ХРИСТИЯНСКИ СЕКТИ
Фотограф снима религиозни фанатици, които отричат електричеството
"Тук има само църква и магазин. Животът се свежда до работа и грижа за семейството", казва Руиз Чирера фотографът.
Редактор : / 5900 Прочита 18 Коментара
Как се снима общество от хора, които не приемат фотографията? Фотографът Джорди Руиз Чирера (Jordi Ruiz Cirera) се сблъскал с такава трудност, когато попаднал в селище на менонитите в боливийския град Санта Крус. Да си уреди среща със своите "модели" не му било лесно, но заслужил тяхното доверие и се появил фотопроектът Los Menonos ("Менонити").
Руиз Чирера чул за менонитите на Боливия и Парагвай, когато пътешествал с приятел из Южна Америка. Въпреки, че много представители на тази християнска секта се ползват от благата на съвремието, в селищата, които посетил Руиз Чирера, се придържали към доста строги правила - например, никакво електричество и алкохол. Заинтригуван, испанският фотограф заминал за Боливия, за да види как живеят представителите на менонитите в тези селища.
"Порази ме повече от всичко пълното отсъствие на каквото и да било свободно време и игри, а така също на места, където можеш да си починеш и да се повеселиш", казва Руиз Чирера.
"Тук има само църква и магазин. Никакви кафенета или ресторанти, никакви футболни игрища, градинки и др. Животът се свежда до работа и грижа за семейството.", добавя фотографът.
"Жителите на селището не трябва да снимат или да позволяват да ги снимат. На това се гледа негативно."
За да получи разрешение за снимка, Руиз Чирера дълго общувал и се уговарял с бащата на всяко семейство, главно поради това, че главата на семейството знаел испански, в повечето от тези села говорят на немски.
Въпреки, че му разрешавали да прави снимки, фотографът трябвало да иска разрешение и от другите членове на семейството, за да ги снима.
"Аз си общувах по два дена с всяко семейство, отначало снимах отдалече, гледах как ще реагират, след това снимах все по-отблизо и по-отблизо, казва Чирера.
Фотографът се помъчил да ги разбере, да види тяхната индивидуалност, и решил да смеси в своя проект документалните и портретните снимки, за да ги види от всички страни и зрителят.
"Те са еднакви, обличат се еднакво, живеят в еднакви домове, по един и същ начин прекарват времето си именно поради това вътре в общността те укрепват своята собствена личност и индивидуалност", обобщава испанският фотограф.
Валерия КАЛЧЕВА