Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Дяволски графити и божествени светлини - полетете над България с Александър Иванов

БЪЛГАРИЯ ОТ ПТИЧИ ПОГЛЕД

Дяволски графити и божествени светлини - полетете над България с Александър Иванов

Красотата на България, уловена от 5000 метра височина

Хвостохранилище между селата Карлиево и Чавдар на ДПМ Челопеч ЕАД

"Казвам се Александър Иванов и изразявам себе си основно чрез фотография.
Снимам родния си край и България от първия си черно бял филм преди много години. Опитвам се да бъда честен във фотографията, която правя - без монтажи и измислени цветове.
Стоя зад всеки свой кадър като автор и човек.
Снимането за мен е начин на живот."

Александър Иванов е автор на хиляди въздушни снимки на България, правени при полетите му с мотоделтапланер и парапланер. Роден е в Казанлък през 1949 г. Инженер-химик по образование, на 23-години той хваща в ръце първия си фотоапарат "Beirette".  Влюбва се завинаги във фотографията и я превръща в професия и призвание. Днес има зад гърба си хиляди снимки и куп самостоятелни изложби, разкриващи многото лица на България.  Негови фотографии са отличавани с първа награда в конкурсите на "Zeiss-Praktica" (Берлин), "Canon" и "National Geographic".

"Хвърчащият" фотограф продължава да събира въздействащи мигове и спиращи дъха пейзажи във втория том на албума "България от птичи поглед", чиито представяне бе на 30 януари в Литературен клуб "Перото".

Авторът определя фотографиите, заснети по време на полет, като кръстопът на облаци и топли багри, на дяволски графити и божествени светлини.

Разлиствайки 240-те страници ще срещнем ята от лебеди, язовири, заобиколени от зелени планини, пясъчните дюни на река Дунав, лавандулата и розите край Казанлък.

Към албума има и специален диск, в който на фона на снимките, звучи кавалът на Теодосий Спасов.

Александър Иванов представя Втория си том "България от птичи поглед" - с 215 нови снимки и променено графично решение

Полет над България

"Откакто е на този свят, гледайки птиците, човек е искал да полети. Великият Леонардо го прави само в мечтите и чертежите си. Имах възможността да полетя над България на петдесет и съм щастлив, че този полет продължава. Последните шест години в различни сезони снимах от въздуха национални паркове и резервати, планини, реки, ждрела, язовири, селища, исторически и природни забележителности, открити рудници и кариери, хвостохранилища и огромни котловани. Отново - Черноморието, Дунав, Поломието, родния

Казанлъшки край. Натрупаха се нови снимки, които след дълъг подбор реших да събера в този втори том.

  Добруджа в землището на село Красен, община Генерал Тошево

Устието на Велека, 06.11.2016 г.

Зеленото сърце кариера за каолин, гр. Ветово

Вълшебната планина – Орбел, Юденица, Перин, Пирин

"Цялото птиче царство в този мразовит февруарски ден се е приютило на завет при устието на река Велека"

Жътва на рапица, Добруджа

Паневритмия, философски израз на Любовта, Мъдростта, Правдата, Добродетелта и Истината, езерото "Бъбрека", 19 август 2016 г.

Въздушната фотография от мотоделтапланер си има своя специфика. Пилотите, с които летя, са изключителни професионалисти - смели и опитни мои приятели. Обикновено следваме предварително набелязани маршрути,но винаги има изненади и в тяхната непредвидимост е голямата Магия...

Най-ценното на полета е, че нищо не се повтаря - че винаги е различно.

Опитвам се в снимките да отразявам това, което виждат очите. Но и сърцето. Не съм равнодушен докато гледам хората отгоре - особено тези, които работят на малките нивички, захвърлени в планината...

В късна есен летим над Източни Родопи - над каменна махала в развалини, отдавна напусната от обитателите си. Изведнъж незнайно откъде се появяват десетина крави и куче, придружени от овчар... И в картината под нас проблясва надежда.

Земята с нейните форми и цветове винаги е била обект на фотографските ми търсения, лутания, възторзи... Терени като тези, които представям сега, снимам от много години, но видени през инженерния ми поглед и мислене, те придобиват по-изчистен и особен вид.

Особено емоционални и запомнящи бяха полетите над Безкрайния Балкан, над Великата Рила и над Вълшебния Пирин... Благодарен съм на съдбата, че можах да преживея и това - да открия в убиването на Земята и в разрухата красота и поезия, писана с разкривения почерк на моя съвременник.

Препоръчвам на всички, които имат желание и възможности - не чакайте да станете на петдесет, за да полетите над България - това невероятно място, кръстопът на облаци и топли багри, на вихрушки и лавини, на дяволски графити и божествени светлини."

Черното езеро на ТЕЦ "Брикел"

Триградско ждрело

Ахтопол

Есен в Ахтопол

Малък и Голям Кастрич, 06.11.2016 г.

Повече за Александър Иванов вижте ТУК

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Магнолии" - дебютна фотографска изложба на Валентина Владимирова

Официалното откриване ще бъде на 8 март от 19:00 ч. в BECA Center of Visual Storytelling /Café Synthesis

Испанското посолство представя в Пловдив фотографска изложба "Испания и България. Заедно в Европейския Съюз"

Откриването е на 7 февруари 2024 г. в 12.00 часа в Дом на културата "Борис Христов". Изложбата може да бъде разгледана до 23 февруари.

"Пътуване до Азербайджан" - част от фестивала Sofia MENAR

"Тези кратки пътешествия из труднодостъпните кътчета на Азербайджан ме принудиха да се обърна към документалната същност на фотографията", споделя Арслан Ахмедов

Фотографът Симон Варсано отваря ново пространство за култура

"Като фотограф, снимал еднакво дълго аналогово и дигитално, смятам, че е важно да не развиваме консуматорство в начина, по който снимаме.", казва фотографът

Световноизвестната фотографка Кристина де Мидел гостува в София

На 25 януари, в Националната художествена галерия - Двореца, се открива изложбата "По ръба на реалността"

Конкурс за фотография и рисунка "Божурът среща розата"

Поводът на конкурса е годишнината от установяването на българо-китайските отношения