ХРИСТИЯНСКИЯТ СВЯТ
Христовото Разпятие в живописта
Какви са разликите в изображението на Спасителя при католици и православни?
Автор : / 9123 Прочита 0 Коментара

В храмовете и манастирите хората безпогрешно различават образа на Исус Христос. Върху стотици платна сме виждали Неговата мъченическа смърт на Разпятието.
Този сюжет е рисуван още от старите майстори - представители на различни страни и на различни художествени направления.
Малцина от обикновените миряни, обаче, са се замисляли какво пише на табелката над главата на Спасителя и защо едни художници Го рисуват жив и тържествуващ над Смъртта, а други - мъртъв и в позата на мъченик.
Разпятието на кръст е древно наказание, което било разпространено в много страни по света. Така са наказвали хора в Япония, Китай, Вавилония, Гърция, Палестина и Картаген. Особено често прилагали това жестоко наказание в Древен Рим, и то доста преди раждането на Христос.
Целта на този вид наказание била не само да умъртвят, но и да подложат разпънатия на публично унижение.
Държали наказаните разпънати до залез слънце, след което ги убивали с меч.
В историята на Исус особеното е това, че той доброволно поема вината на хората и става жертва на позорна и мъченическа смърт, в името на спасението на човешките души.
"На Голгота" /1841 г. /, худ. К.К. Щайбен
В католицизма и православието има много различия при изобразяването на този библейски сюжет. Примерно, една от тях е формата на кръста - при католиците той е четириконечен, а при православните - осемконечен.
Има разлика и в образа на Спасителя на Кръста. До 9-о столетие в иконографията Иисус бил изобразяван на Разпятието жив и тържествуващ.
От началото на 10-и век в Западна Европа започват да рисуват Исус на Разпятието мъртъв.
В православната интерпретация на този сюжет Исус остава тържествуващ - с ръце, които сякаш искат да прегърнат човечеството и да му дарят любов и вечен живот.
В католическите изображения разпнатият Исус е по-реалистично представен - той е мъртъв, в някои платна по лицето му тече кръв, кървави са раните по ръцете, краката и ребрата Му.
Лицето Му изразява непоносима болка от преживяното страдание, ръцете Му са отпуснати по тялото Му. Лицето Му не внушава тържество над смъртта - такова, каквото виждаме в православната иконография.
Кръстът, от Разпятието насам, е символ който обединява всички християни. Той символизира саможертвата на Исус. Малцина знаят, обаче, какво означава абревиатурата на табелата над главата на Спасителя?
Надписът "I.Н.Ц.I.", или "I.N.R.I", а в някои източни църкви - "I.N.B.I.", се разшифрова като "Исус Назарянина Царят Иудейски".
Първоначално в иконографията този надпис бил изписван на еврейски, гръцки и латински, прикрепен към Кръста.
Всъщност, подобни табелки реално са били поставяни на всички наказани с разпъване на кръст - за да се знае в какво се състои престъплението им.
В православния свят има и малко по-различни надписи, като Цар на света и Цар на славата, както е наричан Спасителя от някои славянски народи.
Разпятието има още няколко абревиатури - надписите "IС" и "ХС" — съкращение от името на Исус Христос.
Под изображението на Исус в някои платна има и надпис "НИКА" - Победител.
Вижте платна с изображение на Исус на Кръста от различни автори.
"Разпятието", мозайка, худ. В.В.Беляев, Санкт Петербург
Еми МАРИЯНСКА