Въведете дума или фраза за търсене и натиснете Enter

За първи път в България звучи концерт за виолончело № 2 "Присъствие" на Петерис Васкс

МУЗИКАЛНИ ПРАЗНИЦИ

За първи път в България звучи концерт за виолончело № 2 "Присъствие" на Петерис Васкс

Гост-солист е Александър Димитров, който специално се завръща в България за концерта

Виолончелистът Александър Димитров (Централен военен клуб)

Още 60 години "Софийски солисти"

60 години "Софийски солисти"

На 21 юни на сцената на зала "Концертна" в Централен военен клуб доказаните професионалисти от Камерен Ансамбъл "Софийски солисти" под палката на Константин Добройков ще представят за първи път в България Концерт за виолончело № 2 "Присъствие" на Петерис Васкс.

"Италианска сюита" за виолончело и пиано от Игор Стравински из балета "Пулчинела" с оркестрация на Бенджамин Уолфиш допълва програмата на вечерта. Концертът е част от международния фестивал "Софийски музикални седмици".

Централен военен клуб

Петерис Васкс е един от най-уважаваните и често изпълнявани съвременни композитори в Европа. В две поредни издания на Международният конкурс по композиция "София" 2017 г.- 2019 г. Васкс гостува в България като част от екипа на международното жури.

"Повечето хора днес вече не притежават вярвания, любов и идеали. Духовното измерение е изгубено. Моята мисия е да осигуря храна за душата и това проповядвам в творбите си"..., споделя композитора във времето.

В музиката си Васкс разказва за основните принципи в живота - битката между Мрака и Светлината, за отраженията на природата в музикални звуци, за обаянието от песента на птиците, за мигове на катарзис, за съдбата на цялото човечество като отражение на миналото, хаосът на настоящето и надеждата за бъдещето.

В същината на музиката на Васкс стоят архаични мотиви и теми, типични за латвийската фолклорна музика. Те не са цитати, а звукови кодове на генетично ниво, които пряко създават усещане за принадлежност у латвийските ценители на музиката.

През 2012 г., след дълго уговаряне от страна на виолончелистката-суперзвезда Сол Габета, и като официална поръчка на Симфониета Амстердам, Васкс пише втория си концерт за виолончело и струнен оркестър, Присъствие. Относно заглавието, композиторът пише:

Още Един от най-добрите китаристи на нашето време ще закрие GuitArt със Софийски солисти

Един от най-добрите китаристи на нашето време ще закрие GuitArt със Софийски солисти

"Присъствие - имам предвид, че аз съм тук. Не далече. С всяко вдишване аз съм тук в този свят, с всичките ми идеали и мечти за един по-добър свят." Той допълва как в творбата му "доминира настроение, намекващо за душа, която се издига в Космоса. След това ми хрумна да покажа как същата тази душа се връща на Земята и започва нов живот. След което реших да преведа това ново начало на музикален език във формата на приспивна песен".

В програмата на музикалната вечер е предвидено и изпълнение на "Италианска сюита" за виолончело и пиано от Игор Стравински из балета "Пулчинела" с оркестрация на Бенджамин Уолфиш.

През лятото на 1919 г., Сергей Дягилев - импресариото, с когото Игор Стравински вече работи по успешни продукции като балетите Пролетно тайнство, Жар-птица и Петрушка - предлага на композитора да напише балет върху музика на Перголези.

Първоначално Стравински възразява, нехаресвайки музиката на Перголези, или поне тази, която е познавал до момента (главно Стабат Матер), но Дягилев му показва няколко малко познати ръкописа, които допадат на Стравински, след което се съгласява на предложението. По-късно Стравински споделя: "Пулчинела се оказа моето преоткриване на миналото, просветлението, благодарение на което цялото ми късно творчество след това стана възможно. Беше вглеждане назад, разбира се - първото от много любовни афери в тази насока - но също така беше и оглеждане в огледало."

Комбинирайки барокови хармонии с характерните за Стравински дисонанси и синкопирани ритми, композиторът отвежда концепцията на балета много по-далеч, отколкото Дягилев е можел да си представи. Разбира се, както всяка уважаваща себе си революция, и тази не е приета присърце от Дягилев, но в комбинация с костюмите и декорите на Пабло Пикасо и хореографията на Леонид Масин (който освен това пише либретото и танцува главната роля), на премиерата си и целият следващ сезон балетът Пулчинела жъне огромен успех в Париж.

Гост-солист на концерта е Александър Димитров, който специално се завръща в България за този концерт. Едва седемгодишен започва да свири на виолончело, като по-късно завършва с отличие Националното училище по изкуствата "Панайот Пипков" в родния си град Плевен.

Гост-солист е Александър Димитров, който специално се завръща в България за концерта (Централен военен клуб)

Ученик на проф. Стефан Попов и проф. Грегор Хорш, Александър Димитров завършва магистърска степен с пълно отличие Cum Laude в Robert Schumann Hochschule в Дюселдорф, Германия. Участва в майсторски класове на проф. Давид Герингас, проф. Франс Хелмерсън, проф. Волфганг Бьотчер, проф. Антонио Менесес, Даниел Мюлер-Шот.

