Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Водопадът на Надежда Олег Ляхова

ПЕРСПЕКТИВИ

Водопадът на Надежда Олег Ляхова

В изложбата "Водопад" Надежда Олег Ляхова преплита в почти поетично наративно търсене вълнуващите я теми, които до голяма степен засягат всеки творец

Проектът "Структура" PROJECT ROOM / НАДЕЖДА ОЛЕГ ЛЯХОВА. ВОДОПАД се открива на 28 септември и ще продължи до 28 октомври, куратор е Аксиния Пейчева (Източник: Галерия "Структура")

Проектът "Структура" PROJECT ROOM / НАДЕЖДА ОЛЕГ ЛЯХОВА. ВОДОПАД се открива на 28 септември и ще продължи до 28 октомври, куратор е Аксиния Пейчева. 

В изложбата "Водопад" Надежда Олег Ляхова преплита в почти поетично наративно търсене вълнуващите я теми, които до голяма степен засягат всеки творец.

Такъв е например въпросът за това как се стига до същността на творческия импулс, присъстващ априори в човешкото съзнание. Той е необяснима, в същото време припозната от авторката като крайно непреодолима нейна черта, която има нужда да бъде изследвана.

В проекта "Мисловен експеримент" Надежда Олег Ляхова избира да погледне от нестандартна за нея гледна точка - тази на изкуствения интелект.

Още

Виенският Музей на изящните изкуства показва тъкани шедьоври по проекти на Рафаел

Виенският Музей на изящните изкуства показва тъкани шедьоври по проекти на Рафаел

В разговор с д-р Мариана Тодорова, тя прави опит да изясни дали е възможно рационализирането на това желание за създаване на изкуство през призмата на технологията. Способен ли е изкуственият интелект, който по начало има задачата да се превърне в огледален образ на човешкото съзнание, да дешифрира и тази човешка функция - желанието за създаване на изкуство и така да "обясни" това, което се случва с авторката цял живот?

Пресечната точка между вътрешните импулси на Надежда и новите факти, които тя научава след срещата, откриват визуална форма в 10-минутно видео, често използвано от нея изразно средство, което се превръща в дневник, личен размисъл, инкорпориращ колебания, концепции и настроения.

В него тя изхожда от стара работа, заснета през 2006 г., в която рисува върху огледало, правейки препратка към портрета на Елена Карамихайлова "Пред огледалото". Тя избърсва многократно своето собствено отражение, като не става съвсем ясно дали по този начин иска да го избистри или заличи.

Градацията на нейния облик в последствие преминава през различни метаморфози. Той бива театрално покрит с маски, които се превръщат в обекти, отделяйки се самостоятелно в пространството, отвъд своя първоизточник - "калъп", който може да мултиплицира нейния образ до безкрай.

Още

Дигитални и сетивни разкази за истории с добър край

Дигитални и сетивни разкази за истории с добър край

Друг път част от лицето й изчезва във фона изцяло. Всички тези проявления се завихрят в игра на търсене на отговори "от" и "за" себе си.

Цялото действие на постоянно заличаване и преоткриване напомня на иризация - многократно вътрешно отражение, характерно за морските организми, в което обектът успява да се слее с околната среда и да осъществи мимикрия. В случая с Надежда опитът за сливане е не само с околната среда, но и със своята собствена същност в най-откровената й проява.

А това се оказва почти невъзможно, защото процесът на себеопознаването е сложен, поради един единствен факт -същността не е статична, а се променя с времето.

В този водопад от състояния се прокрадва и една тревожна мисъл - дали след тази игра на рационализация на човешкото съзнание и пресъздаването му в изкуствен интелект, е възможно не толкова да спечелим, колкото да загубим по пътя нещо човешко и дали задачата на твореца не е точно тази - да се превърне в "съхранител".

Още

Голямата есенна изложба на „Белведере“ е посветена на Луиз Буржоа

Голямата есенна изложба на „Белведере“ е посветена на Луиз Буржоа

Надежда Олег Ляхова е родена през 1960. Тя е автор на видеа, инсталации, акции, обекти. Използва хартия, ламарина, пирони, лъжици, сапун, пясък, лед, сладолед, захарен памук, фотоапарат и камера. Сред по-важните й самостоятелни изложби са: "На кухненската маса", Little Bird Place, София (2020); "Как си?", галерия Структура, София (2019); "Ctrl Z", галерия Аросита, София (2016); "Рамки", Софийска градска художествена галерия (2013); "еко истории", Склада, София (2011); "Глобално и дългосрочно ситуацията е положителна", Софийска градска художествена галерия (2009); "Умерен оптимизъм", ул. 6- ти септември № 9, София (2008); Надежда Олег Ляхова, Център за съвременно изкуство, Панчево, Сърбия (2008); "Софийски лъвове", Artists" Association fabs, Варшава (2006) и Гьоте-институт, София (2005); "Vanitas", Музей на изкуството, Йокохама, Япония (2004). През 2009 печели наградата Гауденц Б. Руф.

Проектът е реализиран с финансовата подкрепа на Национален фонд "Култура" по програма "ПРОГРАМА ЗА РАЗВИТИЕ И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА ЧАСТНИ КУЛТУРНИ ОРГАНИЗАЦИИ".

Още

Българско изкуство "извън рамката" отново ще бъде изложено в Париж

Българско изкуство "извън рамката" отново ще бъде изложено в Париж

Още

Народният театър преобразява фасадата на Националната галерия на Ирландия

Народният театър преобразява фасадата на Националната галерия на Ирландия

Още

"Еквиваленти" - обекти и фотография от Надя Текнеджиева

"Еквиваленти" - обекти и фотография от Надя Текнеджиева

Още

"El Aumento - Издигането" на Валентин Бакърджиев в Галерия "Ракурси"

"El Aumento - Издигането" на Валентин Бакърджиев в Галерия "Ракурси"

 

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

"Непознатите фамилии" - един протестен и концептуален авангард в музея "Леополд" във Виена

Изложбата представя експонати с широк спектър, вариращ от класическия модернизъм до по-нови и актуални произведения на художници, живеещи в австрийската столица

Художничката Надежда Георгиева представя изложбата "Невротичният балет на красотата и разрухата"

Изложбата ѝ "Невротичният балет на красотата и разрухата" ще бъде представена на 17 май, петък, от 18:30 часа, в галерията на института от нея и кураторката Весела Ножарова

Художникът Расим търси формата на своето връщане към живописта с проекта „Недовършени творби“

Изложбата включва недовършени и непоказани работи, започнати след 2006 г. в период, когато художникът търси формата на своето връщане към живописта

"Произходът на света" на Гюстав Курбе беше надраскана с надпис #metoo

Две жени са надраскали предпазното стъкло с мотото на феминисткото движение, разкрило случаи на посегателства в шоубизнес индустрията

Международното триенале на сценичния плакат представя две колекции, посветени на жената

Кураторът Радослава Боор, известната със своите плакати и социална ангажираност, споделя колко труден е бил подборът, и колко бързо се е разраствал мащаба на акцията ARTtention