АЛТЕРНАТИВНИ ГЕНИИ
Скандалният Рен Ханг - сексуалност и чувство за хумор
Фотографът се самоуби в началото на годината едва на 29
Редактор : / 10525 Прочита 0 Коментара
Световноизвестният, скандален китайски фотограф Рен Ханг (Ren Hang) бе един от най-ярките фигури в съвременната китайска фотография. Неговите снимки са във галериите в цял свят.
На 24 февруари на 29 години той се самоуби.
Рен Ханг е роден през 1987 година в град Чанчун, провинция Цзилин. Той е единствено дете в семейството и цялото му детство преминава пред компютъра, увлечен от игрите във виртуалното пространство.
От Интернет момчето се запознава с европейската култура и игражда своите възгледи за свободата.
Завършва "Реклама" в Университета в Пекин. Но скоро разбира, че малко го интересуват лекциите, а далеч по близка му е фотографията.
Ханг се занимава с фотография от 2008 година, започвайки със снимки на съседа си по стая в общежитието по "адамово облекло". Отначало негови модели били приятелите му, а след това и феновете му, които разбрали за него, предавайки си от уста на уста. Момчето е самоук фотограф и в началото снима, по неговите думи, без цел - просто това, което вижда.
Като студент Ханг се увлича от пейзажа: смятал, че Китай е най-красивата страна в света. Но в повечето негови снимки природата служи като фон на хората: "Мисля, че хората не се нуждаят от пейзажи, те повече се вълнуват от своето тяло. Интересувам се от проявата на сексуалността, този тайнствен акт. Правех еротични снимки за свое собствено удоволствие. Но сега разбрах, че сексуалността - това е най-естественото и привлекателно нещо на света."
Снимките на Ханг предизвикват недоумение сред мнозина, защото не се вместват в класическото разбиране за красота и естетика.
Той използва човешките тела за създаването на странни конструкции и геометрични композиции.
Фотографът се сдобива със скандална репутация първо в роидината си: неговите експерименти са твърде дръзки за комунистически Китай, където, порнографските снимки са забранени от 1949 година.
Ханг няколко пъти бил арестуван заради своите сайтове.
Фотографът не афишира, че иска да срутва табута. Той казва: "Аз просто правя това, което правя".
Галеристът Дрис Роленс, който е негов приятел коментира творбите му така: "Той изпитваше трудности при изявата на своите радикални възгледи за изкуството. Неговите снимки са изпълнени със сексуалност и чувство за хумор - има ярък и спорен стил, който е наистина безпрецедентен за китайската фотография".
Ханг представяше снимките си в Италия, Франция, Израел, Швеция и други страни по целия свят. Участвал е в повече от 70 изложби, има и повече от 20 самостоятелни изложби.
Работи за алтернативното списание Boys Don"t Cry на американския музикант Франк Оушън. Но не иска да напуска родината си, въпреки преследванията на властите.
Фотографът страдал от циклична депресия и дори водел в своя сайт дневник със стихове, озаглавлен: "Моята депресия".
Представителят на галерията Tryffelgrisen Александър Оберг в интервю за TIME се изказва за Ханг така: "Новината за смъртта на Рен ни шокира и опечали. Той беше такъв чудесен човек.
Ние и до сега не можем да повярваме, че това е истина. Можем само да се досещаме, какво го е накарало да свърши със себе само на 29 години.
Ханг беше прекрасен човек и невероятно креативен художник, който имаше още много да даде на света.
Галерията сътрудничеше с него няколко години и представяше неговите творби преди да стане толкова известен."
Оберг добавя, че винаги е познавал Ханг като "добър, скромен и леко срамежлив човек".
През 2016 година фотографът беше удостоен с холандската награда в областта на алтернативната фотография Outset | Unseen Exhibition Fund.
Ханг си сътрудничеше с друг китайски световно-известен фотограф Ай Вейвей.
Той го представяше като "пътеводна звезда" на съвременната китайска фотография.
Когато Ханг се самоуби, в Музея на фотографията Foam в Амстердам вървеше експозиция на негови творби.
Валерия КАЛЧЕВА