Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

Германският символист Франц фон Щук в Националната галерия

ГОСТУВАЩА ИЗЛОЖБА

Германският символист Франц фон Щук в Националната галерия

Откриването е на 16 април в 18.00 часа, изложбата продължава до 13 октомври 2024 в Квадрат 500

Изложбата "Франц фон Щук. Между светлината и мрака" е първото в България представяне на прочутия германски символист (1863 - 1928), популярен сред широката публика у нас заради творбата си "Луцифер" (1890) от фонда на Националната галерия, закупена в годината след създаването й от княз Фердинанд Български по време на визита в Мюнхен.

Куратор е Яра Бубнова с асистент куратор Мария Кодинова. 

Празненство на художниците (В Аркадия), Двоен портрет на Франц и Мери фон Щук, 1898 (Източник: Музей „Вила Щук“/ Снимка: Кетерер Кунст)

Още

Религиозни творби от XIV век се събират отново за 200-ия рожден ден на Националната галерия в Лондон

Религиозни творби от XIV век се събират отново за 200-ия рожден ден на Националната галерия в Лондон

Сега тя се експонира заедно с дванадесет произведения на художника от колекцията на музея "Вила Щук" в Мюнхен (живописни портрети, митологични и религиозни сцени и свързаните с тях рисунки и офорти), което предоставя общ поглед върху творчеството на автора.

Двете картини на Щук, донесли му световна известност, голямоформатният "Пазителят на Рая" (1889), рядко показван извън Вила Щук, и "Луцифер" от нашата колекция възстановяват драматичния си диалог в зала 24 на Квадрат 500.

Автопортрет, ок. 1888, Франц фон Щук (Източник: Музей „Вила Щук“ (дарение Ziersch)/ Снимка: Николаус Щеглих)

Освен да станат свидетели на изразителния сблъсък между "светлината" и "мрака", зрителите имат възможност да се запознаят и с други широко известни творби на автора - "Прометей", "Самсон и лъвът", както и платното "Грехът", толкова популярно във времето си, че авторът изпълнява няколко негови варианта, а този, показан в изложбата, монтира в "Олтара на художника" в ателието си във Вила Щук.

Експозицията предоставя възможност познатата ни емблематична творба "Луцифер" да бъде съпреживяна в изначалния си контекст, със семантичната натовареност, характерна за епохата, в която е създадена.

"Грехът, преди", 1906 г. (Източник: Музей „Вила Щук“ (дарение Ziersch)/ Снимка: Николаус Щеглих)

Пространственият дизайн на зала 24 адресира към естетиката на Вила Щук - най-мащабният артистичен проект на Франц фон Щук, който впоследствие е превърнат в общински музей, съхраняващ голяма част от творчеството на художника. Архитектите Кирил Асс и Надя Корбут използват поредица от пространствени и цветови намеци към помпейската антична традиция, положена от Щук в основата на неговите декоративни решения.

"Пазителят на Рая", Франц фон Щук (Източник: Музей "Вила Щук"/ Снимка: Николаус Щеглих)

Още

Националната галерия "Квадрат 500" получи дарение от Виктор Фрешо

Националната галерия "Квадрат 500" получи дарение от Виктор Фрешо

Франц фон Щук не само е един от най-известните представители на течението на символизма в световното изкуство, но е и сред основателите на Мюнхенския сецесион, предшественик на този във Виена. И до днес символизмът е сред най-популярните и атрактивни художествени явления от края на ХIХ век.

Тази изложба разширява представата на българската публика за един от най-известните европейски художници от десетилетията на границата между XIX - XX век и чрез неговите творби се запознава по-задълбочено с изкуството на символизма, оказало голямо влияние и върху българските модернисти.

Луцифер,1890, Франц фон Щук, Национална галерия (Снимка: Внецислав Петров)

Още

30 пейзажа от Николай Рьорих в Националната галерия

30 пейзажа от Николай Рьорих в Националната галерия

Франц фон Щук е живописец, скулптор, график и архитект, а сред неговите ученици в Мюнхенската художествена академия са световни фигури като Василий Кандински, Паул Клее, Йозеф Алберс и българинът Кочо (Константин) Гърнев.

Изложбата е придружена от двуезична каталожна публикация, издадена в партньорство с музея "Вила Щук" и съдържаща по-задълбочен разказ за представените произведения. .

Проектът е подкрепен от Министерството на културата и съфинансиран от фондация "Лъчезар Цоцорков".

Медиен партньор: БТА / Българска телеграфна агенция.

Още

Националната галерия представя Жорж Папазов - Осветителят

Националната галерия представя Жорж Папазов - Осветителят

Още

Националната галерия представя "Свързани корпуси" на Леда Старчева

Националната галерия представя "Свързани корпуси" на Леда Старчева

Още

Алцек Мишев - една легенда в Националната галерия

Алцек Мишев - една легенда в Националната галерия

Още

Националната галерия представя Чапкънов, Алхимикът

Националната галерия представя Чапкънов, Алхимикът

Коментирай 0

Календар

Препоръчваме ви

Националната галерия в Дъблин посвещава изложба на жените импресионистки

Представени са френските художнички Берта Моризо (1841-1895), Ева Гонзалес (1849-1883) и Мари Бракмон (1840-1916), както и американката Мери Касат (1844-1926)

Изложба, посветена на "Кръстника на попарта" Питър Блейк, е открита в Брайтън

"Това е идеална възможност да се отдаде почит на таланта и плодотворното творчество на един от най-обичаните и известни британски художници", каза говорителят на галерията

Трудът - най-важната тема в социалистическото изкуство

Музеят на изкуството от периода на социализма представя изложбата "ТРУДЪТ. Когато се наливаха основите". Вернисаж на 20 юни, четвъртък, от 18.00 до 20.00 часа

Музеят H'ART в Амстердам отваря врати с голяма изложба на Кандински

Експозицията включва над 60 произведения на пионера на абстрактното изкуство

Музеят "Кунстхаус" в Цюрих изтегля от експозиция картини, конфискувани от нацисти

Решението е взето след преоценка на колекцията, която е направена заради публикуването на нови международни препоръки за реституция на заграбени по време на Втората световна война произведения