ТРАКИ, СКИТИ, ГОТИ, ХУНИ, РИМЛЯНИ, СЛАВЯНИ И АСПАРУХОВИ БЪЛГАРИ
Духовете на предците ни оживяват в уникална историческа възстановка
Фестивалът на историческото наследство "Хоталич" край Севлиево ще ни пренесе през вековете
Редактор : / 2950 Прочита 0 Коментара
Средновековният град-крепост Хоталич, е един от най-добре консервираните и експонирани археологически обекти в БългарияФестивалът на историческото наследство "Хоталич" - 2017 ще се проведе в Севлиево на 8 и 9 септември. Организатори са Община Севлиево, Историческия музей и Сдружение за исторически възстановки "Дукс Антика".
Гостите на събитието ще станат свидетели на уникална за България историческа възстановка. За първи път в рамките на една мащабна реконструкция ще се съберат всички етноси, формирали българската нация и култура. Траки, скити, готи, хуни, римляни, славяни и аспарухови българи ще дефилират по улиците на града и ще демонстрират своите бит, култура, занаяти и войнски умения.
Всеки посетител е добре дошъл да се включи в шествието със собствено антично или средновековно облекло, изготвено според личните му познания и фантазия, както и да участва в конкурса за най-атрактивен костюм.
В дните на фестивала гордите воини и техните народи ще вдъхнат нов живот на средновековния Хоталич - тайнственият град, чието име загадъчно проблясваше от преданията, а пазвите на Крушовска планина ревниво къташе в продължения на столетия.
Гладиаторски боеве и голямата битка на народите ще придадат допълнителен колорит на събитието, а в специалните школи за подготовка на деца, малките любители на историята и военното изкуство ще могат да опитат стрелба с лък и бой с меч. Гостите на фестивала ще имат възможността да се запознаят с Римското съдебно дело и медицина. Няма да бъдат пренебрегнати и почитателите на кулинарното изкуство, които ще могат да усетят вкуса на античността, който (макар и различен в много отношения от днешните ни разбирания) е все така изискан и предназначен да задоволява капризите на изтънчени познавачи. Ще се отдаде заслуженото и на Дионисий, който през септември е в своята стихия.
Историята ще бъде живо пресъздадена от времената на траките, римското нашествие и установяването на легионите, метаморфозите на империята, преселението на народите, докато се стигне до България на Кубрат и Аспарух. На едно място ще могат да се видят тракийски пелтасти, римски легионери, готски, скитски и хунски бойци и български конници. Воини, които в период от над 1000 години са се сражавали по бойните полета на Мизия, Тракия и Македония, за да ни оставят в наследство изобилие от археологически находки, култура и в крайна сметка, чрез гените си - себе си.
През двата фестивални дни духовете на предците ще витаят сред старите градски улички, тревожно ще се взират в хоризонта от стените на древната цитадела и ще нашепват истории за забравени времена, благодарение на участниците от "Дукс Антика" - Свищов; "Мос Майорум Улпие Сердице" - София; Втора Луцензианска кохорта към "НАР Кабиле" - Ямбол; "Авитохол" - Варна; "Гладиатори" - група за антична фехтовка - София; "Ситалк" - Пловдив; "Наследство на номадските цивилизации" - Добрич; "Антична Тракия" - Ямбол и др. А най-добрите български реконструктори, събирали овации и популяризирали историческото ни наследство по цял свят, ще си дадат среща в долината на река Росица, за да разкрият тайните на българските корени.
Финалът на двудневния фестивал на историческото наследство "Хоталич" - 2017 е запазен за рок титаните от група "Конкурент" и за момчетата от "Оратница", чиято оригинална интерпретация на български и балкански традиционни мотиви, пречупени през електронните модерни стилове и примесени с вокалното майсторство на византийското църковно пеене ще завладеят сърцата на всички посетители.
Хоталич
Средновековният град-крепост Хоталич, е един от най-добре консервираните и експонирани археологически обекти в България. Той се намира в най-западната част на Севлиевската планина т. нар. Крушевски баир и отстои на 4 км. северозападно от град Севлиево."Късноантична и средновековна крепост Хоталич" е един от най-добре експонираните археологически обекти в България. През 1994 г. е обявен за паметник на културата с национално значение.
През януари 2014 г. Община Севлиево успешно приключи изпълнението на проект по ОПРР "Осигуряване на достъп и социализация на средновековен град и крепост "Хоталич" на стойност близо 4 200 000 лв. Благодарение на него бяха реставрирани и консервирани североизточната крепостна кула, източната, западната и северната порти, "Болярска църква", западна и източна църква, три средновековни къщи и бяха извършени инфраструктурни дейности. Всичко това, превърна мястото в любимо за севлиевци и гостите на града.
В резултат на трите десетилетия археологически проучвания на "Хоталич", във фонда на музея сега има не само археологически, но и голям брой нумизматични находки. Най-голямата монетна находка, открита на обекта е съкровище от близо 3 000 медни монети тип "скифато", които бяха открити в глинен съд. Сечени са предимно във византийската столица Константинопол през ХІІ и самото начало на ХІІІ в. Находки с такъв размер, особено в Северна България, са рядкост. Те свидетелстват за интензивния търговски обмен на Средновековна България и в частност на Хоталич, както с Византия, така и с други райони на българските земи.
Миналата година Община Севлиево беше удостоена и със Златен медал за исторически обект, успешно превърнат в туристическа дестинация, а отличието бе връчено на кмета д-р Иван Иванов в рамките на Международната туристическа борса "Вакация и СПА Експо".