Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Живописни портрети и пейзажи от колекцията на НХА показва галерия "Академия"

КОЛЕДНА ИЗЛОЖБА

Живописни портрети и пейзажи от колекцията на НХА показва галерия "Академия"

Изложени са картини на Владимир Димитров-Майстора, Иван Милев, Дечко Узунов, Константин Щъркелов, Иван Ангелов и др.

Симеон Велков "Етюд" – портрет на млад мъж първото десетилетие на ХХ в. м.б., пл., 40 х 30 см/Сн. НХА

Изложбата "Портрет и пейзаж. Избрано" представя живописни портрети и пейзажи от колекцията на галерия "Академия", част от които са малко известни или непоказвани. Сред авторите се открояват имената на Владимир Димитров Майстора, Иван Ангелов, Дечко Узунов, Константин Щъркелов, Димитър Гюдженов, Иван Милев и много други.

Иван Милев, "Етюд" – женски портрет първата половина на 20-те г. на ХХ в. акварел, хартия, 55 х 37,5 см/Сн. НХА

Музейната сбирка на Националната художествена академия съхранява една от най-старите и оригинални художествени колекции в България. Създадена едновременно с основаването на Академията (тогава Държавно рисувално училище) през 1896 г., тя включва в своите фондове живопис, графика и икони, оригинални произведения на дърворезбата, шевици, съдове, накити, оръжия и др. Според регламента на Музея, отразен в първия Правилник за функционирането му от 1922 г., негова основна цел е да запази екземпляри от паметниците на българската духовна и веществена култура, които да служат и като помагала в учебната работа.

Борис Митов, Портрет на Константин Величков 1920 м.б., пл., 80 х 62 см/Сн. НХА

Развитието на галерията и увеличаването на фонда протича с различни темпове във времето, като живописната колекция е попълвана най-последователно между 90-те години на XIX и 40-те години на XX. При това не става дума за формално събиране на учебни работи, а за избор на творби, които се отличават с определена представителност спрямо програмните задачи и очертават наред с характеристиките на личния стил и някои от закономерностите в общото ни художествено развитие.

Симеон Велков, "Зимен пейзаж с брези", ок. първото десетилетие на ХХ в. м.б., пл., 37,5 х 54 см/Сн. галерия НХА

След откриването на изложбата на 19 декември, от 18:30 певците от Академичен хор "Света Параскева" и от Хорова школа "Петя Павлович" ще поднесат своя Коледен поздрав към преподаватели, студенти и гости на галерията. В програмата ще прозвучат обичани коледни и популярни песни.

Иван Ангелов, "Зимен пейза" нач. на ХХ в. м.б., пл., 33,5 х 43 см/Сн. НХА

Академичен хор "Света Параскева" работи под патронажа на Национална художествена академия от 2008 г. Участвал е в множество концерти и фестивали у нас - София, Пловдив, Ямбол, Казанлък, Габрово, Широка Лъка, Харманли, Кърджали; и в чужбина - Македония, Гърция, Унгария, Австрия. Носител е на Първа награда от Международния хоров конкурс "Антонио Вивалди " в Габрово през 2015 година и Гран при в Първи дистантен конкурс "Гласовете ви чуваме" през 2016 година. Към хора функционира хорова школа за обучение на начинаещи певци, които успешно се включват в концертните участия на състава.

Експозицията "Портрет и пейзаж. Избрано" може да бъде разгледана в столичната галерия "Академия" до 14 януари 2018 година.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Григор Ангелов и неговият "Прозорец"

Изложбата - живопис е от 18 до 30 март 2024 г. в Галерия "Париж"

Организаторите на българското участие във Венецианското биенале са провели работна среща в Италия

Павилионът на България тази година ще бъде в експозиционното пространство зала "Тициан" (Sala Tiziano) в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, близо до Моста на Академията

Стилияна Узунова с емоционално пътуване и "Пристан"

Откриването на изложбата е на 12 март 2024 /вторник/ от 18:00 ч. в изложбения салон на Арт Галерия Lе Papillon, където в компанията на талантливата Стилияна Узунова

Музеят на Пикасо в Париж представя нова изложба и почита художничката Франсоаз Жило

Жило е единствената от спътниците на Пикасо, която напълно се еманципира от него, за да реализира потенциала си на художничка

Творби на Старите майстори и римски статуи изложени пред колекционери в Нидерландия

"Особено на нашия панаир е, че обхваща почти 7000 години история на изкуството, 7000 години човешко творчество. Независимо дали става въпрос за живи или мъртви творци, художници или занаятчии", казва Хиде ван Сегелен, търговец на изкуство и председател на изпълнителния съвет на TEFAF (The European Fine Art Foundation)