СЪВРЕМЕННИ МАЙСТОРИ
"Герхард Рихтер. Сто творби за Берлин" - една от най-големите колекции на художника абстракционист
Творбите в тази изложба подчертават напрежението между абстракцията и фигурацията, между фотографията и живописта, което лежи в основата на цялото творчество на Рихтер
Редактор : / 1384 Прочита 0 Коментара
Март 2023 г. Пред картината "4900 цвята" в нова изложба с произведения на изкуството на германския художник Герхард Рихтер в Новата национална галерия в Берлин (Снимка: АП/БТА)Новата национална галерия в Берлин, която отвори врати през 2021 г. след шестгодишно обновяване, представя една от най-големите колекции с творби на художника абстракционист Герхард Рихтер, съобщават от БТА.
Роденият през 1932 г. в Дрезден творец, който живее и работи в Кьолн, през 2021 г. отдаде дългосрочно под наем сто свои творби на Новата национална галерия в германската федерална столица Берлин.
Най-известният жив германски художник има световна слава, а произведенията му са сред най-високо оценяваните на търгове през последните години.
Новата национална галерия в Берлин бе един от трите музея, които почетоха в края на миналата година художника с изложби по повод 90-ата годишнина от рождението му заедно с галерия "Зис унд Хьоке" в Дюселдорф и музея "Албертинум" в родния му Дрезден.
Берлинският музей показа книги на Рихтер, издавани в рамките на няколко десетилетия, както и мащабната абстрактна картина "Ателие". Изложбата привлече над 380 000 посетители.
Герхард Рихтер пред свои творби (Снимка: Getty Images)
"Герхард Рихтер. Сто творби за Берлин" представя от началото на април за първи път отдадените от твореца негови произведения. В центъра на изложбата, подредена в зала Графика на Новата национална галерия, е поредицата "Биркенау" (2014 г.), която се състои от четири мащабни абстрактни картини, съобщават от пресслужбата на музея.
Триптих на Франсис Бейкън бе продаден за близо 28 милиона евро, а "192 цвята" на Герхард Рихтер за 20,4 млн. долара
"Биркенау" е резултат от дългогодишната и задълбочена ангажираност на Рихтер с Холокоста и възможностите за представяне на Холокоста. Наред с цикъла "Биркенау", в изложбата са представени и други творби от различни етапи от кариерата на Рихтер, сред които "Къща на скуотърите" (1989 г.), "4900 цвята" (2007 г.) и "Стриптийз" (2013/2016 г.).
Има и друга голяма група творби от поразителната серия на Рихтер от картини върху фотографии. Изложбата е осъществена в тясно сътрудничество с художника, посочват от галерията.
В творчеството си, обхващащо шест десетилетия, Рихтер многократно е изследвал възможностите и границите на живописта. Творбите в тази изложба подчертават напрежението между абстракцията и фигурацията, между фотографията и живописта, което лежи в основата на цялото творчество на Рихтер.
От 60-те години на миналия век той се занимава с въпроса дали изкуството все още е възможно след Холокоста и терористичния режим на националсоциализма.
Оттогава Рихтер, който се премества от Източна Германия в Западна Германия през 1961 г., неведнъж се е занимавал с темата за германската история и със собствената си фамилна история. "Герхард Рихтер. Сто творби за Берлин" представя фотоиздания на картините "Леля Мариане", "Чичо Руди" и "Г-н Хейде".
Рихтер ги рисува въз основа на снимки и размива лицата чрез размазване на маслените бои. За него това е начин да избегне директното изобразяване, поясняват от пресслужбата на Новата национална галерия. Напоследък Рихтер рисува с наситени цветове, като полага няколко слоя.
През 1999 г. Рихтер изработва "Черно, червено, златно" (1999) за входното фоайе на сградата на Райхстага, в която се помещава германският Бундестаг. Това е произведение от емайлирани стъклени плочи, която той замисля като знак на ново начало. В изложбата в Новата национална галерия е показана стъклена творба в малък формат "Черно, червено, златно" (1999 г.), която е версия на изработената за Бундестага.
Тя е представена в комбинация с две огледални творби, фотоиздания и картините "Череп" (1983 г.) и "Къща на скуотърите" (1989 г.). В представената колекция са творби от стъкло и огледала като "Огледално сиво" (1991 г.) и картини на художника от последните години като "4900 цвята" и абстрактни негови произведения.
Герхард Рихтер пред свои творби (Снимка: Getty Images)
Според споразумението за дългосрочно отдаване под наем на стоте творби, подписано през ноември 2021 г. от фондацията на художника и Фондацията за пруско културно наследство, която управлява берлински музеи, сред които и Новата национална галерия, колекцията ще бъде изложена в берлинската галерия от тази година, а след три години ще бъде пренесена в нова сграда в Културфорум. Художникът предостави тогава на Новата национална галерия 40 свои картини и 60 картини върху фотографии.
Куратори на изложбата са Йоахим Ягер, който през 2021 г., когато художникът предоставя творбите си на берлинската галерия е неин директор, и Майке Щайнкамп. "Едва ли друг художник е оформил по подобен начин развитието на съвременната история на изкуството така, както Герхар Рихтер", каза през 2021 г. Ягер.
Новата национална галерия в Берлин отвори отново врати през лятото на 2021 г. след шестгодишен ремонт. Германският архитект Лудвиг Мис ван дер Рое, който емигрира в САЩ през 1938 г., създава през 60-те години гигантската конструкция от стомана и метал в Западен Берлин, за да приюти колекции на съвременното изкуство.
Галерията бе затворена за ремонт от 2015 г. и бе реновирана от именития британски архитект Дейвид Чипърфийлд за близо 140 милиона евро. Според Чипърфийлд галерията е една от най-значимите творби на Мис ван дер Рое - един от стожерите на германската школа Баухаус.