Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Жените художници между двете световни войни

ЖЕНСКО НАЧАЛО

Жените художници между двете световни войни

Изложбата е от 14 септември до 27 ноември 2022 г. Откриване: 14 септември (сряда), 18:00 в Софийска градска художествена галерия

Елисавета Консулова-Вазова (1881–1965) Разходка с лодка, 1922 (Софийска градска художествена галерия)

Още

Художничката Силвия Колева показва красотата на жените от различни раси

Художничката Силвия Колева показва красотата на жените от различни раси

Така без да се вдълбочават в проблемите за ново изкуство, тази година жените художнички дават все пак някакво ново изкуство защото не познават шаблона на старото.

Дошли от скоро, те носят свежестта на един друг свят - техния - с бързината на недоизкараната новина, но и с лесното вдъхновение на илюстрацията, на модните журнали, на грижите за художествена култура.

Чавдар Мутафов, 1932

Софийска градска художествена галерия

Екипът на Софийска градска художествена галерия поставя началото на изложбения сезон с изследване на жените художници в българското изкуство от 20-те и 30-те години на ХХ в.

Динамични и изпълнени с множество предизвикателства както по отношение на социалните, така и на художествено-естетическите измерения на културата у нас, междувоенните години са период от българската история, който дава възможност в пълнота да се изяснят редица многостранни процеси, чиято основа е поставена в края на ХIХ в.

Времето между Първата и Втората световни война има голямо значение при оформянето на съвременното общество, поради което изследователите често намират причини да продължават да го изучават и анализират. Този път погледът към него е насочен към мястото на жената творец и нейните проявления в изобразителното изкуство.

Макар отделни аспекти от проблема да са разглеждани и представени в различна степен, едва днес е направен опит да бъде изграден единен разказ за професионалната реализация на жените художници от този период.

Роза Дайчева (1907–1968) Автопортрет, 1939 (Софийска градска художествена галерия)

Още

Жените в архитектурата на ХХ век

Жените в архитектурата на ХХ век

В продължение на три години изследователският екип, работещ по проекта, се обръща към редица музейни институции, библиотеки, архиви, наследници и частни лица, за да събере различните проявления на женското творчество и изгубеното през времето знание за множество личности.

В началото на 20-те години на миналия век внушителна група жени художници, преодолявайки консерватизма и традиционните обществени нагласи за ролята и мястото на жената, започват да се изявяват активно в областта на изкуството. Осъзната, целенасочена и в същото време отдадена на таланта си, жената творец от междувоенните години, погледната от дистанцията на времето, успява да извоюва своето място на художествената сцена.

В изложбата могат да се видят събрани над 200 произведения - изящни и декоративно-приложни. Голяма част от творбите са създадени в периода 1919-1939 г. и представят широк спектър от жанрове и сюжети, групирани в няколко тематични линии: основаването и развитието на Секцията на художнички в България;

"женското" творчество в контекста на организирания художествен живот у нас; жените художници в епохата на модернизма и не на последно място, активната работа в областта на декоративно-приложните изкуства, които допълват представата за дейността на жените художници по отношение на текстила, керамиката и художествената обработка на кожа. С цел обогатяване на историческия разказ, са представени архивни документи и специално подбрани книги.

Ангелина Ковачева-Вапорджиева (1905–?) Портрет на контрабасиста Асен Вапорджиев, 20-те – 30-те години на ХХ век (Софийска градска художествена галерия)

Над 65 художнички са включени, като някои от тях са известни и добре познати, между които Вера Лукова, Вера Недкова, Екатерина Савова-Ненова, Елена Карамихайлова, Елисавета Консулова-Вазова, Султана Суружон и пр.

А други, като Александра Мечкуевска, Дарена Георгиева, Елена Грънчарова, Маргарита Милиджийска, Райна Руменова, Надежда Делева, Цана Иванова-Бояджиева и още много, тепърва ще придобиват популярност и сред широката общественост.

Проектът е съвместен между Софийска градска художествена галерия, Национална художествена академия (НХА), Държавна агенция "Архиви" и Фондация "Св. Пимен Зографски" - НХА и се реализира с финансовата подкрепа на Столична община, Национален фонд "Култура" (Програма за възстановяване и развитие на частни и културни организации), Програмата за научната и художественотворческа дейност на НХА за 2021 г. и 2022 г., "Аурубис България" АД и частни лица.

