ВОЙНА И ИЗКУСТВО
Картини на Егон Шиле, смятани за откраднати по време на Холокоста, са иззети от три музея в САЩ
Картините на австрийския експресионист Егон Шиле са били собственост на Фриц Грюнбаум, кабаретен изпълнител и автор на песни, който умира в концентрационния лагер Дахау през 1941 г.
Редактор : / 2075 Прочита 0 Коментара
Произведения на изкуството, за които се смята, че са били откраднати по време на Холокоста от еврейски колекционер и артист, са били иззети от музеи в три различни щата от нюйоркските правоприлагащи органи (Снимка: AP/ БТА)Произведения на изкуството, за които се смята, че са били откраднати по време на Холокоста от еврейски колекционер и артист, са били иззети от музеи в три различни щата от нюйоркските правоприлагащи органи, съобщава АП, цитирана от БТА.
Картините на австрийския експресионист Егон Шиле са били собственост на Фриц Грюнбаум, кабаретен изпълнител и автор на песни, който умира в концентрационния лагер Дахау през 1941 г.
Произведенията на изкуството бяха конфискувани в сряда от Института по изкуствата на Чикаго, музея "Карнеги" в Питсбърг и Мемориалния музей на изкуствата "Алън" в колежа "Оберлин" в Охайо.
В заповедите, издадени от службата на окръжния прокурор на Манхатън Алвин Браг, се казва, че има основателна причина да се смята, че трите произведения на изкуството са откраднати.
Трите творби и няколко други от колекцията, която Грюнбаум започва да събира през 20-те години на миналия век, вече са обект на гражданско дело от името на неговите наследници. Те смятат, че артистът е бил принуден да се откаже от собствеността си върху произведенията на изкуството под натиск.
Син на еврейски търговец на произведения на изкуството в тогавашна Моравия, Грюнбаум учи право, но през 1906 г. започва да играе в кабарета във Виена.
По времето, когато Адолф Хитлер идва на власт, Грюнбаум е известен изпълнител във Виена и Берлин и в творчеството си отправя предизвикателство към нацистките власти. Веднъж той се провиква от затъмнената сцена: "Не виждам нищо, абсолютно нищо - сигурно съм се натъкнал на националсоциалистическата култура".
През 1938 г. Грюнбаум е арестуван и изпратен в Дахау. В навечерието на Нова година 1940 г. изнася последното си представление пред съкилийници, докато е тежко болен, след което умира на 14 януари 1941 г.
Трите произведения, конфискувани от службата на Браг, са "Руски военнопленник" - творба с акварел и молив върху хартия, оценена на 1,25 млн. долара, която е иззета от Института по изкуствата на Чикаго; "Портрет на мъж" - рисунка с молив върху хартия, оценена на 1 млн. долара и иззета от Музея на изкуствата "Карнеги", и "Момиче с черна коса" - творба с акварел и молив върху хартия, оценена на 1,5 млн. долара и иззета от "Оберлин".
Произведенията ще останат в музеите, докато не бъдат транспортирани до офиса на окръжната прокуратура на по-късна дата.
В изявлението на Института по изкуствата на Чикаго от четвъртък се казва: "Уверени сме в законното придобиване и притежание на тази творба. Произведението е предмет на гражданско дело във федералния съд, където този спор се води по надлежния ред и където ние също защитаваме законната си собственост."
Музеят "Карнеги" заяви, че се ангажира да "действа в съответствие с етичните, правните и професионалните изисквания и норми" и ще сътрудничи на властите.
В изявление колежът "Оберлин" изтъкна, че сътрудничи на разследващите и е "уверен, че законно е придобил картината "Момиче с черна коса" на Егон Шиле през 1958 г. и че я притежава в съответствие с правните норми".
Преди да бъдат издадени заповедите в сряда, наследниците на Грюнбаум бяха подали граждански искове срещу трите музея и няколко други ответници, с които искаха да им бъдат върнати произведения на изкуството, които според тях са били ограбени от Грюнбаум.
Те спечелиха победа през 2018 г., когато нюйоркски съдия постанови, че две творби на Шиле трябва да бъдат предадени на наследниците на Грюнбаум съгласно Закона за възстановяване на отчуждени от Холокоста средства, приет от Конгреса през 2016 г.
По това дело адвокатът на лондонския търговец на произведения на изкуството на Ричард Наги заяви, че Наги е законният собственик на творбите, тъй като снахата на Грюнбаум, Матилде Лукач, ги е продала след смъртта му. Съдия Чарлз Рамос обаче постановява, че няма доказателства, че Грюнбаум доброволно е прехвърлил творбите на Лукач. "Подпис под дулото на пистолет не може да доведе до валидно прехвърляне", пише той.
Реймънд Дауд, адвокат на наследниците в гражданското производство, препрати в сряда въпросите относно изземването на трите творби към окръжната прокуратура.