ИСТОРИЧЕСКИ ВЪПРОСИ
Независима комисия в Германия препоръча банка от Бавария да реституира картина на Кандински на еврейско семейство
След изследване на историческите доказателства комисията заключава, че "картината е отнета в резултат на преследване
Редактор : / 513 Прочита 2 Коментара

Независима комисия в Германия препоръча във вторник картина на Василий Кандински, която сега е притежание на банка в Бавария, да бъде върната на наследниците на еврейското семейство, което навремето я е притежавало, съобщи Асошиейтед прес, цитирана от БТА.
Комисията се произнася при спорове за реституция на конфискувана от нацистите културна собственост и по-специално еврейска собственост.
В спора между наследниците на Хедвиг Ливенщайн Вайерман и Ирма Ливенщайн Клайн и Байерише Ландесбанк комисията съветва картината от 1907 г. "Цветният живот" от руския художник Василий Кандински да бъде върната на наследниците.
Препоръките на комисията не са обвързващи, но в повечето случаи се изпълняват от засегнатите страни, след като са се обърнали към независимата структура да разреши спора.
В заключенията на комисията се посочва, че от ноември 1927 г. картината е принадлежала на семейството на Хедвиг и Емануел Алберт Ливенщайн, еврейска двойка от Амстердам като част от обширната им колекция от произведения на изкуството. Тя е продадена на търг на аукционна къща в Амстердам на 9 октомври 1940 г., няколко месеца след като Вермахта окупира Нидерландия.
Преди търга картината е била отдадена под наем от семейство Ливенщайн на музея Стедлик в Амстердам, откъдето е иззета на 5 септември 1940 г. по нареждане на търговеца на изкуство Абрахам Мозес Керидо, се посочва в изявление на комисията.
"Не може да се докаже по чия инициатива картината е била продадена като част от имуществото на Ливенщайн на аукционна къща Фредерик Мюлер енд Ко на търга", казват от комисията. Оттам посочват, че картината е придобита от Саломон Слипер, чиято вдовица я продава на Байерише Ландесбанк през 1972 г. за 900 000 гулдена. Оттогава тя е под наем в галерия Ленбах в Мюнхен. През 1940 г., когато е продадена картината, децата на Хедвиг и Емануел Алберт Ливенщайн - Роберт Готшалк Ливенщайн и Вилхелмине Хелене Ливенщайн, са емигрирали съответно в САЩ и тогавашната португалска колония Мозамбик.
Само Ирма Ливенщайн Клайн, бивша съпруга на Роберт, остава в Амстердам. Тя преживява нацистката окупация и Втората световна война. В рамките на спора от банката допускат, че Ирма Ливенщайн Клайн може да е предложила картината на търга, за да уреди финансовите си взамоотношения във връзка с развода. Според наследниците обаче търгът е свързан с нацистката окупация на Нидерландия и системното преследване на еврейското население през този период.
След изследване на историческите доказателства комисията заключава, че "картината е отнета в резултат на преследване. Семейство Ливенщайн и Ирма Ливенщайн Клайн са били преследвани като евреи" от началото на нацистката окупация на Нидерландия през 1940 г., се казва в заключението.