Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Историческият сайт "Сторник" безвъзмездно ще популяризира затворените музеи, архиви и библиотеки

БЪЛГАРОЛЮБИЕ

Историческият сайт "Сторник" безвъзмездно ще популяризира затворените музеи, архиви и библиотеки

Музеи, научни архиви, галерии, библиотеки, училища и университети могат да заявят участие в инициативата

stornik.org

Националният исторически сайт "Сторник" Stornik.org кани музеите в цялата страна да популяризират безвъзмездно любопитни истории и артефакти от своите архиви в дните на извънредното положение у нас, за да не губят връзката с посетителите си. Заради мерките във връзка с борбата срещу COVID-19 музеите, галериите, архивите и библиотеките са принудени да затворят за посетители, отменят се и събитията като екскурзоводски беседи, изложби, конференции и др.

"В тези дни на извънредно положение за музеите и другите научни институции е прекъсната естествената им връзка с публиката, те нямат на кого да разказват своите истории. Може би рядко осъзнаваме, че именно музеите, архивите и библиотеките са пазителите на нашата общностна памет - паметта за миналото на нашето селище, регион, държава.

Ако помним уроците на миналото или знаем защо да се гордеем с историческа личност или събитие от нашето селище, това е, защото някой музей, архив, библиотека са съхранили спомена за тях. Затова е важно да не се прекъсва връзката им с хората и "Сторник" ще помогне за това" - споделя Момчил Цонев, създател на сайта "Сторник" stornik.org.

"Решил съм да подам ръка именно на музеите, защото ежедневието на музейните работници е трудно, но няма да ги видите да протестират - защото те не са толкова много и толкова социално важни като работещите в образованието или здравеопазването. Често по-малките музеи само с 2-3 души музейни работници трябва да правят изложби, да популяризират миналото сред публиката, да посрещат посетители. И все пак се справят. Откъде знам ли? Защото съм дете на музеен работник, майка ми работи над 30 години в Историческия музей на Габрово. Познавам работата на музеите отвътре и мога да оценя тяхната важност за съхранението на паметта ни като общество", допълва още Цонев.

stornik.org

Още

Какви тайни крият секретните архиви на Ватикана?

Какви тайни крият секретните архиви на Ватикана?

Stornik.org е сайт за поселищна история, генеалогия, езикознание и етнография. Сайтът публикува авторски материали в следните раздели: "Истории" - лични, семейни, селищни истории; "Староверци" - народни обичаи, празници и поверия; "Стародумци" - история на българския език и диалекти, етимология на архаични и диалектни думи; "Родослов" - родови истории; "Гостилник" - традиционни готварски рецепти; "Музейник" - актуални новини за музеи, галерии, архиви и други научни институции.

stornik.org

Музеи, научни архиви, галерии, библиотеки, училища и университети могат да заявят участие в инициативата на "Сторник", като пишат до редакцията на електронната им поща [email protected]. Тематиката на материалите, които те могат да изпращат до "Сторник" могат да са свързани с тяхната изследователска работа и направление. Stornik.org търси лични и родови спомени, малко известни факти, личности и места, истории за улици, квартали, села и градове, местни обичаи, занаяти, поминък и др. Историческият сайт публикува спомените и на читатели, които също могат да пишат както на електронната поща, така и във Фейсбук групата "Имало едно време в България".

stornik.org

Инициативата на Момчил Цонев "Имало едно време в България" за събиране на лични и родови истории се появи през 2018 г., а през 2019 г. стартираха сайтът "Сторник" и събитието на живо "Нощ на историите". Цонев започва да събира родови истории, обичаи, песни и стари думи от своето село още като ученик през 90-те години. В екипа на "Сторник" е и историкът на Габрово Даниела Цонева. Двамата са автори на историческата поредица книги "Габрово - живият град", която започва през 2008 г. с най-популярното издание досега "Имало едно време в Габрово". През 2019 г. Момчил Цонев беше избран за една от 10-те най-изявени млади личности на България в класацията на Международната младежка камара. Той е създател и на общностната медия за доброто "Добрите българи" dobrite.bg, появила се през 2013 г.

Още

Десет от най-красивите библиотеки в света

Десет от най-красивите библиотеки в света

Още

12 библиотеки на палмовите листа съхраняват записи за съдбите на всички хора на земята

12 библиотеки на палмовите листа съхраняват записи за съдбите на всички хора на земята

Още

Обиколете над 1200 музеи и галерии в света, седейки си вкъщи

Обиколете над 1200 музеи и галерии в света, седейки си вкъщи

Още

Аладжа манастир е най-посещаваният от музеите във Варна за 2019-та

Аладжа манастир е най-посещаваният от музеите във Варна за 2019-та

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Мемоарите на Доналд Съдърланд: Сурова честност и зловещо чувство за хумор

Книгата "Измислено, но все пак вярно" ("Made Up, But Still True") ще бъде публикувана на 12 ноември, когато актьорът ще навърши 89 години

Творби на 25 български илюстратори ще бъдат представени на панаира на детската книга в Болоня

Селекцията е направена специално за форума, който ще се състои от 8 до 11 април

Април отново ще бъде месец на четенето в България с "Походът на книгите"

Тази година Походът включва и националната кампания "Четяща класна стая", проектът е насочен към насърчаване на четенето сред децата

Изложба, посветена на детективския роман, се открива днес в библиотеката на университета в Кеймбридж

Сред експонатите посетителите ще могат да видят пишещата машина на Агата Кристи - "Ремингътн 1937", както и заглавната страница на последния й роман за детектива Еркюл Поаро - "Завеса"

Четирима български автори на Международния панаир на книгата в Лайпциг

На тазгодишното издание на панаира България ще бъде представена от четирима свои известни автори

Пролет на улица "Черешова" от Ротраут Сузане Бернер

В "Пролет на улица "Черешова" хората и животните са в движение навсякъде - в градината и във фермата в покрайнините на града, на пазара и по улиците, в универсалния магазин и в парка