ДРАМАТУРГИЯ
„Драма и политика“ в третото издание на New Stages Southeast
За трета година Гьоте-институт организира фестивала New Stages Southeast, който поставя акцент върху нова драматургия на автори от региона на Югоизточна Европа. Темата на тазгодишното издание е „Драма и политика“
Редактор : / 116 Прочита 0 Коментара

За трета поредна година Гьоте-институт България провежда фестивал в рамките на регионалния си проект за нова драматургия New Stages Southeast.
Настоящото издание, под надслов "Драма и политика", в партньорство с Народен театър "Иван Вазов", "Организация за съвременно алтернативно изкуство и култура - 36 маймуни", РЦСИ "Топлоцентрала" и кино "Одеон", ще се проведе между 12 и 18 юни на четири локации в София.
Програмата включва различни тематични дискусии с участието на режисьори, културолози и театроведи, сценични четения от платформата Eurodram / ПроТекст 12 на нови преводни пиеси по текстове на Иван Вирипаев, Неда Неждана и Елизе Вилк, драматургична акция за рециклиране на пиеси, както и кинопрожекция на филма "Новото евангелие" на известния театрален режисьор Мило Рау.
Сред участниците в петте дискусии, организирани в партньорство с Народен театър "Иван Вазов", ще бъдат: Явор Гърдев, Явор Сидеров, доц. Жана Попова, Валентина Георгиева, проф. Николай Йорданов, д-р Петър Денчев, Мария Спирова, проф. Виолета Дечева, д-р Светла Бенева и др. А в единия от дните предстои и музика на живо от мултиинструменталиста Илко Биров.
Темата на фестивала е избрана в локалния контекст на непрекъснати избори, в чийто водовъртеж от страсти и обвинения политиката и драмата са взаимносвързани.
Динамиката на социалните събития и съпътстващият сюжет често биват описвани през драматургичното, например като "пиеса на абсурда".
От една страна на театралните сцени по-скоро липсва политическа и социално ангажирана нова драматургия, която да отразява актуалната проблематика, а от друга зрителите съпреживяват ежедневно политическата драма от новините. На този фон медиите проследяват изострените отношения между творци и институции. Всичко това дава повод за публичен дебат върху сложните взаимовръзки между политиката и сцената през различни перспективи.
Събитията се случват като част от проекта New Stages Southeast на Гьоте-институтите в Югоизточна Европа, а самата идея за инициативата се заражда в София през 2021 г.
През първите две години бяха проведени драматургични работилници в седем различни държави в региона. В резултат на това през април тази година беше представена селекция на част от завършените пиеси в театъра в Оберхаузен, а през месец май проектът беше представен и на фестивала Theatertreffen в Берлин.
Още

Дванадесето издание на Националния конкурс за българска драматургия "Иван Радоев" започва на 3 януари
Официални партньори и домакини на фестивала са Гьоте-институт, Народен театър "Иван Вазов", РЦСИ "Топлоцентрала", кино "Одеон". Други партньори: "Организация за съвременно алтернативно изкуство и култура - 36 маймуни".
Разгледайте пълната седемдневна програма на фестивала ТУК.
Към инициативата излиза и специална брошура с материали по темата. А тук може да си припомните как протече и миналогодишното издание на фестивала в София.
Всички събития, с изключение на кинопрожекцията и сценичните четения, са са вход свободен.
Още

Писателят Александър Мануилов: Новата ни драматургия е изтикана в кьошето и не се подкрепя от театрите