неолита и Халколита, д-р Зафирова ще ни разкрие кои са първите опитомени от човека животни и по какъв начин този факт променя целия ход на човешката история.

Всичко това и още много ни очаква в рамките на международния "Театър на чудесата" от 10 до 12 септември в София.

Събитието ще се осъществи при спазени всички актуални противоепидемични мерки.

Фестивалът "Театър на чудесата" се организира в България от Арте Урбана Колектив и RATIO, в партньорство с Френски Институт в България, Сцена Дерида, Си Ви Ес България и с подкрепата на програма "Творческа Европа", Национален Фонд "Култура" и Столична програма "Култура". "Театър на чудесата" е част от европейския проект CURIOUS.

Билети за фестивала може да откриете на цени: Пълен фестивален пропуск - 69 лв; Представления клуб Терминал 1 - 39 лв; Представления сцена Дерида - 39 лв; Единичен билет - 15 лв. Билетите могат да бъдат закупени онлайн на адрес: https://www.arteurbanacollectif.com/theatre-of-wonder.html
Както и на касите на Терминал 1 и Сцена Дерида преди началото на всяко представление.

Присъединете се и следете всички подробности за "Театър на чудесата" - София на:

https://www.arteurbanacollectif.com/theatre-of-wonder.html
https://ratio.bg/wonder/
Официално Фейсбук събитие: ТУК

За "Театър на чудесата":

Първото издание на "Театър на чудесата" се състои през 2017 г. в Тренто, университетски град в Северна Италия, известен още като "Италианската силиконова долина". Предшественик на фестивала е платформата Jet Propulsion Theatre, която реализира сценични колаборации между учени и артисти. През 2020 г. фестивалът става основа на европейския проект CURIOUS. Изданието на фестивала през септември в София е първото извън Италия, като до края на годината предстоят издания на "Театъра на чудесата" и в Сърбия (Белград) и Белгия (Антверп).

За "Арте Урбана Колектив"

"Арте Урбана Колектив" е сдружение от артисти и културни мениджъри, базирано в София. Платформата "Театър и наука" на сдружението, която свързва сценичните изкуства с науката, съществува от 2017 г. като нейни продукции са били част от Културната програма на българското председателство на Съвета на ЕС и от официалната програма на инициативата "Пловдив 2019 - Европейска столица на културата".

За RATIO:

Ratio e платформа за събития и онлайн съдържание с над 10-годишна история. Ratio цели да покаже красотата и мистерията на науката и да затвърди ролята на интелектуалния диалог в днешната обществена среда. Постига това като говори за наука, култура и обществени теми на разбираем и достъпен език. Екипът вярва, че научната комуникация може да бъде нова успешна форма на интелектуално забавление. Събитията с над 1000 посетители и онлайн съдържание достигащо до десетки хиляди зрители онлайн всеки месец е доказателство за това.

Още

LOVE B:EAT FEST: фестивал с любов и за любов

LOVE B:EAT FEST: фестивал с любов и за любов

Още

Фестивалът за улични изкуства 6Fest гостува в Троян с двудневна програма

Фестивалът за улични изкуства 6Fest гостува в Троян с двудневна програма

Още

Топло Фест се завръща в началото на септември

Топло Фест се завръща в началото на септември

Още

С Фестивал на съвременната българска керамика се открива новият изложбен сезон в галериите на СБХ

С Фестивал на съвременната българска керамика се открива новият изложбен сезон в галериите на СБХ

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Режисьорът Джон Малкович и сценографът Пиер-Франсоа Лимбош проведоха кастинг с трупата на Народния театър

Малкович ще поставя спектакъла "Оръжията и човекът" по пиесата на Нобеловия лауреат Бърнард Шоу

Двама дебютанти излизат на сцената на Софийската опера в "Дама Пика"

Двата спектакъла с музиката на Пьотр Илич Чайковски са на 19 и 21 април

На 19 април е премиерата на "Анна непоправимата", постановка за Политковская

Поради големия интерес, екипът обявява две нови дати - на 15 май и 5 юни в "Топлоцентрала"

Българският актьор Любен Кънев дебютира на West End в Лондон

По думите му представлението е композиция от текстовете на няколко автори и ще бъде показано на широката публика, както и на критици, продуценти, театрални и филмови агенти и кастинг режисьори от най-високото световно ниво в този бизнес

Лилия Абаджиева предизвика дъжд в бургаския театър с най-новия си спектакъл "Ромео и Жулиета"

"Посвещавам този спектакъл с цялата си любов и безкрайната си благодарност на моя учител Борислав Чакринов", заяви от сцената режисьорът Лилия Абаджиева

Задава се 32-ият международен театрален фестивал „Варненско лято“

28 заглавия на живо, на киноекран и онлайн ни очакват между 1 и 15 юни