СВЕТОВНИТЕ ЗНАМЕНИТОСТИ - В ТВОРБИ НА ИЗОБРАЗИТЕЛНОТО ИЗКУСТВО
Рузвелт бил покосен от фаталния инфаркт, докато позирал за портрет
Президентът рухнал пред очите на художничката
Редактор : Еми Мариянска / 5213 Прочита 2 Коментара

Някогашният американски президент Франклин Делано Рузвелт има един незавършен портрет, дело на руско-американската художничка-портретистка Елизавета Николаевна Шуматова.
Защо портретът остава незавършен и каква е разликата между него и втория портрет на художничката, изработен от нея след смъртта му? В официалните биографии на Рузвелт пише, че е получил масиран инфаркт докато подписвал писма.
Историята се оказва далеч по-любопитна.
Оригиналният, незавършеният портрет на Рузвелт и неговият автор - художничката Елизавета Шуматова
Елизавета Николаевна Шуматова (б.а. по рождение Авинова) е родена на 6 октомври 1888 г. в аристократично семейство от Харков. Брат й - Андрей Авинов, също бил художник. През 1917-а година Елизавета заминала със съпруга си Лев Шуматов за Америка, където двамата се установили да живеят завинаги.
В Лонг Айлънд, без да има каквото и да било художествено образование, Шуматова станала известна като портретистка. Необикновеният й природен талант скоро я превърнал в местна знаменитост, а по-късно и в една от най-търсените портретисти в Америка. Сред поръчителите й били членове от фамилията на Дюпон, Мелон, Файерстоун и мн. др.
През 1937-а Шуматова се запознала с Люси Пейдж Мерсер-Резерфорд - според слуховете - любовница на Франклин Рузвелт. Люси била едва 22-годишна, много привлекателна, умна и образована девойка.
Младият Рузвелт и снимка на Люси Мерсер-Резерфорд
През 1943-та година именно Люси убедила Рузвелт да покани Елизавета Шуматова да му нарисува портрет. След това попитала в писмо художничката дали би се съгласила да нарисува президента на Щатите? Шуматова приела предложението и отишла на първа среща с Рузвелт. Той бил толкова поразен от таланта й, че веднага казал, че иска тя да го нарисува в цял ръст, с намерението портрета да остане за поколенията в Белия дом.
Твоите любими заглавия в /market.dir.bg
Франклин Делано Рузвелт има най-дългия мандат и е единственият президент, избиран повече от два пъти на тази длъжност. Той е една от основните политически фигури в историята на 20-и век. Преодолявайки болест, която го превръща в инвалид, той застава начело на реформите в Америка. Когато встъпва в длъжност през март 1933-та година, САЩ са на дъното на най-тежката депресия в историята на страната. Около 13 млн. души са безработни. Индустриалното производство е на половина в сравнение с това от 1929-а година. В страната има малко социални служби, половината американци живеят на ръба на глада, а два милиона са бездомни. Банковата система е в колапс.
На 30 март 1945-а година Рузвелт отива в имението си в Уорм Спрингс, за да си почине преди конференцията в Сан Франциско, на която ще се основе ООН.
Първият сеанс за портрета се провел на 9-и април 1945-а година. Шуматова отишла в имението заедно с фотограф на име Робинсън, за да обсъдят заедно характера на бъдещия портрет и да направят серия от фото етюди с тази цел.
Рузвелт и портретът на Шуматова
Вторият сеанс бил насрочен за 11-и април и преминал в разговори между художничката и президента, по време на които тя целяла да опознае чертите на лицето му. По някое време Рузвелт изведнъж казал: "На нас ни остават още 15 минути работа". Дошла прислугата и му донесла обяд. Рузвелт, обаче, дори не посегнал към чинията, а уморено казал: "Аз имам ужасно силно главоболие!...", и буквално изричайки тези думи, рухнал в креслото си.
Шуматова, силно изплашена, започнала да крещи за помощ. Прислугата отнесла Рузвелт на ръце в спалнята му и там личният му лекар-кардиолог - д-р Брюн първоначално заключил, че президентът е получил инсулт. По-късното заключение е масиран инфаркт. В 3.31 сутринта на другия ден - 12-и април, Рузвелт е обявен за мъртъв.
След време Шуматова решила да завърши портрета на легендарния американски президент по памет, в нова творба. Двете работи - незавършеният портрет и вторият, са напълно идентични, с една малка разлика - на оригиналната картина връзката на президента е червена, а във втората - синя. И двата портрета били окачени на стените в бившето имение на Рузвелт в Уорм Спрингс, щата Джорджия, известно като Малкия Бял дом, където всъщност Рузвелт позирал на Шуматова във фаталния ден.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.
Вашето дарение от всякакъв размер и по всяко време означава много за нас.
Скъпи читатели,
Днес. повече от всякога. независимата журналистика има нужда от вас.В мисията си да предоставяме обективни, достоверни и навременни новини разчитаме на вашата подкрепа.
Ако вярвате в правото си на обективна информация, подкрепете ни.