ПОЛИТИЧЕСКИ КАЗУСИ
Оставки заради конфликта между Палестина и Израел в "Документа"
"Документа" се смята за една от най-значимите изложби на съвременно изкуство, а германската министърка на културата Клаудия Рот поиска "ново начало"
Редактор : / 678 Прочита 0 Коментара
Снимка: АП/ Мартин МайснерМинистърът на културата на Германия поиска "надеждно ново начало" за изложението за съвременно изкуство "Документа", след като целия състав на комисията за подбор подаде оставка заради изявления в подкрепа на палестинците, съобщи ДПА, цитирана от БТА.
Оставките бяха обявени, след като един от членовете на комисията - индийския писател Ранджит Хоскоте, се оказа, е че подписал декларация на движението BDS (Boycott, Divestment and Sanctions), което настоява за международен натиск върху Израел заради отношението към палестинците.
"Сега се нуждаем от надеждно ново начало и "Документа" трябва да се позиционира спрямо организационните си структури", каза вчера германската министърка на културата Клаудия Рот.
"Документа" се смята за една от най-значимите изложби на съвременно изкуство.
Германското правителство официално обяви движението BDS за антисемитско през 2019 г. и забрани поддръжниците му да получават държавно финансиране за изкуствата.
Рот заклейми декларацията, подписана от Хоскоте, която сравнява ционизма с хиндуисткия национализъм в Индия, като "ясно антисемитска" и заплаши да оттегли цялото правителствено финансиране за изложбите на "Документа", които се провеждат на всеки пет години в централния германски град Касел.
Хоскоте отхвърли обвиненията на Рот, но подаде оставка от комисията. Другите членове на комисията скоро след това също се оттеглиха заради начина, по който Хоскоте е бил публично заклеймен.
В писмото, с което обявява оставката си, Хоскоте пише, че за него е ясно, че "в тази отровна атмосфера няма място за нюансирана дискусия по поставените въпроси".
Кураторите на изложението "Документа" обясниха антисемитския скандал със свои грешки и с "културни недоразумения"
В съвместно заявление за оставка останалите членове на комисията - Симон Нджами, Гун Ян, Катрин Ромберг и Мария Инес Родригес, казват, че "силно се съмняват", че настоящите условия в Германия биха позволили художествена изложба с "многообразни перспективи, възприятия и дискурси".
Те дават висока оценка на "силната чувствителност към всяка антисемитска тенденция" в Германия в светлината на нацистката й история и отбелязват, че "тревожни сигнали на дълбоко вкоренен антисемитизъм отново се усещат по света".
Германската политоложка Никол Дителхоф, която е част от експертна комисия за преглед на "Документа" след скандалите с антисемитски клишета в някои от творбите, представени на петнадесетото издание на изложението през 2022 г., каза, че масовите оставки са "опустошителни" за организаторите на "Документа".
Според Дителхоф изложението трудно ще намери куратори за изложението през 2027 г. и призова организаторите да помислят дали да не отложат шестнадесетото издание с година, както и да обмислят нови начини за избор на творчески директор на "Документа".
Рот каза, че германското правителство ще работи с организаторите преди следващото изложение през 2027 г. "Документа" е една от най-значимите изложби на съвременно изкуство, която представя и Германия пред света", каза Рот. "Повече от всякога се нуждаем от изкуството, нуждаем се от защитени пространства за изкуство, нуждаем се от неговите дебати и импулси за едно отворено общество".