Участва и печели първи награди в различни престижни международни и национални конкурси, включително соло наградата на Dörken Stiftung и Konzertleben Berlin, както и признание като носител на наградата на конкурса Sinfonima-Stiftung в Манхайм. Димитров е бил член на журито на конкурса Jugend Musiziert и е преподавател и ментор на млади виолончелисти.

Още Найден Тодоров дебютира с камерния ансамбъл "Софийски солисти"

Найден Тодоров дебютира с камерния ансамбъл "Софийски солисти"

Александър прави забележителна кариера като солист, пленявайки публиката със своята виртуозност и музикалност. Репертоарът му обхваща широк спектър от солови концерти за виолончело, сред които тези на Шостакович, Дворжак, Хайдн, Шуман, Прокофиев, Гулда и вариации "Рококо" от Чайковски, наред с други. Дебютира като солист на Плевенската филхармония през 2006 г. и оттогава е редовен гост на оркестъра.

Работейки с уважавани солисти, диригенти и композитори, Александър е свирил в престижни концертни зали по целия свят, включително Concertgebouw в Амстердам, Carnegie Hall в Ню Йорк и Royal Albert Hall в Лондон. Участвал е активно и на много фестивали като Beethovenfest Bonn, BBC Proms London и Cello Biënnale в Амстердам.

Като член на Младежкия оркестър на Европейския съюз (Еuropean Union Youth Orchestra) Александър Димитров натрупва богат оркестров опит и е постоянен член на състава и втори водач на виолончеловата група в периода 2011-2014 г., изнасяйки концерти в Европа, САЩ и ОАЕ. От 2019 г. свири с камерния оркестър на Захар Брон и е част от преподавателския екип на EUYO Ferarra Chamber Academy. Талантът му е демонстриран чрез записи, с предавания по BBC Radio 3, BNR, RBB Radio и SWR2 Radio

Любопитен е фактът, че Александър свири на виолончело от италианския майстор Paolo Antonio Testore of Milan от 1740 г., предоставено му от анонимен меценат.

"Присъствие" - концерт на Камерен Ансамбъл "Софийски солисти"

В програмата:

• Игор Стравински - "Италианска сюита" за виолончело и пиано (1932 г.)
(из балета "Пулчинела", оркестрация - Бенджамин Уолфиш)

• Петерис Васкс - "Присъствие", Концерт за виолончело № 2 (2012 г.)
Диригент: Константин Добройков

Александър Димитров - виолончело
Пламена Гиргинова - сопрано

Централен военен клуб, Зала "Концертна"

21.06.2023 г., 19:00 ч.

Билети могат да се закупят онлайн ТУК  или на място преди концерта
15 лв. редовен билети
10 лв. билети за учащи, пенсионери и хора с увреждания

Още Номинираният за "Грами" Константин Добройков, който избра България

Номинираният за "Грами" Константин Добройков, който избра България

Още Диригентът Константин Добройков гостува на Радиооркестъра и Смесения хор на БНР

Диригентът Константин Добройков гостува на Радиооркестъра и Смесения хор на БНР

Още Пролетните тайнства на Игор Стравински и Коко Шанел

Пролетните тайнства на Игор Стравински и Коко Шанел

Още Пламенна любов с Игор Стравински вдъхновила Коко Шанел за легендарния й парфюм

Пламенна любов с Игор Стравински вдъхновила Коко Шанел за легендарния й парфюм

 

 

 

Коментирай0

Календар

Препоръчваме ви

Виртуозът Вадим Глузман: Удоволствие е да свиря на една сцена с музикантите от оркестър "Кантус фирмус"

"За мен е чест да бъда тук в София и да свиря пред вас и за вас, тази вечер", каза още цигуларят

"Двореца" в Балчик ще посреща гостуващите музиканти с нов роял

"10 години мечтата на "Двореца" е да има в "Каменна зала" едно добро пиано. Горди сме, че получихме зелена светлина от Министерството на културата за закупуването на инструмента", каза директорът на културната институцияя Жени Михайлова

Премиера на песен на празника на музиката 21 юни във Варна

Солистът на Варненската опера Гео Чобанов ще изпълни за пръв път посветена на него творба от цикъла "Вокални импресии" на Йовчо Крушев

Акордеонистката Ксения Сидорова дебютира в зала "България" със Софийската филхармония на 19 юни

Тя ще представи премиерата за България на Концерта за акордеон и оркестър от българската композиторка Добринка Табакова

Маестро Емил Табаков и валдхорнистът Виктор Теодосиев откриват ММФ "Варненско лято" 2025

На 21 юни започва най-големият музикален фестивал в България, основан преди почти сто години

Започва фестивал CULTURAMA 2025 – GARDEN OF SOUND

Градина на музикалните наслади в сърцето на София между 13 и 28 юни 2025