Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Най-голямото графично биенале на Балканите се открива в Градската художествена галерия на Варна

СВЕТОВНОТО И БЪЛГАРСКО ГРАФИЧНО ИЗКУСТВО

Най-голямото графично биенале на Балканите се открива в Градската художествена галерия на Варна

От близо 623 чуждестранни графики на 390 автори са селектирани 376 графики на 210 автори, а българското представяне включва 114 автори със 158 графики

ХХІІ Международно биенале на графиката се открива на 11 август в залите на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна (Снимка: БТА)

XXII Международно биенале на графиката ще се открие на 11 август от 18:00 в залите на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" - Варна. Биеналето се организира от Галерията за графично изкуство - Варна, в партньорство с Община Варна, Министерството на културата и Съюза на българските художници (СБХ), съобщава ArtVarna.Net.

От близо 623 чуждестранни графики на 390 автори са селектирани 376 графики на 210 автори, а българското представяне включва 114 автори със 158 графики. Художниците са от 53 държави, като с много силно участие са артистите от Мексико, Тайланд, Япония, представени са и държави като Южна Африка, Бангладеш, Чили, Пуерто Рико, Полша, Канада, Доминиканската република.

ХХІІ Международно биенале на графиката се открива на 11 август в залите на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна (Снимка: БТА)

Още Графикът Мирослав Радев представя изложбата "Олтарите на лудостта" в Пловдив

Графикът Мирослав Радев представя изложбата "Олтарите на лудостта" в Пловдив

Meждународното биенале на графиката - Варна, е едно от най-дългогодишните в света, най-голямото на Балканския полуостров, с над 40-годишна история, която го утвърждава като авторитетно събитие, показващо тенденциите в световното и в българското графично изкуство.

То продължава да представя и утвърждава класическите графични техники, без намесата на съвременните дигитални технологии.

Наградите на форума ще определи международно жури в състав: председател - световно признатият български график проф. Стоимен Стоилов, и членове Владо Горески (Северна Македония) - директор на Международното триенале на графиката - Битоля, Лили Бошевска - Директор на културно-информационен център - Битоля, доц. д-р Деница Янева, преподавател във ВТУ "Св. св. Кирил и Методий", и Венцеслав Антонов, директор на Международното биенале на графиката - Варна.

ХХІІ Международно биенале на графиката се открива на 11 август в залите на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна (Снимка: БТА)

Още Стартира третото издание на фестивала за илюстрация и графика

Стартира третото издание на фестивала за илюстрация и графика

В годините силното си присъствие като майстори в това прецизно изкуство затвърждават автори от Чехия, Словакия, Полша, Норвегия, Япония, Германия. Пробиват си път и нови звезди на световната графична сцена, не по-малко талантливи и амбициозни, които се открояват и в настоящото биенале - художници от Тайланд и Мексико - представени с голямоформатни работи, майсторски изведени в мецотинто, гравюри на линолеум и дърво, литографии. Участниците от Тайланд поставят своеобразен рекорд по участие на най-млади автори.

Много често те засягат теми, свързани с природата и опазването й. С добро представяне и многочисленост на авторите се отличава Италия. Повече работи идват и от съседна Северна Македония.

Впечатляващи са и работите на автори от Южна Африка, САЩ, Австралия, Бразилия, Пуерто Рико, в които силно присъствие има социалната тематика.

ХХІІ Международно биенале на графиката се открива на 11 август в залите на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна (Снимка: БТА)

Директорът на Галерията за графично изкуство Венцеслав Антонов споделя пред Нина Локмаджиева кое е характерното за това издание на престижния форум:

"В това издание, вече след пандемията, се усеща едно успокояване сред графиците. Радва ни, че българското участие определено е най-доброто от много години насам. Докато при предни издания имахме 50-60 представители, сега те са 114, което ясно показва раздвижване. Въпреки че не всеки е равностоен, желанието ни е да покажем българската графика в пълния й вид, макар и недотам изчистена като стилове.

Моята идея е да популяризираме повече графиката. Тя има сложна техника, която обаче й позволява да бъде най-комуникативно изкуство между държавите, защото при нея са касае за отпечатъци, за тиражи и за реализация на хартиена основа. Усилията на графичните форуми са да се представят много по-лесно произведенията на художниците. А и те са много повече в Европа.

