Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Художниците на поетичната реалност в галерия "Българи"

"ХУДОЖНИЦИ НА ЩАСТИЕТО"

Художниците на поетичната реалност в галерия "Българи"

Академик Светлин Русев подреди уникалната изложба

Ролан Удо, Женски Портрет (Снимка: Галерия "Българи")

Столичната галерия "Българи" /"Дондуков" 73/ представя уникална изложба с платна от "Художниците на поетичната реалност" - 8 от най-забележителните френски автори на XX век. Откриването е на 16 май от 18 часа. Красивата експозиция е подредена лично от Светлин Русев.

Авторите стават популярни още в своята младост - през 20-те и 30-те години на предишното столетие, уточняват изкуствоведите. Макар и много различни, те работят и правят общи изложби, обединени от отдадеността си към бита и пасторалните пейзажи на френската провинция. Често ги наричат "Художници на щастието". Верни на респекта си към природата, те се противопоставят на авангардните течения от 20-те и 30-те години.

През 50-те и 60-те продължават да работят, но сякаш изостават от "модата" - вече са преподаватели, професори, академици. Въпреки статуквото обаче остават верни на себе си. Неслучайно винаги са били и остават любимци на познавачите и ценителите на живописта, на колекционерите. След големите ретроспективи на "художниците на поетичната реалност" във Франция през 2011-а, 2012-а и 2017-а интересът към групата им е актуализиран и те вече получават своята реабилитация.

Андре Плансон, Танцьорка, 1936г. (Снимка: Галерия "Българи)

Основният акцент в колекцията, представена в галерия "Българи", е върху творбите на Ролан Удо (1897- 1981). Публиката може да види 14 платна в почти всички жанрове на кавалетната живопис - пейзажи от Страната на баските , италиански и гръцки острови, портрет, натюрморт, акт, жанрови сцени. Публиката ще се наслади и на три произведения на Андре Плансон (1898 - 1981), Франсоа Денуайе (1894-1972). Въпреки че Андре Фавори (1889-1937) никога не се e числял към "художниците на поетичната реалност", споделя с тях общата съдба на временна пристрастеност към авангардните течения на времето (в случая кубизма) и бърз обрат към традиционните ценности в живопистта - в случая към Паул Рубенс. В колекцията е и "късният" Ив Брайе (1907 - 1990), чието творчество се разгръща основно през 50-те, 60-те и 70-те години. Тогава, когато някогашната слава на групата е отдавна забравена история.

  Ролан Удо, Село сред дърветата, 1930 г. (Снимка: Галерия "Българи")

Художниците на поетичната реалност присъстват в постоянната експозиция на Квадрат 500 - така, както във всички модерни музеи по света от ранга на "Орсе" и "Помпиду" в Париж. Когато в София се открива Галерията за чуждестранно изкуство, Богомил Райнов и Людмила Живкова уреждат творби на "щастливите художници" да бъдат закупени от държавата за постоянната сбирка.

За чест на арт мениджмънта у нас през 40-те години, трябва да се каже, че още тогава в София има изложба с работи на художниците на поетичната реалност. Следващото по-пълно представяне е в изложбата "Западноевропейска живопис XIX - XX век" от 1981-а, където те са поставени в по-широк, алтернативен исторически и художествен контекст. През май на 1984-а в София е открита самостоятелна изложба на Ролан Удо с 38 негови творби.

След 1985-а всеки ценител се запознава с творците в залите на Галерията за чуждестранно изкуство в София - днес вече Квадрат 500.

Албумът "Художници на поетичната реалност" с автор Иво Милев, издаден специално за изложбата, ще бъде представен на откриването.

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Музеят на Ван Гог събира прочутите му портрети на семейство Рулен, разпръснати по света

Между Ван Гог и пощальона Жозеф Рулен, съпругата му Августина и трите им деца в Арл, Южна Франция, се развиват специални отношения, които водят до една от най-впечатляващите портретни серии в историята на изкуството

"Портрети от Едвард Мунк" - първата по рода си изложба във Великобритания

"Експозицията доказва, че Мунк е бил по-социален човек, отколкото често се предполага. Тя ни отвежда отвъд "Викът", отвъд Мунк като художник на екзистенциалната изолация и самотата", казва кураторката Алисън Смит

Представят оригинални първообрази на творби на световнопризнатия ни илюстратор Венелин Вълканов

Експозицията в централната ямболска Художествена галерия "Жорж Папазов" включва над 150 творби, повечето от тях изложени за първи път

Музеят "Албертина" представя най-значимите майстори на Ренесанса

С шедьоври от собствената колекция на музея и заемки от Кралската колекция на замъка Уиндзор, Лувъра, музея Метрополитън в Ню Йорк, Уфици във Флоренция, Купферщихкабинет в Берлин, Британския музей и много други международни колекции, изложбата предлага уникална възможност да се открие тази виртуозна техника

"Насред илюзиите" с Чавдар Гюзелев

Изложбата е от 11 до 29 март 2025 г. в Галерия "Ракурси"

Росен Рашев-Рошпака и "Светът на Птицочовеците"

Изложбата е от 5 март до 22 март 2025 г. в Галерия "Париж"