Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Националната галерия представя "Ехо от Балканите" (галерия)

ФОТОГРАФИЯ

Националната галерия представя "Ехо от Балканите" (галерия)

Американският етнограф Мартин Кейниг представя 73 фотографии от 7 балкански държави, най-много от България

Косово Горанци - Взимане на булката, село Глобочица, област Гора, Косово, 1970 (Снимка: Мартин Кейниг, САЩ)

Националната галерия - Двореца (пл. "Княз Александър І" №1) представя "Ехо от Балканите. ХХ  век: Портрети и звуци от България", с автор - Мартин Кейниг, съставител - Иво Хаджимишев.  Фотоизложбата се провежда под патронажа на вицепрезидента на Република България г-жа Илияна Йотова.

България - Валя Балканска, село Арда, Родопи, България, 1968 (Снимка: Мартин Кейниг, САЩ)

Документалната фотоизложба на американския етнограф Мартин Кейниг включва 73 фотографии от 7 балкански държави, най-много от България. Албумът е допълнен от два аудио диска с автентичен фолклор.

Румъния - Номадски роми калдараши, Олтения, Южна Румъния, 1967 (Снимка: Мартин Кейниг, САЩ)

Кой е Мартин Кейниг?

Това е човекът, открил и записал преди повече от петдесет години как младата певица от Смолян Валя Балканска изпява "Излел е Делю хайдутин". Кейниг допринася българската народна песен да бъде избрана за златната плоча, която лети на борда на американския спътник "Вояджър 2" като поздрав от планетата Земя към галактиката.

България - Двама мъже, село Йерусалимово, Тракия, България, 1979 (Снимка: Мартин Кейниг, САЩ)

През 1967 младият хореограф и инструктор по фолклорни танци от колежа към Колумбийския университет в Ню Йорк пристига в България, за да изучава нашите народни ритми. Пътува неуморно по събори и фестивали из четирите краища на нашата страна. До 1979 Мартин Кейниг се връща шест пъти в България, записва песни, обичаи, инструментални изпълнения, снима с фотоапарат и 16-милиметрова кинокамера празници, помени, сватби, пейзажи, портрети, носии.

България - Димитър Георгиев Игнатов, село Гарван, Добруджа, България, 1979 (Снимка: Мартин Кейниг, САЩ)

Разказва как осъзнал, че пред очите му се открива един "твърде привлекателен" миг от вечността, една цяла култура и общество с установени ценности и традиции, обречени да бъдат заличени от индустриализацията и урбанизацията. Затова фотографира и записва на магнетофонни ленти, увековечавайки нетленното творчество на българското село. Мартин Кейниг работи и в съседни балкански държави. Колекцията му от над 4000 фотографии и стотици записи е откупена от авторитетния институт "Смитсониън".

Северна Македония - Атанас Коларовски води хоро, сватбено празненство в село Драчево, област Скопие, Северна Македония, 1966 (Снимка: Мартин Кейниг, САЩ)

В Ню Йорк етнографката Етел Рейм и Мартин Кейниг основават Център за балкански изкуства, който по-късно се разраства като Център за традиционни музика и танци. Подпомагана от "Смитсониън", тази неправителствена организация подкрепя културните традиции на етническите имигрантски общности в САЩ дори и през Студената война, като организира фолклорни фестивали и записи на терен на музика, песни и танци, кани в САЩ изпълнители от целия свят, заснема документални филми и издава грамофонни плочи с автентична музика от балканските страни, в това число две дългосвирещи винилови плочи със записи от България. Със заслугата на Мартин Кейниг една от тези плочи стига до проф. Карл Сейгън и така "Излел е Делю хайдутин" попада в селекцията за златната плоча на "Вояджър 2".

Гърция - Танцьори в кафене, Христос Араматанидис и млад приятел, село Комнина, Козани, Гърция, 1974 (Снимка: Мартин Кейниг, САЩ)

Силно впечатлена от творчеството на Мартин Кейниг остава вицепрезидентът Илияна Йотова, която се запознава с него благодарение на известния български фотограф Иво Хаджимишев.

България - Крайпътна седянка през лятото, България, 1967 (Снимка: Мартин Кейниг, САЩ)

"Попаднах в къща с живи възрожденски традиции, но бях изненадана да разгледам и съвършената дигитална техника, с която днес работи американският етнограф. Той е заразил и съседите си от острова, и хиляди американци с огромната си любов към България и българското наследство.

Хърватия - Млада омъжена жена от Бабина Греда, Фестивал на фолклорния преглед, Загреб, Хърватия, 1967 (Снимка: Мартин Кейниг, САЩ)

Мартин Кейниг заслужава признанието ни, защото неуморно разпространява българските традиции" - споделя вицепрезидентът Йотова след срещата си с Кейниг в дома му на остров Вашон, близо до Сиатъл.

Ролковият магнетофон "Ухер" напомня за времето, когато с него в една класна стая в училището в Смолян Кейниг записва Валя Балканска в съпровод на двамата гайдари Стефан Захманов и Лазар Коневски.

Сърбия - Танцов състав, село Иваново, Банат, Сърбия, 1969 (Снимка: Мартин Кейниг, САЩ)

Фотоекспозицията "Ехо от Балканите. ХХ век: Портрети и звуци от България" може да бъде разгледана от 18 септември до 17 ноември 2019 г.

Коментирай 1

Календар

Препоръчваме ви

Фотографът Симон Варсано отваря ново пространство за култура

"Като фотограф, снимал еднакво дълго аналогово и дигитално, смятам, че е важно да не развиваме консуматорство в начина, по който снимаме.", казва фотографът

Световноизвестната фотографка Кристина де Мидел гостува в София

На 25 януари, в Националната художествена галерия - Двореца, се открива изложбата "По ръба на реалността"

Конкурс за фотография и рисунка "Божурът среща розата"

Поводът на конкурса е годишнината от установяването на българо-китайските отношения

Атанас Миланов: Вечерно пътуване с трамвай 22 - Прага

Откриването е на 16 януари от 18:00 часа в Чешкия център в София

Изложбите "Мигове от живота" и "Безкрайност" съпътстват фестивала Sofia MENAR

Фотографиите на тандема Мая Дойчинова-Сапунджиева и Ивайло Сапунджиев са заснети в Мароко, Тунис, Египет, Турция, Узбекистан, Индия и Иран. Изложбата се открива на 9 януари

Документална изложба "Лица между паузите" на Беатрис Бочева и Spam Studios

Събитието ще се открие на 11 декември в 19 ч. в I Am Studio (ул. Г. Раковски 149), като ще остане там до 14 декември включително