ХХІІ Международно биенале на графиката се открива на 11 август в залите на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна (Снимка: БТА)

Нашето биенале се намира в такава фаза, в която нямаме проблеми с участници, те са многобройни, така че ние нямаме затруднения. Най-голямата тежест през годините винаги е поемала Община Варна. Биеналето е търсен форум от художниците в различни страни, има над 40-годишна история и утвърждава авторитета си с всяко следващо издание. И спорни моменти е имало през тези години, но ние сме в една добра, според мен, позиция. А всъщност това е първата международна проява на изкуството навремето извън столицата и чест прави на град Варна да има този форум.

Като обърнем поглед назад, виждаме с колко много усилия Варненското биенале извоюва своето място на световната художествена сцена. Помня, че имаше по-трудни години, когато на международното участие се гледаше по-подозрително, но с времето всичко стана нормално.

ХХІІ Международно биенале на графиката се открива на 11 август в залите на Градската художествена галерия "Борис Георгиев" във Варна (Снимка: БТА)

Накъде върви графиката в последните години? - Графиката, благодарение на многото технологии, които се появиха, получи много по-голяма разноликост, а и форматите й се промениха. Но ние продължаваме да поддържаме статуквото, уредено в нашия регламент - да награждаваме само творби, които са в класически техники. Някои ни критикуват, че го няма моментът на разнообразие, но ние държим една по-консервативна позиция и каним автори, които работят в традиционните техники.

Можем да кажем, че Варненското е класическото биенале на графиката в Европа. Все пак допускаме за участие и автори с произведения в други техники, без да бъдем в разрез с нашия регламент, а за да покажем, че има начин една техника да се познава от хората. Такъв тип произведения са обичайно в леките техники, които предполагат принтери, предполагат някои манипулативни похвати, но пак имат своите достойнства. Ние останахме консервативни, за разлика от Триеналето в София, където има свободен достъп всякакъв вид техника.

При нас аз поканих 400 автори от Европа и от още почти 50 страни. Някои пратиха творби, други - не, но ние поддържаме стимула да се работи с класическите техники. И след залеза на биеналето в Белград и промяната във фокуса на форума в Любляна, Варненското остана последното голямо биенале на графиката на Балканите. Не случайно е признато и от ЮНЕСКО. А многобройните участници са доказателство, че графичното изкуство е живо в своята най-истинска форма - в класическия си вид и техники."

Още информация отрийте във Фейсбук страницата International Print Biennial Varna: ТУК

Още Синтетична графикатура от Иван Газдов

Синтетична графикатура от Иван Газдов

Още Живопис и графика от Катя Фотева в Галерия "Дебют"

Живопис и графика от Катя Фотева в Галерия "Дебют"

Още Димо Колибаров представя 31 наградени графики в Бургас

Димо Колибаров представя 31 наградени графики в Бургас

Още 115 години Графика в Националната художествена академия

115 години Графика в Националната художествена академия

Още Темата на Венецианското биенале през 2024 г. ще бъде "Чужденци навсякъде"

Темата на Венецианското биенале през 2024 г. ще бъде "Чужденци навсякъде"

Още Избрани творби от биенале "Тенец" са изложени в Художествена галерия "Кирил Петров"

Избрани творби от биенале "Тенец" са изложени в Художествена галерия "Кирил Петров"

Още  Министърът на културата Найден Тодоров откри Българския павилион на биеналето във Венеция

Министърът на културата Найден Тодоров откри Българския павилион на биеналето във Венеция

Още Георги Г. Станишев и Muoto курират френския павилион на Венецианското архитектурно биенале

Георги Г. Станишев и Muoto курират френския павилион на Венецианското архитектурно биенале

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

"Ева и рибите - живопис и пастел от Наталия Генова

Изложбата може да се разгледа до 23 ноември 2024 г. в галерия "Ракурси"

Ясен Григоров подрежда "Последна изложба, преди да стана световноизвестен"

Изложбата представя живописни творби (смесена техника, акрил, колаж) от последните четири години от работата на автора

Картина на Макс Либерман на търг в Кьолн за хиляди евро

Прогнозната цена беше между 700 000 евро и един милион евро. Творбата е озаглавена Gartenlokal am Wannsee (Haus am See) и изобразява външен двор на заведение на брега на езерото Ванзее край Берлин с платноходки на заден план

Реставрират пред посетителите "Нощна стража" на Рембранд

Осем специалисти работят по една от най-известните картини на Рембранд, създадена през 1642 г., като използват различни техники и изкуствен интелект

Петя Стойнова - смирение пред природата

Самостоятелна изложба живопис от 6 ноември до 26 ноември 2024 г. в Галерия ЛИК