ЖЕНСКО НАЧАЛО
Жените художници между двете световни войни
Изложбата е от 14 септември до 27 ноември 2022 г. Откриване: 14 септември (сряда), 18:00 в Софийска градска художествена галерия
Редактор : Impressio / 3879 Прочита 0 Коментара

Така без да се вдълбочават в проблемите за ново изкуство, тази година жените художнички дават все пак някакво ново изкуство защото не познават шаблона на старото.
Дошли от скоро, те носят свежестта на един друг свят - техния - с бързината на недоизкараната новина, но и с лесното вдъхновение на илюстрацията, на модните журнали, на грижите за художествена култура.
Чавдар Мутафов, 1932
Софийска градска художествена галерия
Екипът на Софийска градска художествена галерия поставя началото на изложбения сезон с изследване на жените художници в българското изкуство от 20-те и 30-те години на ХХ в.
Динамични и изпълнени с множество предизвикателства както по отношение на социалните, така и на художествено-естетическите измерения на културата у нас, междувоенните години са период от българската история, който дава възможност в пълнота да се изяснят редица многостранни процеси, чиято основа е поставена в края на ХIХ в.
Времето между Първата и Втората световни война има голямо значение при оформянето на съвременното общество, поради което изследователите често намират причини да продължават да го изучават и анализират. Този път погледът към него е насочен към мястото на жената творец и нейните проявления в изобразителното изкуство.
Макар отделни аспекти от проблема да са разглеждани и представени в различна степен, едва днес е направен опит да бъде изграден единен разказ за професионалната реализация на жените художници от този период.
Роза Дайчева (1907–1968) Автопортрет, 1939 (Софийска градска художествена галерия)
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
В продължение на три години изследователският екип, работещ по проекта, се обръща към редица музейни институции, библиотеки, архиви, наследници и частни лица, за да събере различните проявления на женското творчество и изгубеното през времето знание за множество личности.
В началото на 20-те години на миналия век внушителна група жени художници, преодолявайки консерватизма и традиционните обществени нагласи за ролята и мястото на жената, започват да се изявяват активно в областта на изкуството. Осъзната, целенасочена и в същото време отдадена на таланта си, жената творец от междувоенните години, погледната от дистанцията на времето, успява да извоюва своето място на художествената сцена.
В изложбата могат да се видят събрани над 200 произведения - изящни и декоративно-приложни. Голяма част от творбите са създадени в периода 1919-1939 г. и представят широк спектър от жанрове и сюжети, групирани в няколко тематични линии: основаването и развитието на Секцията на художнички в България;
"женското" творчество в контекста на организирания художествен живот у нас; жените художници в епохата на модернизма и не на последно място, активната работа в областта на декоративно-приложните изкуства, които допълват представата за дейността на жените художници по отношение на текстила, керамиката и художествената обработка на кожа. С цел обогатяване на историческия разказ, са представени архивни документи и специално подбрани книги.
Над 65 художнички са включени, като някои от тях са известни и добре познати, между които Вера Лукова, Вера Недкова, Екатерина Савова-Ненова, Елена Карамихайлова, Елисавета Консулова-Вазова, Султана Суружон и пр.
А други, като Александра Мечкуевска, Дарена Георгиева, Елена Грънчарова, Маргарита Милиджийска, Райна Руменова, Надежда Делева, Цана Иванова-Бояджиева и още много, тепърва ще придобиват популярност и сред широката общественост.
Проектът е съвместен между Софийска градска художествена галерия, Национална художествена академия (НХА), Държавна агенция "Архиви" и Фондация "Св. Пимен Зографски" - НХА и се реализира с финансовата подкрепа на Столична община, Национален фонд "Култура" (Програма за възстановяване и развитие на частни и културни организации), Програмата за научната и художественотворческа дейност на НХА за 2021 г. и 2022 г., "Аурубис България" АД и частни лица.
В изложбата са включени произведения и архивни материали от:
Сабина (Бинка) Вазова (1909–2007) Петли, 1932 (Софийска градска художествена галерия)
Аукционна къща "Енакор", Българска народна банка, Галерия Джуркови - Пловдив, Градска художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, Градска художествена галерия - Пловдив, Държавна агенция "Архиви", Исторически музей - Панагюрище, Колекция галерия "Виктория", Литературно-художествен музей "Чудомир" - Казанлък, Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий", Национална галерия, Национална художествена академия, Сбирка "Фицови", Регионален исторически музей - София, Софийска градска художествена галерия, Съюз на българските художници, Художествена галерия "Васка Емануилова" - София, Художествена галерия "Димитър Добрович" - Сливен, Художествена галерия "Елена Карамихайлова" - Шумен, Художествена галерия "Жорж Папазов" - Ямбол, Художествена галерия "Илия Бешков" - Плевен, Художествена галерия - Казанлък, Художествена галерия "Никола Маринов" - Търговище, Художествена галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик, Художествена галерия - Стара Загора, Централна библиотека на Българска академия на науките, частни колекции и архиви
Екип на изложбата:
Аделина Филева - Директор на Софийска градска художествена галерия
Проф. Георги Янков - Ректор на Национална художествена академия
Проф. д. изк. Свилен Стефанов - Заместник-ректор на Национална художествена академия
Доц. д-р Михаил Груев - Председател на Държавна агенция "Архиви"
Д-р Милена Балчева-Божкова, д-р Рамона Димова - идея, концепция, проучване и реализация
Илинка Чергарова, Милан Михайлович, Светлана Христова, Стефан Белишки и Силвия Варадинова-Пападаки - реставратори
Надежда Олег Ляхова - дизайн на експозицията
Петър Димов, Маргарита Енева и Димитрина Спасова - връзки с обществеността
Ана Топалова - сътрудник
Силвия Милославова, Лора Султанова - редактори и коректори на български език
Мирослава Николова-Чернодринска "Агила" ЕООД, Албена Георгиева-Ангелова - превод на английски език
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.