Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Как може изкуството да се превърне в споделяне и съпричастие отвъд различията?

ИЗКУСТВО И ОБЩЕСТВО

Как може изкуството да се превърне в споделяне и съпричастие отвъд различията?

Изложбата "Дувармузей: Изкуство на срещата" проследява над тригодишния творчески процес между Дуварколектив и семейства в квартал Столипиново, а сега гостува в Гьоте-институт

Hannah Rose, Дуварколектив

"Дувармузей: Изкуство на срещата" е изложба за споделянето и съвместната творческа работа между хора от различен социален и културен контекст и с различни разбирания за света и получили различен шанс в живота.

Изложбата проследява над тригодишния творчески процес между членовете на Дуварколектив и семейства в кв. Столипиново. От първото запознаване с другия и търсене на допирни точки, през плахото споделяне на идеи, работата заедно, съвместното сътворяване, до представянето на резултатите и изваждането на показ таланта и творческата енергия на жителите на Столипиново.

"Разменяне на подаръци" (Снимка: Дуварколектив)

Именно този последователен, задълбочен и дългосрочен подход е в основата на социално ангажираното изкуство, коeто Дуварколектив развива в традицията, определяна като "изкуство на участието" от артиста и писател Франсоа Матарасо.

Дейността на Дуварколектив поставя основни въпроси към социално ангажираното изкуство:

Как може изкуството да се превърне в споделяне и съпричастие отвъд различията? Какво е присъствието на антрополога и художника в колаборативния процес? Как те могат да разпознаят своята роля в процеса, честно и смирено да я комуникират, да посочат своя собствен белег върху творбите, като в същото време разкрият креативността, ентусиазма и последователността на хората от кв. Столипиново, с които са работили?

Изложбата в Гьоте-институт ще бъде втора публична изложба след "Красотата, която споделяме" през 2019 г. в Пловдив и първо представяне на проекта в София.

Тя ще включи комикси, ръчно правени книги, печат върху коприна, плетени аксесоари, късометражни филми, журналистически текстове и документация от намеси в обществени пространства, възникнали в процеса на тригодишния процес на обмен на идеи, творби и въображение между Дуварколектив и съ-авторите от Столипиново.

Изложбата се открива на 29 септември от 17.30 часа и ще продължи до 23 октомври в изложбената зала на Гьоте-институт.

Дуварколектив е група за социално ангажирано изкуство, сформирана от Никола Венков, пловдивски антрополог, Хана Роуз, художничка от Нюкасъл, и Янка Симова, обикновена жена от кв. Столипиново. Работили са съвместно с много жители на квартала, създавайки пространства на споделяне, и показвайки на публиката иначе често незабелязвания именно човешки мащаб на свързване и сътрудничество. Изложбата ще ви преведе през изключително личното развитие на техните артистични проекти.

Изложбата се случва в рамките на проекта на Гьоте-институт България "Изграждаме заедно", стартирал през 2019 г. по повод Пловдив - Европейска столица на културата и включващ инициативите "Учим от Столипиново" и "Град на децата". Представените работи от "Дувармузей" са изработени с финансовата подкрепа на програма "Социално ангажирано изкуство" на Национален фонд "Култура".

Още

"Кино в двора" на Гьоте-институт продължава и през септември

"Кино в двора" на Гьоте-институт продължава и през септември

Още

Елвис, Айнщайн, Гьоте, Ганди: вълнуващи писма на знаменитостите

Елвис, Айнщайн, Гьоте, Ганди: вълнуващи писма на знаменитостите

Още

Нов музей "Баухаус" отваря врати в Германия

Нов музей "Баухаус" отваря врати в Германия

Още

Българската художничка Марияна Василева и Отьорг А.К. продължават поредицата "1+1: Артсцена Германия"

Българската художничка Марияна Василева и Отьорг А.К. продължават поредицата "1+1: Артсцена Германия"

Още

Хилядолетна история: Най-старите градове на Германия

Хилядолетна история: Най-старите градове на Германия

Още

Самонарязалото се произведение на Банкси беше изложено в Германия

Самонарязалото се произведение на Банкси беше изложено в Германия

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Григор Ангелов и неговият "Прозорец"

Изложбата - живопис е от 18 до 30 март 2024 г. в Галерия "Париж"

Организаторите на българското участие във Венецианското биенале са провели работна среща в Италия

Павилионът на България тази година ще бъде в експозиционното пространство зала "Тициан" (Sala Tiziano) в Centro Culturale Don Orione Artigianelli, близо до Моста на Академията

Стилияна Узунова с емоционално пътуване и "Пристан"

Откриването на изложбата е на 12 март 2024 /вторник/ от 18:00 ч. в изложбения салон на Арт Галерия Lе Papillon, където в компанията на талантливата Стилияна Узунова

Музеят на Пикасо в Париж представя нова изложба и почита художничката Франсоаз Жило

Жило е единствената от спътниците на Пикасо, която напълно се еманципира от него, за да реализира потенциала си на художничка

Творби на Старите майстори и римски статуи изложени пред колекционери в Нидерландия

"Особено на нашия панаир е, че обхваща почти 7000 години история на изкуството, 7000 години човешко творчество. Независимо дали става въпрос за живи или мъртви творци, художници или занаятчии", казва Хиде ван Сегелен, търговец на изкуство и председател на изпълнителния съвет на TEFAF (The European Fine Art Foundation)