В изложбата са включени произведения и архивни материали от:

Сабина (Бинка) Вазова (1909–2007) Петли, 1932 (Софийска градска художествена галерия)

Още

"Жената, която уши знамето" - танцов филм изследва постиженията на жените в българската история

"Жената, която уши знамето" - танцов филм изследва постиженията на жените в българската история

Аукционна къща "Енакор", Българска народна банка, Галерия Джуркови - Пловдив, Градска художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна, Градска художествена галерия - Пловдив, Държавна агенция "Архиви", Исторически музей - Панагюрище, Колекция галерия "Виктория", Литературно-художествен музей "Чудомир" - Казанлък, Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий", Национална галерия, Национална художествена академия, Сбирка "Фицови", Регионален исторически музей - София, Софийска градска художествена галерия, Съюз на българските художници, Художествена галерия "Васка Емануилова" - София, Художествена галерия "Димитър Добрович" - Сливен, Художествена галерия "Елена Карамихайлова" - Шумен, Художествена галерия "Жорж Папазов" - Ямбол, Художествена галерия "Илия Бешков" - Плевен, Художествена галерия - Казанлък, Художествена галерия "Никола Маринов" - Търговище, Художествена галерия "Станислав Доспевски" - Пазарджик, Художествена галерия - Стара Загора, Централна библиотека на Българска академия на науките, частни колекции и архиви

Невена Михайлова-Кожухарова (1892–1979) Поезия сред природата, 20-те – 30-те години на ХХ век (Софийска градска художествена галерия)

Екип на изложбата:

Още

Жените в българското кино на София Филм Фест

Жените в българското кино на София Филм Фест

Аделина Филева - Директор на Софийска градска художествена галерия
Проф. Георги Янков - Ректор на Национална художествена академия
Проф. д. изк. Свилен Стефанов - Заместник-ректор на Национална художествена академия
Доц. д-р Михаил Груев - Председател на Държавна агенция "Архиви"
Д-р Милена Балчева-Божкова, д-р Рамона Димова - идея, концепция, проучване и реализация

Илинка Чергарова, Милан Михайлович, Светлана Христова, Стефан Белишки и Силвия Варадинова-Пападаки - реставратори
Надежда Олег Ляхова - дизайн на експозицията
Петър Димов, Маргарита Енева и Димитрина Спасова - връзки с обществеността
Ана Топалова - сътрудник
Силвия Милославова, Лора Султанова - редактори и коректори на български език
Мирослава Николова-Чернодринска "Агила" ЕООД, Албена Георгиева-Ангелова - превод на английски език

Още

Литературните маршрути през есента започват с разходка за жените писателки и политиката

Литературните маршрути през есента започват с разходка за жените писателки и политиката

Още

Женският пазар вдъхновява първата самостоятелна изложба на художничка

Женският пазар вдъхновява първата самостоятелна изложба на художничка

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Музеят "Ван Гог" в Амстердам отбелязва 150-ата годишнина на импресионизма с ретроспективна изложба

"Да живее импресионизмът!" ще покаже най-значимите творби на френския импресионизъм от музеи и частни колекции в Нидерландия

"Наско Х., летящият охлюв и механизмите" от Атанас Хранов

Изложбата се открива на 18 април и ще продължи до 23 май 2024 г.

"Наско. Х., летящият охлюв и механизмите" на Атанас Хранов

Изложбата в галерия "Ракурси"е представена от известния писател, поет и драматург Александър Секулов, който съвместно с художника създава поредица от колекции

Хървати отвориха в Дания най-големия частен музей на илюзиите в Европа

В новия музей са представени някои напълно нови илюзии, които са свързани с датската култура и история

Режисьорът Джеки Стоев дари на АЕЦ "Козлодуй" 20 графики на художника Любен Стоев

Картините са от графичен цикъл "Първа Атомна", създадени през периода 1970-1976 г., на обща стойност 21 000 лева

"Облаци в свободен полет" - вижте лицето на съвременното иранско изкуство

Специалност "Иранистика" в Софийски университет "Св. Климент Охридски" съвместно с галерия "Интро" ни канят на изложбата с творби на иранските художници Судабе Чалащари и Фаршид Давуди