"Силен рисувач и букваджия": 90 години от рождението на проф. Владислав Паскалев
Художникът, илюстратор и специалист по шрифтове смята, че "книгата е първообраз или синоним, знак на информацията, знак на познанието"
Автор: 648 Прочита 0 Коментара
/ Проф. Владислав Паскалев работи в областта на илюстрацията, книгата, графичния дизайн, кирилския шрифт и типографията (Снимка: БТА)Книгата е взаимност. Книгата е "нещо споделено" от човек за хората. Тя е първообраз или синоним, знак на информацията, знак на познание.
Думите са на художника проф. Владислав Паскалев, който днес отбелязва своята 90-а годишнина.
Той работи в областта на илюстрацията, книгата, графичния дизайн, кирилския шрифт и типографията.
Роден е на 13 ноември 1933 г. в гр. София. Владислав Паскалев започва професионалното си обучение във Висшия институт по изобразително изкуство "Николай Павлович", днес Национална художествена академия. Там негов учител и ръководител е проф. Илия Бешков. Под негово ръководство през 1958 г. Владислав Паскалев завършва специалността "Илюстрация".
Силен рисувач и букваджия
Творческата му кариера започва в издателство "Български писател" през 1960 г.
Работил е като главен художник за издателствата "Народна култура" ,"Наука и изкуство" и "Български художник". Паскалев е един от убедените радетели на съвременната функционална красота на българската азбука.
"Той беше познат като силен рисувач и букваджия", споделят негови състуденти от академията.
Владислав Паскалев насърчава сътрудниците в издателствата към творческо кирилизиране на латински образци в духа на развитата вече съвременна форма на българската азбука с разлика в рисунката на формите на главни и малки букви.
Той създава авторски шрифтове и кирилизации като илюстрации към трилогията на проф. д-р Васил Йончев "Шрифтът през вековете" (1961)., "Древен и съвременен български шрифт" в съавторство с Олга Йончева (1982) и "Азбуката от Плиска, Глаголицата и Кирилицата" (1988).
За Владислав Паскалев книгата не е формален, механичен сбор от текст, изображения и графични елементи. Тя е художествена цялост, в която е важен всеки отделен елемент. Дори най-малкият, като колонцифрата, представлява графичен елемент, с който художникът играе, експериментира и осъществява своя художествен замисъл.
Библиотека "Панорама"
Съществена част от професионалната му биография са илюстрациите за библиотека "Панорама" от 1974 г. Поредицата включва 153 книги, за които Владислав Паскалев въвежда малкия книжен формат с акцент върху една водеща рисунка и специален курсивен шрифт (главни и редовни) - първата успешно кирилизирана версия на красивите букви на Гармонд.
Художникът прави оригинални илюстрации и за друга поредица - "Летопис", насочена към юношеската и историческа литература. Библиотека "Летопис" издава 97 книги, с голям тираж и висока художествена стойност.
Главен художник на многотомната "История на България"
Във връзка с честванията за 1300-годишнината на България Българската академия на науките започва подготовката за многотомната "История на България". През 1976 г. Владислав Паскалев е определен за главен художник на бъдещото издание на 12-томната енциклопедия.
За проекта той разгръща многообразните си идеи и прави амбициозна програма за реализация, която включва работа с чуждестранни архиви, редки документи, снимки в музеи и на открито.
Първият том на енциклопедията излиза през 1979 г. и става еталон в историческата документалистика. След като е издаден и третият том, Владислав Паскалев е поканен от Международната изложба на изкуството и книгата в Лайпциг да изнесе доклад за работата си по многотомното издание.
Работил е още върху "Йордан Йовков" (събрани съчинения в 6 тома), Мара Цончева - "Художественото наследство на тракийските земи", Атанас Божков - "Българската икона", Паисий Хилендарски -"История славянобългарска" (1972), Б. Колев и Й. Коцева "Владимир Димитров - Майстора" (1974) и други.
През 1981 г. създава заедно с Кънчо Кънев монументално-декоративната композиция "Пролетарии от всички страни, съединявайте се!" в Дома-паметник на Партията (БКП) на връх Бузлуджа - кръгло пано с диаметър 9 м в центъра на тавана на Тържествената зала.
Обучава студенти по приложна графика, шрифт и изкуство на книгата
От 1972 г. Владислав Паскалев започва преподавателска дейност в Националната художествена академия. Предава своите умения и обучава студенти по приложна графика, шрифт и изкуство на книгата. Доцент е по художествено оформление и илюстрация на книгата. През 1984 г. става професор. Същата година е избран за декан на катедра "Книга и печатна графика" в Националната художествена академия, която ръководи до 2003 г. На 10 ноември 1992 г. е избран за ректор на Академията и остава неин ръководител до 1995 г.
Признание
Владислав Паскалев има награди от България и чужбина. Два пъти е удостояван с отличието за постижения в изкуството на българската книга "Борис Ангелушев" за 1970 г. и за 1984 г., както и с почетна награда "Борис Ангелушев" в раздел "Графичен дизайн на периодични издания". Удостоен е също и с награда "Иван Лазаров" за монументално изкуство.
За творчески заслуги през 1979 г. е удостоен със званието "Заслужил художник". През 2007 г. е номиниран за Националната награда "Христо Г. Данов", която Министерството на културата връчва за цялостен принос. През 2016 г. получава "Златно перо" за принос към българската книга и изкуство.
Проф. Владислав Паскалев печели бронзови медали от Международната изложба на изкуството и книгата в Лайпциг през 1973,1975 и 1976 г. На 7 март 2014 г. той отбелязва своя 80-годишен юбилей с изложба в галерия "Академия" на Националната художествена академия.
Тогава е представено цялостното му творчество, свързано с модерната визия на книгата - периодики, монографии, печатна графика, богато илюстрирани издания, както и авторски шрифтове. Изложбата акцентира и специалното отношение на художника към българската кирилска азбука за запазване на нейната красота и дух.