ФОТОГРАФИЯ И КИНО
Три прожекции съпътстват представянето на фотографската колекция на Рафаело Казаков
На 12 април в Дома на киното е прожекцията на "Do`t Blink - Robert Frank"
Редактор : / 422 Прочита 0 Коментара
Галерия "Синтезис"Три прожекции съпътстват представянето на фотографската колекция на Рафаело Казаков в Галерия "Синтезис".
Филмите ще бъдат показани в Дома на киното. На 12 април е прожекцията на "Don`t Blink - Robert Frank" (2015) от режисьора Лаура Израел. Документалният филм проследява живота и работата на швейцарския фотограф и режисьор Робърт Франк (1924-2019).
Представена е историята на създаването на фотокнигата "The Americans", заснемането на някои от документалните филми на Франк за негови приятели, сред които са писателите Алън Гинзбърг и Джак Керуак. Освен това филмът разказва и за работата му по непоявилия се документален филм за "Ролинг Стоунс".
"Робърт Франк революционизира фотографията и независимото кино. Той документира бийт поколението, уелските миньори, индианските племена в Перу, лондонските банкери и разбира се американците. С книгата "The Americans", чието първо издание излиза от печат през 1958 г. във Франция, а година по-късно и в САЩ с предговор от Джак Керуак, фотографията навлиза в нова ера, а бийт поколението намира своя визуален образ", коментират от галерия "Синтезис".
По думите им, до появата на "Don"t Blink - Robert Frank", фотографът не е позволявал на никого да се доближи достатъчно близо, за да разкаже историята му. Доверието му към Лаура Израел се дължи на дългогодишното им сътрудничество по негови филми, на които тя е монтажист.
В изложбата "Огледала и прозорци" са включени две фотографии на Робърт Франк - портрет на дъщеря му Андреа и кадър от проекта "The Americans", който не попада във финалната селекция за книгата.
На 18 април е прожекцията на филма "Antanas Sutkus: Scenes from the photographer"s life" (2021) от режисьора Витаутас В. Ландсбергис. Той представлява кинематографичен портрет на литовския фотограф Антанас Суткус.
Филмът разказва за проучването на неочаквано намерен архив с негови фотографии от съветско време, международни изложби и курсове по хуманистична фотография за начинаещи, които води в курортното градче Нида. Именно там през 1965 г. той прави една от емблематичните снимки на Жан-Пол Сартър, която може да бъде видяна и в "Синтезис". В изложбата са включени още портрети на Суткус, заснети през 1962 г. в училище за слепи деца и портрет на пионер от Игналина от 1964 г., за които авторът търпи критики от съветската власт.
"Уиткин и Уиткин" (2017) от Триша Зиф е третият филм, част от съпътстващата програма на експозицията "Огледала и прозорци". Прожекцията е на 25 април.
Документалният филм изследва живота на двамата еднояйчни близнаци Джоел-Питър Уиткин и Джером Уиткин. Единият е световноизвестен фотограф, а другият - художник и преподавател. Надниквайки в техните ателиета в Сиракуза и Албaкърки, Триша Зиф представя двама артисти, работещи в различни сфери, които са споделяли детството си, но поемат в различни посоки. Повече от 30 години двамата братя не си говорят, но филмът показва първата музейна изложба, в която творбите им са показани заедно.
"Уиткин и Уиткин" е сниман в продължение на четири години и обхваща ключов период от живота на двамата, когато планирани и непланирани събития променят реалността и възприятията им за самите тях, както и един за друг.
Прожекциите на трите филма се осъществят с подкрепата на "Фотосинтезис" и в партньорство с Дома на Киното.