МИНАЛО НЕЗАБРАВИМО
Изложбата "Последният първи" представя 60 образа на Тодор Живков
Ще бъдат представени работи на автори като Дечко Узунов, Иван Ненов, Васил Бараков, Васил Стоилов, Вера Недкова, Николай Шмиргела, Александър Поплилов, Светлин Русев и др.
Редактор : / 2907 Прочита 15 Коментара
Панайот ПАНАЙОТОВ (1909 – 1986), Рисунка, 1981 г., Министерски съвет (Източник: Национална галерия)Образът на Тодор Живков в произведения на български и чуждестранни автори ще бъде изследван в изложбата "Последният първи".
Експозицията ще бъде открита на 16 юни (четвъртък) от 18:00 ч. в Музея на изкуството от периода на социализма в София (филиал на Националната галерия) и ще остане там до 23 октомври 2022 г., съобщават организаторите.
Изложбата има за цел чрез образа на Тодор Живков в произведенията на български и чуждестранни автори да разкрие един сложен аспект на изкуството от тоталитарната епоха, а именно отношението "изкуство-власт".
Около 60 творби на живописта, скулптурата, графиката и декоративните изкуства, документи и оригинални ръкописи визуализират взаимоотношенията между творческата интелигенция на България и личността на най-дълго задържалия се комунистически лидер в държавите от Източна Европа.
Йордан МАНЧЕВ (1928 – ?), "Април", 1956 г., Министерство на културата (Източник: Национална галерия)
Сред авторите са Дечко Узунов, Иван Ненов, Васил Бараков, Васил Стоилов, Вера Недкова, Николай Шмиргела, Александър Поплилов, Светлин Русев и др.
С малки изключения произведенията от настоящата изложба никога не са показвани пред публика. Това в най-голяма степен се отнася за рисунките на народните художници (най-високото почетно звание в областта на изобразителните изкуства преди 1989), които са оформени в юбилеен албум като представителен подарък от Съюза на българските художници за 70-годишнина на Тодор Живков.
Освен като политически акт на засвидетелствана благодарност към комунистическата партия в лицето на нейния лидер, на тези творби може да се гледа и като на любопитна и до момента непозната страница от историята на нашето изкуство.
Малък, но съществен сегмент от изложбата представляват няколко политически плаката, създадени през 2018 от тогавашни студенти от специалността "Плакат и визуална комуникация" към Националната художествена академия. В тях образът на Първия и епохата, която той олицетворяваше, са видени от перспективата на времето и оценката на новите генерации.
Куратор на "Последният първи", която може да бъде видяна до 23 октомври 2022 г., е Николай Ущавалийски.