Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Художниците на поетичната реалност в галерия "Българи"

"ХУДОЖНИЦИ НА ЩАСТИЕТО"

Художниците на поетичната реалност в галерия "Българи"

Академик Светлин Русев подреди уникалната изложба

Ролан Удо, Женски Портрет (Снимка: Галерия "Българи")

Столичната галерия "Българи" /"Дондуков" 73/ представя уникална изложба с платна от "Художниците на поетичната реалност" - 8 от най-забележителните френски автори на XX век. Откриването е на 16 май от 18 часа. Красивата експозиция е подредена лично от Светлин Русев.

Авторите стават популярни още в своята младост - през 20-те и 30-те години на предишното столетие, уточняват изкуствоведите. Макар и много различни, те работят и правят общи изложби, обединени от отдадеността си към бита и пасторалните пейзажи на френската провинция. Често ги наричат "Художници на щастието". Верни на респекта си към природата, те се противопоставят на авангардните течения от 20-те и 30-те години.

През 50-те и 60-те продължават да работят, но сякаш изостават от "модата" - вече са преподаватели, професори, академици. Въпреки статуквото обаче остават верни на себе си. Неслучайно винаги са били и остават любимци на познавачите и ценителите на живописта, на колекционерите. След големите ретроспективи на "художниците на поетичната реалност" във Франция през 2011-а, 2012-а и 2017-а интересът към групата им е актуализиран и те вече получават своята реабилитация.

Андре Плансон, Танцьорка, 1936г. (Снимка: Галерия "Българи)

Основният акцент в колекцията, представена в галерия "Българи", е върху творбите на Ролан Удо (1897- 1981). Публиката може да види 14 платна в почти всички жанрове на кавалетната живопис - пейзажи от Страната на баските , италиански и гръцки острови, портрет, натюрморт, акт, жанрови сцени. Публиката ще се наслади и на три произведения на Андре Плансон (1898 - 1981), Франсоа Денуайе (1894-1972). Въпреки че Андре Фавори (1889-1937) никога не се e числял към "художниците на поетичната реалност", споделя с тях общата съдба на временна пристрастеност към авангардните течения на времето (в случая кубизма) и бърз обрат към традиционните ценности в живопистта - в случая към Паул Рубенс. В колекцията е и "късният" Ив Брайе (1907 - 1990), чието творчество се разгръща основно през 50-те, 60-те и 70-те години. Тогава, когато някогашната слава на групата е отдавна забравена история.

  Ролан Удо, Село сред дърветата, 1930 г. (Снимка: Галерия "Българи")

Художниците на поетичната реалност присъстват в постоянната експозиция на Квадрат 500 - така, както във всички модерни музеи по света от ранга на "Орсе" и "Помпиду" в Париж. Когато в София се открива Галерията за чуждестранно изкуство, Богомил Райнов и Людмила Живкова уреждат творби на "щастливите художници" да бъдат закупени от държавата за постоянната сбирка.

За чест на арт мениджмънта у нас през 40-те години, трябва да се каже, че още тогава в София има изложба с работи на художниците на поетичната реалност. Следващото по-пълно представяне е в изложбата "Западноевропейска живопис XIX - XX век" от 1981-а, където те са поставени в по-широк, алтернативен исторически и художествен контекст. През май на 1984-а в София е открита самостоятелна изложба на Ролан Удо с 38 негови творби.

След 1985-а всеки ценител се запознава с творците в залите на Галерията за чуждестранно изкуство в София - днес вече Квадрат 500.

Албумът "Художници на поетичната реалност" с автор Иво Милев, издаден специално за изложбата, ще бъде представен на откриването.

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Как да се отнасяме към печалбите на гърба на Давид от Микеланджело?

Стоковият свят, в който живеем, използва много емблематични произведения на изкуството за магнити, ключодържатели и т.н., но може ли това да ощети самите произведения?

Константин Бранкузи - бащата на модерната скулптура в Център Помпиду

Над 120 скулптури, както и стотици рисунки, бележници и картини на румънския творец с френско гражданство са събрани на площ от 2000 квадратни метра в главната галерия на музея, на който той завещава след смъртта си своето ателие и всички произведения в него, както и архивите си

Отиде си художничката Петранка Кац

Eдна от отшелниците в българското изкуство e нареждана от изкуствоведи сред най-добрите български акварелисти

Музеят на модерното изкуство в Париж почита абстракциониста Жан Елион

Елион е сред художниците, популяризирали абстрактното изкуство в САЩ. Днес обаче той е сред забравените фигури в изкуството през 20-и век

Повече от 160 импресионистични творби ще бъдат показани на изложба в Париж

Изложбата е под надслов "Париж 1874. Да открием импресионизма" и ще представи картини, рисунки, скулптури, гравюри. Двайсет от творбите са предоставени от Националната художествена галерия във Вашингтон, която е съорганизатор на проявата

Клод Моне е най-скъпо продаваният импресионист на търговете

Рекордът за продажба на картина от Моне се държи от една от неговите "Бали сено", достигнала 110,75 млн. щатски долара през 2019 г. на аукцион, организиран от "Сотбис" в Ню Йорк. Това е и 15-ата най-скъпа картина в историята на изкуството