ДВОРЦИ НА МУЗИКАТА
Виена отбеляза връхната точка в тържествата, посветени на 150-годишнината на Музикферайн
Сградата на Виенската филхармония е построена от Теофил Ханзен, проектирал и сградата на австрийския парламент, на борсата и на много други образци на световната архитектура
Редактор : / 2064 Прочита 1 Коментара

На 6 януари, в Деня на тримата влъхви, който в Австрия е официален празник, бе и връхната точка от тържествата по случай 150-годишния юбилей от откриването на Музикферайн - сградата на Виенската филхармония, от чиято златна зала всяка година светът се наслаждава на новогодишния концерт, предаван за петте континента.
Златната зала в Музикферайн (Снимка: musikverein.at)
Златната зала в Музикферайн (Снимка: musikverein.at)
Специален тържествен акт отбеляза голямата годишнина, като Виенската филхармония изнесе концерт под диригентството на Семьон Бичков.
Музикантите изпълниха същата програма, прозвучала за първи път преди 150 години. Легендарната сграда е построена от Теофил Ханзен, един от архитектите на нова Виена, проектирал и сградата на австрийския парламент, на борсата и на много други образци на световната архитектура.
Снимка: iStock by Getty Images/Guliver Photos
Музикферайн е построен срещу емблематичната за Виена църква Карлскирхе. Поради своята съвършена акустика Златната зала бързо добива световна слава, принципът на изграждането й - подобно на кутии за обувки, подредени една върху друга, с висящ таван и празен етаж под пода й -дава възможност на всички 1700 седящи и 300 правостоящи слушатели да се насладят еднакво добре на прекрасните музикални тонове.
Собственик на Музикферайн е Дружеството на приятелите на музиката. Обществените субсидии представляват два процента от годишния бюджет. Началото на дружеството е положено през 1812 година, когато 507 приятели на музиката решават да организират "дружество на дилетантите".
Златната зала в Музикферайн (Снимка: Getty Images/Guliver Photos)
Важна роля в историята на дружеството играят връзките му със съвременни композитори. От Бетовен, Шуберт, Брукнер и Малер до Готфрид фон Айнем. Антон Рубинщайн и Йоханес Брамс, които са сред диригентите на оркестъра. Тази функция изпълнява и Херберт фон Караян.
Златната зала в Музикферайн (Снимка: musikverein.at)
Първите хорови изяви на Музикферайн се дължат на инициативата на Антонио Салиери, който през 1858 година създава официално първия концертен хор.
Поради нарастващ успех скоро след това първата зала на дружеството става тясна, въпреки че разполага със 700 места. През 1863 година австрийският император Франц Йосиф подарява на дружеството парцела за строеж срещу Карлскирхе.
Златната зала в Музикферайн (Снимка: musikverein.at)
Важен момент от историята на Музикферайн е решението през 2004, взето от дългогодишния интендант Томас Ангиан да изгради четири нови зали под съществуващата сграда. Те дават възможност да се правят репетиции, да се устройват по-малки концерти, песенни вечери.
Стъклена зала (Снимка: musikverein.at)
Каменна зала (Снимка: musikverein.at)
Дървена зала (Снимка: musikverein.at)
Метална зала (Снимка: musikverein.at)
В Музикферайн се намира известна манифактура за цигулки, изложбена зала за пиана, както и офиси на музикални организации и на Виенската филхармония.
В катакомбите под сграда е скрита колекцията на Дружеството на приятелите на музиката - най-значимата частна организация в света. Събрани са автографи на известни композитори, оригинални партитури, там се пази известният екземпляр на бетовеновата симфония "Ероика" със собственоръчно изтритото от композитора посвещение на Наполеон.
Пазят се също така книги, пластики и спомени от велики хора на музиката, свързани с Музикферайн, информират от БТА.