МАЙСТОРИ НА КАРИКАТУРАТА
Карикатури и шаржове на Александър Добринов в СГХГ
Ретроспективната изложба включва над 200 творби на художника от периода: 1915 - 1958 г.
Редактор : / 2408 Прочита 1 Коментара
Сладкарница Цар Освободител 1935 туш молив, цветен молив, акварел/архив сем Добринови, автор Александър Добринов (Снимка: СГХГ)По повод 120 години от рождението на художника Александър Добринов (1898-1958), Софийска градска художествена галерия открива ретроспективна изложба с негови карикатури и шаржове, рисувани между периода 1915 - 1958 г.
Експозицията се открива днес и може да бъде разгледана до 28 октомври.
Добринов е създал стотици политически и социални карикатури и композиции, оставяйки като наследство, една огромна, невероятна портретна галерия на цели поколения. Тези образи на поети, музиканти, певци, писатели, актьори, критици, философи, политици, без изкуството на Добринов, биха останали за нас скрити - зад техните професии и постижения.
За миналото и сегашното присъствие на Александър Добринов в българското изкуство, Емануил Попдимитров прозорливо пише през 30-те години на XX век в сп. "Завети", 1934: "Покрай основния си сатиричен характер карикатурата на Александър Добринов има и чисто художествено въздействие, което се обуславя от красивата линия и леката акварелна цветност. Към това се прибавя и радостта от приликата с модела. Защото за днешния зрител, насладата се състои и в това да разреши една загадка, да открие модела, а също така да се удивлява как е постигната прилика, когато чертите са толкова променени в рисунката? Това е само за днешния зрител. Много от тия карикатури ще възхищават и ония, които не ще имат възможност да познават моделите. И там е истинското портретно карикатурно изкуство: да живее без своя модел. А това ще бъде и с карикатурите на Александър Добринов."
Днес, живите свидетели за онова време са все по-малко. Останали са ни фактите, събитията, архивите, библиотеките и неговите творби, пръснати в различни вестници, списания, галерии, музеи и частни лица в България и по света. В тази изложба са представени над 200 карикатури и шаржове от колекциите на Софийска градска художествена галерия, Национална галерия, Национален литературен музей и семейството на художника.
Експозицията е придружена от каталог в който освен творбите от българските колекции за пръв път са включени и творби от Художествената галерия в Острава и Галерията за съвременно изкуство, Храдец Кралове, Р.Чехия.