Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Уникална снимка на Слънцето

НАУКА И ИЗКУСТВО

Уникална снимка на Слънцето

Невероятното изображение е дело на най-големия слънчев телескоп на земята - Inouye

Източник: nsf.gov

Всички знаем, че Слънцето е от съществено значение за живота на Земята, но все още има много неща, които не знаем за него и с бавни стъпки научаваме все по-нови факти за звездата в центъра на нашата Слънчева система. Благодарение на новите технологии, вече сме в състояние да добием още по-добър поглед към Слънцето. В това съвсем скорошно изображение от Националната научна фондация Daniel K. Inouye Solar Telescope е възможно да се види повърхността на Слънцето по-близо от всякога. Този изглед отблизо ще даде възможност на учените да получат нови знания за това как работят метеорологичните му системи.

Вижте тази публикация в Instagram.

Публикация, споделена от National Science Foundation (@nsfgov) на

Невероятното изображение прилича на обгорена земя. Напуканата повърхност всъщност визуализира кипящия газ около Слънцето. Светлината и сянката в изображението са показателни за движенията на газа. Ярки петна се появяват, когато горещият слънчев материал се издига нагоре. Докато се охлажда и потъва в процес, известен като конвекция, той образува тъмни платна. Именно в тях са т.нар. магнитни полета.

Още Магическа стълба, която води към Луната и Слънцето

Магическа стълба, която води към Луната и Слънцето

"Никога досега не сме виждали с такава яснота, че тези ярки петна насочват енергия във външните слоеве на слънчевата атмосфера, наречени корона, заявяват от Националната научна фондация. Снимката е невероятен триумф за най-големия слънчев телескоп в света. Тъй като телескопът генерира невероятно количество топлина - 13 киловата, е проектирана специализирана охладителна система за неговата защита. Всъщност са необходими седем мили тръби за разпределяне на охлаждащата течност в цялата обсерватория".

Още Моне на 21 век рисува слънцето с нож

Моне на 21 век рисува слънцето с нож

Слънчевият телескоп Inouye ще продължи да изучава Слънцето през следващите десетилетия, за да помогне на изследователите да разгадаят мистериите му. Това от своя страна ще позволи на правителствата да се подготвят по-добре за евентуални бъдещи метеорологични бедствия. Понастоящем разполагаме само с около 48 минути, за да се осведомим предварително за "настроенията" му. Съвсем друго би било, ако имаме да речем 48 часа. Тогава ще имаме повече време, за да обезопасим електропреносните мрежи и спътници на земята.

"Тези първи изображения са само началото", казва Дейвид Боболц, програмен директор в отдела за астрономически науки на NSF, който ръководи строежа и експлоатацията на съоръжението. През следващите шест месеца екипът от учени, инженери и техници на телескопа Inouye ще продължи тестването и въвеждането в експлоатация на телескопа, за да го подготви за използване от международната соларна научна общност. Соларният телескоп Inouye ще събере повече информация за нашето слънце още през първите 5 години от живота си, отколкото всички слънчеви данни, събрани от времето на Галилео Галилей и първия телескоп, насочент към слънцето през 1612 г. ", казват астрономите.

Източник: Национална научна фондация

Още Жулиет Бинош е самотна художничка в "Слънцето в нас"

Жулиет Бинош е самотна художничка в "Слънцето в нас"

Още Мистериите на траките - деца на Слънцето и Тъмнината, разпънати на кръст между Небето и Земята

Мистериите на траките - деца на Слънцето и Тъмнината, разпънати на кръст между Небето и Земята

ИЗБРАНО
Коментирай0

Календар

«Април 2025»
ПВСЧПСН
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234
567891011

Препоръчваме ви

Изложбата "Антарктическите хора - грижа за Земята" - на Моста на влюбените при НДК

Може да се види от днес, 17 април, до 7 май. Официалното й откриване ще е на 23 април

Най-голямата ретроспективна изложба на фотографа Робер Доано ще бъде показана в Париж

Експозицията с повече от 350 фотографии е озаглавена Robert Doisneau: Instants Donnes и "проследява цялата му кариера от 1934 до 1992 г., като се фокусира върху десет теми"

Иоанна Иванова показва във фотоизложба, че "Никой не си отива завинаги"

Ще бъде показана от 24 март в столичното пространство BECA

Дигиталните колажи на Уур Галенкуш разсичат съзнанието на две

В продължение на години артистът изгражда паралелни вселени чрез своите въздействащи творби

Развитието на цветната фотография - в експозицията на "Албертина модерн" във Виена

Изложбата показва всички етапи на развитието на това изкуство - от експериментални техники през XIX век до общоприложимата аналогова цветна фотография

Виктор Чучков открива втората си фотографска изложба "Преосмислена истина" в ONE Gallery

„Преосмислена истина“ се открива от 17 януари и ще бъде последвана от разговор с автора и кураторите Георги Богданов и Борис Мисирков