Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

С посланието на "Заветът на хан Кубрат", Исторически парк започва конкурс по живопис

ИЗКУСТВОТО ОНЛАЙН

С посланието на "Заветът на хан Кубрат", Исторически парк започва конкурс по живопис

13 000 лева ще бъдат раздадени в подкрепа на участниците от различни страни

"Кабиле", худ. Александър Бекяров

Исторически парк отваря врати на 6-ти май, Гергьовден от 10:00 часа с изложба-конкурс "Историческа живопис", съобразено с всички мерки, необходими за запазване здравето на посетителите.

Отварянето на Исторически парк ще съвпадне и с началото на изложба-конкурс "Историческа живопис".

Първоначалният замисъл e изложбата да се провежда единствено на локацията на Исторически парк, впоследствие организаторите решиха изложбата да се проведе онлайн, за да може тя да се осъществи, независимо от обстоятелствата в страната.

"Заветът на Кубрат", худ. Мирослав Йотов

Благодарение на разпускането на мерките, изложбата ще се проведе на място в Исторически парк, но също и онлайн, за да може да достигне до повече хора и ценители на това изкуство в България и по света, тъй като ще бъде преведена на различни езици.

От 6-ти до 24-ти май всички посетители на Исторически парк ще могат да разгледат картините, а хора от цялата България и света ще могат да гласуват онлайн за любимите си творби.

Изложбата се провежда с цел подпомагане на българските живописци, които творят своите картини на историческа тематика и по-конкретно - антична и средновековна история, случила се по нашите земи.

Организатор на конкурса е Исторически парк, а изложбата ще се проведе в два етапа. Първият етап ще представлява разглеждане на изложбата онлайн или на място, а гласуването ще бъде в сайта на Исторически парк от 6-ти до 24-ти май 2020 година, за да може да се гарантира истинността на гласовете. Всеки човек ще има право да даде своя глас за до 3 картини. Втори етап ще е с продължителност от една седмица в Исторически парк, където жури от специалисти ще даде своите оценки за картините. Оценките от двата етапа - на публика и жури - ще бъдат с еднаква тежест.

"Битката на хан Тервел с арабите при Константинопол", худ. Васил Горанов

Общият награден фонд e на стойност 13 000 лева, като суми от 10 000, 2 000 и 1 000 лева ще получат съответно победителите на първо, второ и трето място в конкурса. Всички останали картини ще имат възможността да бъдат закупени, от всеки, който е ценител и има желание лично да подпомогне творците.

"Какъв е смисълът на съществуването ни? Питал съм много хора за отговора на този въпрос, но отговор досега не съм получавал. Минал съм дълъг път и винаги съм търсил отговора и за мен съм намерил такъв. Ние сме тук, за да създаваме, да подобряваме и да оставим нашият опит на следващите поколения.

За добро или за лошо сме се родили българи и можем да живеем и оставим нашата следа само като такива. Вирусът е вследствие на неправилния живот, който водим и няма как винаги да решаваме проблема с ваксина. Можем само да оправим начина си на живот и едва тогава ще бъдем в мир и хармония.

Изкуството и историята са в основата на загадката за смисъла на живота. Нека заедно намерим отговора!", казва Ивелин Михайлов, инициатор на конкурса и изпълнителен директор на Исторически парк.

В духа на думите му е и една от най-впечатляващите картини с тема историческа живопис: "Заветът на Кубрат" на българския майстор Мирослав Йотов. Кубрат на смъртния си одър поискал да му донесат сноп стрели. Когато те били в сноп, никой от синовете му не успял да ги пречупи. Но когато бивали разделени, много лесно се чупели една по една. Така Кубрат им завещал винаги да са заедно, за да са силни и непобедими, защото разделени ще бъдат слаби и всеки враг ще може да ги сломи.

"Спартак", худ. Васил Горанов

Исторически парк в партньорство с Българска национална телевизия, спечелиха първо място в Международен Тур Филм Фест - България "На Източния бряг на Европа". Те взеха участие в категория "Културен туризъм" и подкатегория "Телевизионна програма" с един филм, който бе заснет от БНТ за откриването на Исторически парк през 2019-та година.

Повече за събитието "Историческа живопис" ТУК

Както и във фейсбук събитието ТУК

Още

Преди 200 години умира един от най-добрите живописци на исторически картини

Преди 200 години умира един от най-добрите живописци на исторически картини

Още

В Деня на храбростта - вълнуваща виртуална разходка предлага Военноисторическият музей

В Деня на храбростта - вълнуваща виртуална разходка предлага Военноисторическият музей

Още

Нова книга за Васил Левски - историческата истина, срещу историците ( ОТКЪС)

Нова книга за Васил Левски - историческата истина, срещу историците ( ОТКЪС)

Още

Историческият сайт "Сторник" безвъзмездно ще популяризира затворените музеи, архиви и библиотеки

Историческият сайт "Сторник" безвъзмездно ще популяризира затворените музеи, архиви и библиотеки

Коментирай 3

Календар

Препоръчваме ви

Музеят "Ван Гог" в Амстердам отбелязва 150-ата годишнина на импресионизма с ретроспективна изложба

"Да живее импресионизмът!" ще покаже най-значимите творби на френския импресионизъм от музеи и частни колекции в Нидерландия

"Наско Х., летящият охлюв и механизмите" от Атанас Хранов

Изложбата се открива на 18 април и ще продължи до 23 май 2024 г.

"Наско. Х., летящият охлюв и механизмите" на Атанас Хранов

Изложбата в галерия "Ракурси"е представена от известния писател, поет и драматург Александър Секулов, който съвместно с художника създава поредица от колекции

Хървати отвориха в Дания най-големия частен музей на илюзиите в Европа

В новия музей са представени някои напълно нови илюзии, които са свързани с датската култура и история

Режисьорът Джеки Стоев дари на АЕЦ "Козлодуй" 20 графики на художника Любен Стоев

Картините са от графичен цикъл "Първа Атомна", създадени през периода 1970-1976 г., на обща стойност 21 000 лева

"Облаци в свободен полет" - вижте лицето на съвременното иранско изкуство

Специалност "Иранистика" в Софийски университет "Св. Климент Охридски" съвместно с галерия "Интро" ни канят на изложбата с творби на иранските художници Судабе Чалащари и Фаршид Давуди